Latem trzeba się zmagać z wysokimi temperaturami i silnym słońcem. Przetrwanie w takich warunkach jest bardzo wymagające i meczące dla całego organizmu. Warto wiedzieć, że wysokie temperatury i nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne mogą źle się skończyć. To właśnie dlatego warto wiedzieć jak dbać o siebie i dziecko w tak trudnych warunkach. Jakie są najlepsze sposoby na przetrwanie upalnych dni? Jak się ochłodzić w bezpieczny i zdrowy sposób? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Jak chronić się przed słońcem?

Latem, każdego dnia trzeba pamiętać o ochronie skóry przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego. Bardzo ważne jest to, by w domu pod ręką znalazł się krem z filtrem. Powinien być on aplikowany na osłoniętą skórę przed każdym wyjściem z domu. Warto pamiętać, że osoby, które mają jasną karnację, a ich skóra jest delikatna powinny stosować krem z filtrem 50+. Nie można zapomnieć o osłonie karku i głowy. To miejsca, które są szczególnie narażone na przegrzanie, a jeśli do niego dojdzie może rozwinąć się udar. Wychodząc na zewnątrz najlepiej zakładać czapkę z daszkiem lub kapelusz na głowę.

Nawadnianie organizmu to podstawa

Bardzo ważne jest regularne nawadnianie organizmu. Wysokie temperatury sprawiają, że organizm człowieka się przegrzewa przez co dochodzi do procesów prowadzących do regulacji temperatury. To termoregulacja, którą jest między innymi pocenie. Przez to organizm traci cenną wodę, która jest niezbędna do prawidłowej pracy gospodarki wodno-elektrolitowej. W ciągu dnia najlepiej wypić około 2-3 litrów płynów. W ten bilans wlicza się nie tylko wodan – jednak najlepiej sięgać właśnie po nią. Można jednak pić napary ziołowe, soki owocowe i warzywne. Trzeba jednak upewnić się, że nie mają one w sobie dodatku cukru, ponieważ w takim wypadku mogą stać się wysoko kaloryczne przez co przyczynić się mogą do problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Napoje z cytryną i miętą

Dla ochłodzenia warto robić napoje domowe. Wystarczy woda mineralna lub przegotowana. Do niej wystarczy dodać sok z cytryny oraz kilka listków mięty. W kilka minut można przygotować napój, który przyniesie ulgę, ponieważ pomoże ochłodzić organizm, a co więcej ugasi pragnienie. Nie można zapomnieć o tym, że zarówno mięta, jak i sok z cytryny bogate są w cenne składniki odżywcze. Dzięki temu ich spożywanie ma zbawienny wpływ na zdrowie i wzmacnia układ odpornościowy. Można więc przygotować organizm przed zbliżającą się jesienią i zwiększoną ilością drobnoustrojów chorobotwórczych.

Kąpiele w zimnej wodzie

Jednym ze sposobów na ochłodzenie i przetrwanie upalnych dni jest robienie sobie chłodnych kąpieli lub branie prysznica w zimnej wodzie. Trzeba jednak uważać, by woda nie była za zimna by nie doszło do zbyt dużej różnicy temperatur. Czemu warto zdecydować się na takie kąpiele? Regulują temperaturę ciała, pomagają się ochłodzić i przynoszą niewyobrażalną ulgę. Nie można jednak zapomnieć o tym, że są sposobem na poprawienie krążenia.

Jedzenie lodów – czy to zdrowe?

Wiele osób w upalne dni sięga po lody. To słodkie przekąski, dzięki którym można się ochłodzić. Jednak, czy ich jedzenie jest zdrowe? Warto pamiętać, że znajduje się w nich naprawdę dużo cukru oraz słodkich dodatków w postaci czekoladowej polewy, wiórek kokosowych, czy owocowego nadzienia. Przez to są kaloryczne i niezdrowe. Zdecydowanie lepiej zrobić lody samodzielnie w domu, co nie jest trudne i nie zajmuje dużo czasu. Jeśli jednak nie ma się czasu na robienie lodów domowych można sięgnąć po sorbety. Są one zdecydowanie zdrowsze i mniej kaloryczne.

Okazuje się, że istnieje wiele sposobów na przetrwanie upalnych dni. Zasady przetrwania upalnych dni nie są trudne, a mogą zadbać o zdrowie i komfort. Warto więc o nich pamiętać i stosować przynajmniej niektóre z nich.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *