Martwisz się o to, że pielęgnacja skóry niemowlaka jaką stosujesz jest nieprawidłowa? Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry u dzieci, tak by była gładka i miękka? Przekonaj się, jakie są zasady dbania o naskórek oraz o czym nie można zapomnieć przy codziennych zabiegach pielęgnacyjnych.

Czemu skóra niemowlaka potrzebuje delikatności i ciągłej troski?

Skóra dziecka rozwija się jeszcze w okresie płodowym, a okres ten trwa nawet do trzeciego roku życia. To właśnie w tym okresie jest ona niezwykle delikatna, wrażliwa, podatna na uszkodzenia, podrażnienia, a co więcej nie ma odporności na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Potrzebuje więc prawidłowej pielęgnacji, by nie doszło do jej uszkodzenia i nadmiernego wysuszenia. Płaszcz ochronny lipidowy na skórze dziecka jest znacznie cieńszy w porównaniu do tego, który znajduje się na skórze dorosłych. Dodatkowo skóra malucha jest cieńsza, niż dorosłego. Przez to podatna jest na wysuszenie i uszkodzenie. Prawidłowa pielęgnacja i troska mogą zapobiec pojawieniu się poważnych problemów skórnych u niemowlaka.

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry niemowlaka?

W przypadku pielęgnacji skóry dzieci należy pamiętać o jej dokładnym oczyszczaniu. Tyczy się to każdej części ciała, szczególnie pośladków. Regularne oczyszczanie i zmiana pieluchy jest niezbędna do tego, by nie doszło do uciążliwego i bolesnego pieluszkowego zapalenia skóry. Ważne jest nie tylko usuwanie zabrudzeń, ale, co więcej, dokładne nawilżanie i odżywanie skóry, by nie straciła ona swojej miękkości i gładkości.

Jakie kosmetyki wybrać do pielęgnacji skóry niemowlaka?

W pierwszych miesiącach, a nawet latach życia dziecka najlepiej wybierać kosmetyki, które są przeznaczone dla niemowląt i są dostosowane do wieku dziecka. Będą one miały bezpieczny skład i łagodne działanie. Lepiej nie używać kosmetyków uniwersalnych, które są przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, ponieważ mogą zawierać w swoim składzie silniejsze produkty myjące, które zaburzą naturalne pH skóry dziecka. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany produkt jest przebadany dermatologicznie, czy posiada rekomendację lekarzy — to właśnie takie kosmetyki wzbudzają największe zaufanie. Czego nie powinno zabraknąć w kosmetyczce dla dziecka?

  • Płyn do mycia ciała i włosów dla niemowląt,
  • Krem lub puder przeciw odparzeniom,
  • Balsam do ciała,
  • Krem do twarzy,
  • Chusteczki do czyszczenia skóry

Jak myć dziecko w pierwszych miesiącach życia?

W każdym domu zasady kąpieli i ich częstotliwość są inne. Niektórzy myją dzieci każdego dnia, inni nieco rzadziej, pilnując, by określone części ciała niemowlaka były dokładnie oczyszczone. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzać z częstotliwością kąpieli. Zamiast każdego dnia wsadzać malucha do wanienki, można to robić co dwa dni. W dniu, w którym dziecko nie będzie kąpane w wanience, można przemyć jego skórę wacikami nasączonymi wodą i emulsją do mycia ciała i włosów.

Pamiętając o tych zasadach, możesz mieć pewność, że zadbasz o to, by skóra Twojego dziecka pozostała jedwabiście gładka, miękka i zdrowa.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *