W ósmym tygodniu kobiety wiedzą już, że spodziewają się dziecka. Nasilające się objawy nie pozostawiają wątpliwości. To również czas na pierwszą wizytę u ginekologa oraz wykonanie badania USG. Przekonaj się, jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie w ósmym tygodniu ciąży, a także jakie zmiany zachodzą u Twojego malucha.

Ósmy tydzień ciąży – który to miesiąc?

Ósmy tydzień ciąży to jednocześnie koniec drugiego miesiąca. To nadal pierwszy trymestr ciąży. W tym czasie kobiety widzą, że są w ciąży. Brak miesiączki od ponad siedmiu tygodni nie pozostawia wątpliwości. Test ciążowy pokazuje wynik pozytywny. W drugim miesiącu ciąży pojawiają się dolegliwości, które stale się nasilają.

Niektóre kobiety dopiero teraz decydują się na wykonanie testu ciążowego. Taka sytuacja często zdarza się u kobiet, które miesiączkują nieregularnie i do tego momentu były przekonane, że kolejny raz termin miesiączki się przesunął.

Reakcja na pozytywny wynik testu ciążowego może być różna u każdej kobiety. Niektóre przyszłe mamy są przerażone i zaskoczone wynikiem. Strach i niepewność są prawidłową reakcją. Jednak nie przejmuj się – masz bardzo dużo czasu na oswojenie się z nową sytuacją i przyzwyczajenie się do myśli, że już niebawem zostaniesz mamą. Inne kobiety z niecierpliwością wyczekują dwóch kresek na teście, a ich widok sprawia, że czują pełnie szczęścia.

Objawy u przyszłej mamy w ósmym tygodniu ciąży

W ósmym tygodniu objawy ciąży nasilają się u większości kobiet. Pojawia się tkliwość piersi, które stają się większe. Dodatkowo przyszłe mamy bardzo często odwiedzają toaletę. Dokuczać zaczyna potrzeba częstego oddawania moczu, zaparcia. Codzienne mdłości i wymioty również nie dają spokoju przyszłej mamie. Przez mdłości oraz wrażliwszy węch kobiety mogą zmagać się z jadłowstrętem. Niechęć do potraw lub napojów, które do tej pory uwielbiałaś to nic dziwnego w okresie ciąży.

Kolejnymi objawami jest uczucie zmęczenia i senność, które dopaść mogą w każdej godzinie w ciągu dnia. Zawroty głowy lub omdlenia również bardzo często dokuczają przyszłym mamom.

Rozwój dziecka w ósmym tygodniu ciąży

Maluch w ósmym tygodniu ciąży ma już kończyny górne i dolne. Pochwalić się może dłońmi i stopami, a także palcami. Tworzą się u niego pierwsze ząbki, a także zaczyna się proces tworzenia powiek.

Ósmy tydzień ciąży to czas, w którym tworzy się ucho zewnętrzne i wewnętrzne, dzięki któremu dziecko zyska zmysł słuchu i umiejętność zachowania równowagi. Dziecko zaczyna ruszać się i kołysać w brzuchu mamy.

Drugi miesiąc ciąży to nadal czas intensywnego rozwoju narządów wewnętrznych, które pozwolą maluchowi przyjść na świat i normalnie funkcjonować poza organizmem mamy. W tym okresie maluch ma już 25 milimetrów, a wielkością przypominać może małą borówkę.

Zmiany w ciele i organizmie przyszłej mamy w 8 tygodniu ciąży

Kobiety często zastanawiają się, kiedy w ciąży będzie widoczny brzuszek. Ósmy tydzień ciąży nie jest tym czasem. Dziecko intensywnie się rozwija i rośnie, jednak nie jest to jeszcze widoczne na ciele kobiety. Brzuch nie staje się większy, jednak przyszła mama może zauważyć u siebie nieco większy obwód w talii. Powodem tego jest zwiększająca się macica.

Niektóre kobiety odczuwają delikatne ciągnięcie w podbrzuszu. Ból brzucha w ciąży jest zazwyczaj zaskakujący i sprawia, że kobiety martwią się i stresują. Jednak zazwyczaj jest to objaw zagnieżdżającego się zarodka i zwiększającej się macicy. Jeśli jednak ból nie mija i nasila się, a dodatkowo pojawia się plamienie w ciąży warto udać się na wizytę u ginekologa lub skontaktować się z lekarzem.

Porady dla przyszłej mamy

Przyszłe mamy powinny szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie. Konieczne jest nie tylko przestrzeganie podstawowych zasad zdrowego żywienia, ale odpoczynek i sen. Warto zachować ostrożność w czasie jazdy samochodem. Jeśli zajmujesz miejsce pasażera w samochodzie, gdzie umieszczona jest poduszka powietrzna, to warto maksymalnie odsunąć fotel.

To kolejny tydzień ciąży i wyjątkowy czas, w którym w Twoim organizmie zachodzi wiele zmian. Twoje dziecko intensywnie się rozwija i rośnie. Pamiętaj, że w okresie ciąży dbasz nie tylko o siebie, ale również o swoje maleństwo. Przekonaj się, jakie zmiany zachodzić będą w Twoim organizmie w kolejnych tygodniach, a także jak rozwija się Twoje dziecko przez cały okres ciąży.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *