To kolejny tydzień ciąży, a Twoje dziecko z każdym dniem jest coraz lepiej przygotowane do przyjścia na świat. Obecnie trwa trzeci trymestr ciąży, co oznacza, że pozostało nie więcej, niż dwanaście tygodni do rozwiązania. Warto wiedzieć, że prawidłowa ciąża może trwać nawet do czterdziestego drugiego tygodnia. Po tym czasie zalecane jest rozwiązanie z ingerencją środków farmakologicznych i z pomocą lekarza prowadzącego.

Trzydziesty tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Maluch w tym czasie może mierzyć nawet 40 centymetrów. Jego waga rozwinęła się do 1500 gramów. To więc oznacza, że przyszła mama nosi pod swoim sercem coraz większego malucha. Warto wiedzieć, że mięśnie dziecka szybko się rozwijają, a w ciele gromadzi się tkanka tłuszczowa. Wszystkie narządy wewnętrzne malucha są już rozwinięte jednak to nie oznacza, że pracują prawidłowo. Potrzebują jeszcze do tego trochę czasu. Płuca rozwijają się przez cały okres ciąży. To właśnie dlatego dzieci, które urodzą się w tym tygodniu mają szansę na przeżycie, jednak nadal będą potrzebować pomocy w prawidłowym funkcjonowaniu.

Jak wygląda dziecko? Trzydziesty tydzień ciąży

Wygląd malucha w trzydziestym tygodniu ciąży przypomina już coraz bardziej niemowlaka, który przychodzi na świat. Ciało oraz główka mają już odpowiednie rozmiary. Na ciele i główce pojawiają się małe włoski, które stale rosną. Powieki mogą być otwarte i są w pełni rozwinięte. Maluch ma już w pełni ukształtowane stopy i rączki, dzięki czemu może je badać i poznawać. Uszy, usta i oczy również są już rozwinięte. Warto jednak pamiętać o tym, że przez kolejne tygodnie ciąży dziecko będzie stale rosnąć i przybierać na wadze. Niektóre maluch są w stanie osiągnąć wagę 4500 gramów do dnia rozwiązania.

Ciało przyszłej mamy w trzydziestym tygodniu ciąży

Ciało kobiety, która jest w trzydziestym tygodniu ciąży stale się zmienia. Brzuszek rośnie, a piersi stają się nabrzmiałe i opuchnięte. To czas na przygotowania do porodu, dlatego gruczoły mlekowe stale pracują, by być w stanie wytworzyć pokarm dla malucha. Warto pamiętać o tym, że na skórze pojawiać się mogą rozstępy. Dzieje się tak przez nadmierne i szybkie rozciąganie skóry w krótkim czasie. Jeśli rozstępom towarzyszy uczucie pieczenia i swędzenia, warto zdecydować się na stosowanie kremów do pielęgnacji przeznaczonych dla przyszłych mam. W ten sposób można zagwarantować sobie ulgę. Jeśli jednak to nie pomaga problem powinien zostać zgłoszony do lekarza prowadzącego.

Objawy i dolegliwości w trzydziestym tygodniu ciąży

Dobrą wiadomością dla przyszłych mam jest to, że w tym okresie ciąży nie pojawiają się nowe dolegliwości. Jednak to nie oznacza, że te, które pojawiły się wcześniej nie będą już odczuwane, Kobiety w tym okresie ciąży mogą mieć spore problemy ze snem, a to przez brzuszek, który sprawia, że znalezienie wygodnej pozycji staje się trudne. Dodatkowo rosnąca i unosząca się macica tworzy nacisk na niektóre narządy wewnętrzne. Przez to przyszła mama może odczuwać potrzebę częstego oddawania moczu. Dodatkowo przy nieco większym wysiłku pojawić się może problem ze złapaniem głębszego oddechu, to przez nacisk macicy na przeponę.

Jak dbać o zdrowie w trzydziestym tygodniu ciąży?

Pomoc partnera w takich sytuacjach jak bole pleców, czy opuchnięte stopy może być nieoceniona. Warto poprosić o masaż, który poprawi krążenie, a co więcej złagodzi ból. Jest to również dobry moment na przemyślenie tego, od kiedy chcesz iść na urlop. Przemęczanie się w tym czasie nie jest wskazane, jeśli więc masz stresującą pracę i czujesz, że wykonywanie obowiązków wymaga od Ciebie coraz więcej wysiłku koniecznie zdecyduj się na wzięcie urlopu.

W tym okresie kobiety często decydują się na robienie zakupów dla niemowlaka i przygotowanie wyprawki do szpitala zarówno dla siebie, jak i dziecka. Warto pamiętać, że w torbie do szpitala nie może zabraknąć biustonosza do karmienia oraz koszulki do porodu, a także drugiej, którą założysz po rozwiązaniu.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *