Sapka u niemowląt bardzo często mylona jest z katarem. Jednak w przypadku braku wydzieliny z górnych dróg oddechowych, a także pojawieniu się problemów z oddychaniem i dusznościami problem może dotyczyć sapki. Czym ona jest, jak się objawia, a także jakie są jej przyczyny? Przekonaj się, jak ułatwić oddychanie dziecku, kiedy pojawi się u niego ten problem.

Jakie są objawy sapki niemowlęcej?

Mimo tego, że sapka często mylona jest przez rodziców z katarem, to z łatwością można ją odróżnić, ponieważ daje ona bardzo charakterystyczne objawy. Pierwszą różnicą jest to, że w przypadku kataru nosek malucha jest mokry. Tego objawu nie zaobserwuje się przy sapce niemowlęcej. Zarówno lekarze, jak i rodzice określają, że przy sapce występuje problem z oddychaniem, a maluch próbujący oddychać przez noc wydaje z siebie bulgoczące odgłosy. W nosku mogą zalegać łzy, pokarm, a także wiele innych substancji, które utrudniają oddychanie i prowadzą do duszności, a nawet rozwoju stanu zapalnego.

Przyczyny sapki niemowlęcej

Do powstawania tego problemu może przyczyniać się przewlekła infekcja dróg oddechowych. Suche powietrze w domu sprawić może, że śluzówka w nosku zacznie wysychać, co utrudni oddychanie. Częstym problemem jest nietolerancja pokarmowa, która powoduje częste ulewanie pokarmu, który zatrzymuje się w nosku. Warto wietrzyć dom lub często wychodzić na spacery z maluchem. Świeże i dobrze nawilżone powietrze zadba o zdrowie układu oddechowego, co znacząco zmniejszy ryzyko rozwoju infekcji. Nie można ignorować sapki, ponieważ utrudnia ona oddychanie przez nos. Przez to pojawić się może problem z oddychaniem w czasie snu, a także w czasie karmienia. Mniej problematycznym problemem jest sapka u większych dzieci, jednak jej również nie można bagatelizować. Starsze dzieci wiedzą, że gdy oddychanie nosem jest utrudnione, to można oddychać ustami. Jednak długotrwałe oddychanie przez usta może prowadzić do infekcji dolnych dróg oddechowych. W obu przypadkach zaleca się więc udanie do specjalisty.

Warto zaznaczyć, że sapka pojawia się w różnym wieku. Może występować w pierwszych miesiącach życia, a także w późniejszych latach. Jednak zawsze jest powodem do niepokoju u rodziców. Jeśli sapka ustępuje, a jej przebieg jest łagodny, to nie trzeba się martwić. Jest to przypadłość, która może pojawić się u zdrowych dzieci. Problemem może być często powtarzająca się sapka, która zaburza rytm snu i powoduje ciężkie duszności u dziecka.

Jak wspomóc oddychanie w czasie saki niemowlęcej?

Ważne jest usunięcie zalegających zanieczyszczeń z noska. Można zrobić to przy użyciu soli fizjologicznej. Kilka kropli soli należy wpuścić do noska, a pomoże ona rozpuścić zanieczyszczenia oraz ułatwi ich usunięcie. Do wyjęcia zalegającej substancji z noska najlepiej używać chusteczek higienicznych. Dodatkowo warto pamiętać, by pomieszczenie, w którym przebywa dziecko było dobrze nawilżone. Warto częściej wychodzić z maluchem na świeże powietrze, by lepiej mu się oddychało. Jeśli jednak problem nie zniknie po kilku dniach, to konieczna jest wizyta u lekarza.

Sapka może występować w przypadku nietolerancji pokarmowej, więc do jej zdiagnozowania warto wykonać określone badania. Dodatkowo niektóre dzieci mają wadę budowy nosa, co przyczynia się do duszności i pojawienia się problemów z oddychaniem.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *