Właśnie rozpoczął się dwudziesty siódmy tydzień ciąży. To już ostatni trymestr, więc organizm zaczyna się przygotowywać do porodu. Przekonaj się jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie w tym czasie, a także jak postępuje rozwój Twojego dziecka.

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży, który to miesiąc i trymestr?

Wiele kobiet w trakcie ciąży zastanawia się – dwudziesty siódmy tydzień ciąży, który to miesiąc i trymestr? Właśnie rozpoczął się trzeci trymestr ciąży, który jest jednym z ważniejszych. Tutaj po raz kolejny przyszła mama musi zwracać uwagę na swoje zdrowie, a także zmiany jakie zachodzą w jej organizmie. Ciało zaczyna przygotowywać się do porodu. Jest to siódmy miesiąc ciąży, dlatego brzuszek jest coraz większy i stać się może sporym obciążeniem dla kobiety. Warto w tym czasie zacząć kompletować wyprawkę do szpitala dla siebie i dziecka, a także tworzyć wyprawkę dla niemowlaka do domu. Jest to najlepszy czas, ponieważ przyszła mama ma jeszcze sporo energii, a niebawem jej pokłady mogą się nieco zmniejszyć.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie przyszłej mamy w dwudziestym siódmym tygodniu ciąży?

Jest to czas, w którym przyszła mama musi borykać się z wieloma nieprzyjemnymi objawami. Często spotykanym i wstydliwym problemem są wzdęcia. Jest to spowodowane spowolnioną i gorszą pracą układu pokarmowego i trawiennego. Wszystko przez wzrost poziomu progesteronu w organizmie. Warto jednak wiedzieć, że prowadzenie zdrowej i dobrze zbilansowanej diety, która bogata jest w zioła takie jak majeranek może nieco obniżyć ten problem. Często spotykane jest również nietrzymanie moczu. W tym przypadku winowajcą jest relaksyna, która wydzielana jest przez organizm. Jest niezbędna do przetrwania porodu, a przez to dochodzi do rozluźnienia mięśni dna macicy. Nietrzymanie moczu może pojawić się przy kichnięciu lub śmiechu. La zadbania o swój komfort warto zdecydować się na noszenie wkładek higienicznych lub podpasek.  

Jak rozwija się dziecko – dwudziesty siódmy tydzień ciąży

W dwudziestym tygodniu ciąży maluch w brzuchu mamy może mieć około trzydziestu siedmiu centymetrów długości, a jego waga sięgać może nawet ponad kilogram. Serce malucha jest silne i dobrze rozwinięte. Jego bicie może usłyszeć przyszły tata przykładając ucho do brzucha partnerki. Warto wiedzieć, że wszystkie narządy wewnętrzne u malucha są dobrze rozwinięte. Maluch w tym czasie lubi się poruszać. Ma na to jeszcze dużo miejsca, więc korzysta z tego tak często jak to możliwe. Przyszła mama może doskonale odczuwać ruchy dziecka.

Badania jakie trzeba wykonać w dwudziestym siódmym tygodniu ciąży?

W ostatnim i trzecim trymestrze ciąży na kobietę w ciąży czeka wiele badań. W tym okresie nie można zapomnieć o wykonaniu morfologii krwi, dzięki któremu możliwe jest ocenienie stanu zdrowia przyszłej mamy. Konieczne jest również sprawdzenie badania moczu. Lekarz powinien przeprowadzić badanie pomiaru ciśnienia, by upewnić się, czy kobieta w ciąży nie boryka się z nadciśnieniem tętniczym. Lekarz może zdecydować się na sprawdzenie wysokości dna macicy, by upewnić się, że szyjka macicy nie skraca się za szybko, co pomoże zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu. Nie można zapomnieć o badaniu USG, by możliwe było sprawdzenie rozwoju dziecka.

Dieta i odpoczynek – o czym warto pamiętać w dwudziestym siódmym tygodniu ciąży?

W dwudziestym tygodniu ciąży warto zadbać o relaks i odpoczynek. W drugim trymestrze ciąży przyszłe mamy zazwyczaj mają więcej energii, jednak wraz z początkiem trzeciego trymestru pojawić się może większe zmęczenie i uczucie senności. Warto więc słuchać się swojego organizmu i w momencie, w którym poczujesz, że potrzebujesz odpoczynku koniecznie pozwól sobie na niego.

Przed Tobą jeszcze kilka tygodni i będziesz mogła cieszyć się swoim maleństwem na świecie. Wykorzystaj je na odpoczynek i przygotowania. Korzystaj z wolnych dni i dbaj o dietę. Pamiętaj, że w tym okresie nie można wykonywać wyczerpujących treningów i prac domowych, które narażają na upadek.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *