Chcesz wiedzieć, jak zmienia się Twoje ciało i jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie w czasie ciąży? Właśnie rozpoczyna się dwudziesty trzeci tydzień ciąży i zastanawiasz się, jak wygląda i co już potrafi Twoje dziecko? Przekonaj się o zmianach, jakie zachodzą w tym wyjątkowym czasie w Twoim życiu.

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży to początek szóstego miesiąca. Nadal trwa drugi trymestr ciąży. Twoje dziecko ma już dwadzieścia jeden tygodni.

Brzuszek w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży

Twój brzuszek w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży jest już dobrze widoczny. Macica jest duża i unosi się ponad pęcherzem moczowym. Powoduje tym samym ucisk na pęcherz, co sprawiać może, że odczuwać będziesz wzmożoną potrzebę częstego oddawania moczu. Brzuszek jest widoczny i nie da się go ukryć przed osobami postronnymi nawet pod luźnymi ubraniami. To dobry moment na odświeżenie swojej garderoby i wybranie dla siebie ubrań, w których będziesz czuć się komfortowo i wygodnie, a jednocześnie kobieco. Przecież przyszłe mamy również mogą dobrze wyglądać.

Prawidłowa waga w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży

W ciąży kobieta powinna stale monitorować swoją wagę. To ile przytyjesz przez cały okres ciąży uzależnione jest od wielu czynników, a co więcej jest to sprawa indywidualna. Warto jednak wiedzieć, że powinnaś przybierać średnio kilka kilogramów miesięcznie. W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży Twoja waga powinna być o cztery lub pięć  kilogramów większa od początkowej.

Objawy i dolegliwości u przyszłej mamy w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży

Przyszłe mamy w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży mogą odczuwać wzmożoną chęć do zbliżeń seksualnych. Warto zaznaczyć, że w ciąży kobiety mogą cieszyć się z silniejszych, dłuższych i częstszych orgazmów. Seks w ciąży jest bezpieczny i bardzo przyjemny.

Drugi trymestr ciąży jest dla przyszłej mamy bardzo przyjemnym czasem. Skończyły się pierwsze nieprzyjemne dolegliwości, a ciąża nie jest na tyle rozwinięta, by pojawiły się kolejne. Niestety rosnący brzuszek może powodować bóle kręgosłupa. Warto rozpocząć lekkie ćwiczenia na ból kręgosłupa bezpieczne dla kobiet w ciąży. Oczywiście nie forsuj się, ponieważ intensywny wysiłek fizyczny nie jest wskazany. Bezpieczne i zdrowe jest pływanie na basenie.

Jednym z zaskakujących objawów pojawiających się w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży u przyszłych mam są małe ciemne plamki powstające na skórze. To przebarwienia, które pojawiać się mogą pod wpływem hormonów. Dodatkowo przebarwienia nasilać się mogą pod wpływem ekspozycji skóry na promienie słoneczne. Staraj się więc chronić swoją skórę przed słońcem.

Jeśli dokuczają Ci skurcze łydek koniecznie skonsultuj to ze swoim lekarzem prowadzącym. Może się okazać, że konieczna jest dodatkowa suplementacja magnezu i potasu. Sięgaj po produkty spożywcze, owoce i warzywa, w których dostępne są te dwa ważne minerały.

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży – rozwój i wygląd dziecka

W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży dziecko mierzy około trzydzieści centymetrów i waży około czterdzieści pięć gramów.  Większość narządów w organizmie dziecka już działa, ale nadal postępuje ich rozwój, który trwać będzie do dnia porodu.

Skóra dziecka jest pomarszczona i przezroczysta. Widać przez nią siatkę naczyń krwionośnych.

Jest to czas, kiedy twardnieją kostki w uchu środkowym dziecka. To pozwala jeszcze lepiej słyszeć dźwięki pochodzące z otoczenia malucha, czyli bicie serca mamy i krążenie krwi.

Dziecko w tym okresie bardzo dużo śpi. Może przesypiać nawet dwadzieścia godzin dziennie. Kiedy jednak nie śpi jest bardzo aktywne. Ruchy dziecka w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży są doskonale wyczuwalne. W tym okresie można poczuć kiedy maluch ma czkawkę.

Staraj się wykorzystywać przypływ energii i dobre samopoczucie przed końcem drugiego trymestru ciąży. Pamiętaj jednak, by się nie przemęczać. Dużo się ruszaj, ale kiedy czujesz taką potrzebę – odpoczywaj. Pamiętaj, że jeśli pracujesz w pozycji siedzącej i przy komputerze powinnaś pełnić obowiązki w takich warunkach jedynie przez cztery godziny. W pozostałej części pracy Twój szef powinien zorganizować Ci inne zadania.

Wiesz już, jak wygląda kolejny tydzień ciąży? Przekonałaś się, jak wygląda i zachowuje się Twoje dziecko w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży? W takim razie przygotuj się na kolejne etapy tego wspaniałego procesu.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *