Pielęgnacja skóry niemowlaka wydaje się skomplikowana, jednak warto pamiętać o tym, że trzeba jedynie znać kilka podstawowych zasad. Skóra malucha jest cienka, delikatna i wrażliwa, dlatego nie może być pielęgnowana w ten sam sposób, jak w przypadku starszych dzieci lub osób dorosłych. Do tego konieczne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, które przeznaczone są dla dzieci od pierwszego dnia życia. Chcesz przekonać się, jak dbać o skórę dziecka? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem dla rodziców i dowiedz się więcej na ten temat.

Kosmetyki, które są potrzebne do pielęgnacji niemowlaka

Przed narodzinami malucha warto skompletować zestaw kosmetyków, które będą potrzebne do jego pielęgnacji. Te preparaty przydadzą się już w szpitalu, kiedy z pomocą położnej młoda mama będzie uczyła się pierwszej kąpieli oraz pielęgnowania skóry dziecka. Co koniecznie powinno znaleźć się na liście zakupów? Oto najważniejsze preparaty:

  • Emulsja do mycia ciała dla niemowlaka
  • Szampon do włosów dla niemowląt
  • Balsam lub oliwka do ciała dla niemowląt
  • Krem do twarzy dla niemowląt
  • Sól fizjologiczna do przemywania ust i oczu
  • Zasypka do pupy
  • Mokre chusteczki
  • Waciki jednorazowe dla niemowląt
  • Patyczki do uszu dla niemowląt

Przy tym warto pamiętać, że kosmetyki dla niemowląt powinny być przeznaczone do ich delikatnej i wrażliwej skóry. Warto więc zwrócić uwagę dla kogo przeznaczony jest dany produkt i wybrać jedynie ten, który przeznaczony jest dla dzieci od pierwszego dnia życia. Warto również zdecydować się na produkty z apteki, które polecane są przez dermatologów i pediatrów. Pod żadnym pozorem nie można stosować kosmetyków kolorowych, które mają w swoim składzie dodatki zapachowe. To składniki, które sprawiają, że na skórze malucha pojawić się mogą podrażnienia i reakcje uczuleniowe. Lepiej więc wybrać te klasyczne produkty pochodzące od zaufanych producentów.

Jak często myć niemowlaka?

Mycie niemowlaka, szczególnie na początku zarówno dla malucha, jak i rodziców jest dość stresującym doświadczeniem. Jednak z czasem może stać się dobrą zabawą dla każdej ze stron. Warto pamiętać, by do kąpieli malucha dobrze się przygotować i mieć wszystkie niezbędne akcesoria pod ręką. Dzięki temu nie trzeba będzie szukać ich w stresie podczas kąpieli. To jak często kąpać malucha zależy od rodziców. Zaleca się kąpiel przynajmniej raz na dwa dni, jednak niektóre mamy decydują się na kąpiel raz dziennie. Jeśli skłaniacie się ku tej pierwszej opcji trzeba pamiętać, by codziennie przemywać skórę za uszami, na karku, pod pachami, pod zgięciami łokci i kolan, a także pupę. To miejsca, które szybko się pocą, więc konieczne jest ich dokładne oczyszczenie.

Jakie są sposoby na odparzenia?

Na skórze malucha mogą pojawiać się odparzenia. Najczęściej powstają one na skórze pupy malucha, a to przez długotrwały kontakt zarazków  z naskórkiem. Warto wiedzieć, że w przypadku odparzeń zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać, niż zwalczać. Konieczne jest więc regularne wymienianie pieluszki malucha i wietrzenie pupy. Dodatkowo po każdej wymianie pieluszki należy umyć pupę, a następnie nałożyć na nią zasypkę. Jeśli jednak pojawią się odparzenia warto zastosować maść z apteki lub zasypkę ze skrobi ziemniaczanej.

Jak postępować, gdy na skórze niemowlaka pojawia się reakcja uczuleniowa?

Zdarzyć się może, że na skórze malucha pojawiać się zaczną podrażnienia lub reakcja uczuleniowa. W takim wypadku należy sprawdzić, który z preparatów mógł wywołać alergię. Mogą to być nie tylko kosmetyki, ale również nowy proszek do prania lub płyn do płukania ubranek. Reakcja uczuleniowa może występować po zmianie diety mamy karmiącej piersią. Warto więc zastanowić się, jaka zmiana w pielęgnacji lub diecie nastąpiła w ostatnich dniach i wyeliminować nowy składnik lub preparat. Jeśli mimo tego reakcja uczuleniowa nie znika należy udać się do lekarza pediatry na głębszą konsultację.

Wiedząc już nieco więcej na temat tego, jak pielęgnować skórę niemowlaka, można mieć pewność, że rodzice zadbają o malucha prawidłowo i zachowaniem zalecanych zasad.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *