Organizm kobiety każdego miesiąca przygotowuje się do zajścia w ciąże. Zazwyczaj przez pierwsze tygodnie kobieta nie zdaje sobie sprawy ze swojego zmieniającego się stanu. Moment zajścia w ciążę oraz wiek ciąży określa się na podstawie pierwszego dnia krwawienia, które wystąpiło u kobiety w ostatnim miesiącu. Warto jedna pamiętać, że możliwości medycyny znacząco się rozwinęły, co umożliwia wykonanie wielu badań, które pozwalają na określenie przybliżonego okresu zapłodnienia i wieku ciąży. Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Przekonaj się, jak funkcjonuje Twój organizm w pierwszym tygodniu, a także jakie zmiany zachodzą w organizmie Twojego dziecka.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety w pierwszym tygodniu ciąży?

Wiek ciąży i czas zapłonienia zazwyczaj liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a do tego daty dodaje się dwa tygodnie. W środku cyklu występuje owulacja, w której zapłodnienie komórki jajowej jest najbardziej prawdopodobne. Problem z określeniem wieku ciąży pojawić się może u kobiet, które mają nieregularne cykle. W tym przypadku czas zapłodnienia i wiek ciąży określa ginekolog na postawie wyniku badania USG. Jeśli wiek ciąży określony na USG jest zbliżony do tego wynikającego z obliczeń na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki, to datę porodu określa się na podstawie cyklu kobiety. Jeśli jednak data porodu obliczana przez ostatnią miesiączkę różni się od wyniku podawanego na USG więcej niż siedem dni, do książeczki ciąży wpisuje się termin określany przez badanie.

To rozwiązanie zazwyczaj stosowane jest u kobiet, które w okresie przed ciążą miały nieregularne miesiączki. Warto wiedzieć, że termin porodu określony na podstawie badań z USG w drugim i trzecim trymestrze mogą być niemiarodajne, ponieważ wzrost dziecka jest procesem indywidualnym i dużej mierze zależy od czynników genetycznych.

Tak naprawdę w pierwszym tygodniu ciąży kobieta faktycznie nie jest w ciąży, a o swoim stanie dowiedzieć się może najwcześniej w czwartym lub w piątym tygodniu. W pierwszych tygodniach ciało kobiety przygotowuje się do zajścia w ciążę. W jej organizmie zachodzą zmiany, które umożliwiają zapłodnienie komórki jajowej. Nie można również zapomnieć o organizmie mężczyzny, który niebawem stanie się ojcem. W jego organizmie, a dokładniej w jądrach zachodzą procesy dojrzewania plemników.

Ciąża w pierwszym tygodniu – co musisz wiedzieć?

W pierwszym dniu miesiączki, kiedy rozpoczyna się krwawienie dochodzi do wydzielania hormonów przysadki. To właśnie za jej sprawą dochodzi do wzrastania pęcherzyków jajowych. Przez kolejne dni dochodzi do krwawienia. Jednocześnie w organizmie kobiety zachodzi proces złuszczania endometrium, czyli wyściółki jamy macicy. Po zakończeniu krwawienia błona śluzowa jamy macicy zaczyna się obudowywać i rozrastać. W ten sposób organizm kobiety przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. W przypadku, gdy komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, nie zagnieździ się w macicy, przez co dochodzi do kolejnego złuszczania się endometrium, a cały proces powtarza się w kolejnym cyklu. 

Organizm każdego człowieka składa się z materiału genetycznego, który liczy sobie czterdzieści sześć chromosomów. Do prawidłowego zapłodnienia komórki dochodzi jeśli komórki rozrodcze mają połowę materiału genetycznego. Dzięki temu dziecko otrzyma połowę genów od ojca i matki. Proces ten możliwy jest jeśli dojdzie do podziału komórek, który zwany jest mejozą. W wyniku tego procesu powstają chromosomy w liczbie równej dwadzieścia trzy.

W organizmie mężczyzn proces wytwarzania plemników zachodzi sukcesywnie. U kobiet wygląda to zupełnie inaczej. Pierwszy podział komórek u kobiety zaczyna się jeszcze w życiu płodowym. Kolejny etap ma miejsce kilkanaście lat później.

Jak rozwija się dziecko w pierwszym tygodniu ciąży?

W tym czasie na przyszły rozwój dziecka wpływać będzie przygotowanie kobiety i mężczyzny do ciąży. Liczy się forma fizyczna i psychiczna organizmu przyszłych rodziców. Jeśli planujesz ciąże, niech to będzie decyzja przemyślana. Dodatkowo dajcie sobie czas na przygotowanie się do zapłodnienia. Dzięki temu dacie dziecku szansę na lepszy start.

Pierwszym krokiem do przygotowania się do ciąży jest wizyta w gabinecie ginekologicznym. Lekarz poinformowany o chęci zajścia w ciąże zleci wykonanie podstawowych badań, a co więcej oceni budowę i funkcjonowanie narządów rozrodczych. Dzięki temu zbierze informację na temat tego, jak przebiega Twój cykl, kiedy występuje owulacja, czyli czas, kiedy jest największą szansą na zapłodnienie komórki. Może dać również wskazówki, jak przegotować się do ciąży.

Bardzo ważne jest również dbanie o zdrową i zbilansowaną dietę. Staraj się wykluczyć tłuszcze ze swojej diety, a zamiast tego zwiększ ilość warzyw i owoców. Staraj się jeść regularnie. Dostarczaj naturalne witaminy, minerały i białka do swojego organizmu. Unikaj spożywania produktów wysoko przetworzonych. Specjaliści zalecają suplementację kwasem foliowym oraz omega-3 przynajmniej trzy miesiące przed planowanym rozpoczęciem starań o dziecko. Ważna jest kondycja fizyczna, dlatego przed staraniami rozpocznij ćwiczenia, które wzmocnią Twój organizm. Dodatkowo warto zrobić rutynowe badania, dzięki którym możliwe będzie sprawdzenie stanu zdrowia. Warto wybrać się do dentysty. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale ubytki w zębach i stany zapalne dziąseł mogą prowadzić do zaburzenia rozwoju dziecka.

Unikaj spożywania alkoholu. Najlepiej zrobisz rezygnując z używek oraz źródeł kofeiny, które mogą przyczynić się do utrudnienia zajścia w ciążę oraz kłopotów w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu.

Warto pamiętać o tym, by zastanowić się na tym, czy psychicznie jesteś gotowa na ciąże, poród i wszystkie obowiązki związane z przyjściem dziecka na świat. Porozmawiaj z partnerem, jak on czuje się w tym wszystkim. Wydawać się może, że żaden czas nie jest odpowiedni na dziecko, dlatego warto rozwiać wszystkie wątpliwości i niepewności, zanim zdecydujecie się na starania o potomstwo.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *