Na zewnątrz coraz ładniejsza pogoda, słońce pojawia się coraz częściej, a wysokie temperatury są nas w stanie zaskoczyć. Przetrwanie w takich warunkach nie jest łatwe i trzeba się do tego dobrze przygotować. Konieczne jest zadbanie o cały organizm i skórę, które są najbardziej wrażliwe na nagłe zmiany temperatury, a także działanie promieni słonecznych. Jak ochronić się przed słońcem i o czym pamiętać w upalne dni? Tego dowiesz się z naszego poradnika dla rodziców.

Warzywa i owoce bogate w beta-karoten – naturalna ochrona przed słońcem

Bardzo ważne jest to, by przygotowywać organizm na lato przez cały rok. Zdrowa dieta, która bogata jest w beta-karoten, likopen oraz inne przeciwutleniacze sprawi, że organizm jest lepiej przygotowany na słoneczne dni. Czemu tak się dzieje? Wszystko za sprawą tego, że te składniki aktywne sprawiają, że zarówno cały organizm, jak i skóra stają się odporniejsze na negatywne działanie promieniowania słonecznego. Można znaleźć je w warzywach i owocach. Warto więc zadbać o to, by codzienna dieta była bogata w naturalne składniki, stała się zróżnicowana i pełnowartościowa.

Nawadnianie organizmu – zapobieganie udarom

Ludzki organizm składa się z wody. Jest ona niezbędna do tego, by możliwe było przeprowadzenie wielu procesów każdego dnia. Warto wiedzieć, że podczas upalnych dni organizm człowieka wychładza się produkując duże ilości potu. Jest to sposób na regulację termiczną. Jednak podczas tego procesu wytrącana jest z organizmu cenna woda, co oznacza, że należy ją uzupełnić. Zalecana ilość płynów, jakie trzeba wypić w ciągu doby do około 2 litry. Jeśli jednak na zewnątrz jest naprawdę ciepło warto wypijać nieco więcej. Dodatkowo najlepiej sięgać po wodę mineralną, ponieważ doskonale gasi pragnienie, a co więcej nie jest kaloryczna.

Osłona głowy i karku przed słońcem

Najbardziej wrażliwe na negatywne działanie promieni słonecznych są głowa i kark. To właśnie dlatego w słoneczne dni najlepiej je osłaniać, by nie doszło do przegrzania. Jeśli przebywasz więcej czasu na słońcu bez nakrycia głowy i karku, to niestety później pojawić się mogą tego niebezpieczne skutki. Jeśli poczujesz zawroty lub ból głowy, będzie Ci niedobrze lub zaczniesz wymiotować, to najprawdopodobniej możesz mieć udar słoneczny. W takiej sytuacji należy od razu udać się do szpitala. Jest to sytuacja zagrażająca zdrowiu i życiu. Lepiej więc zapobiegać, ponieważ ochrona przed udarem słonecznym jest możliwa, jednak trzeba pamiętać o wyżej wymienionych zasadach, by nie dopuścić do tak groźnej dla życia sytuacji.

Kremy z filtrem dla dzieci i dorosłych

Zabawa w ogrodzie lub na plaży zazwyczaj odbywa się na słońcu. Zanim dobrze się zacznie warto zadbać o to, by skóra maluchów była dobrze osłonięta przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. W tym pomóc może krem z filtrem przeciwsłonecznym. Tego rodzaju kosmetyki można znaleźć w każdej drogerii kosmetycznej. Warto wiedzieć, że te dla dzieci powinny być silniejsze, ponieważ ich skóra jest szczególnie wrażliwa i delikatna. Taka osłona sprawi, że znacząco zmniejszy się ryzyko poparzenia słonecznego. Warto jednak zapoznać się z zaleceniami producenta, by mieć pewność, że krem zostanie nałożony w prawidłowy sposób i będzie spełniał swoje zadanie.

Ze słońcem w zgodzie – czyli kiedy wychodzić na zewnątrz w upalne dni?

Warto wiedzieć, że są godziny kiedy słońce staje się mniej niebezpieczne. Wtedy jest najlepszy czas na zabawę z dzieckiem na zewnątrz, opalanie lub spacer. Kiedy zatem słońce jest najbardziej niebezpieczne? Najlepiej unikać wychodzenia na zewnątrz w godzinach od dziesiątej do piętnastej. Z rana do godziny dziewiątej słońce jest jeszcze tak wysoko, zaś temperatura na zewnątrz zazwyczaj jest niższa, niż w ciągu dnia. Po południu słońce staje się mniej intensywne, dzięki czemu można wyjść na spacer i korzystać z pięknego dnia dbając tym samym o swoje zdrowie.

Pamiętając o tych kilku zasadach można zadbać o zdrowie swoje i dziecka.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *