Mimo że na początku noworodek w kilka sekund po zjedzeniu, to niestety już po kilku tygodniach jego usypianie może być problematycznym zadaniem. Jeśli masz problem z ululaniem dziecka do snu, to z pewnością wiesz, że to negatywnie wpływa nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również zdrowie dziecka. Przekonaj się, jak zadbać o sprawne usypianie malucha, by mieć pewność, że jego zdrowie jest bezpieczne.

Podobno są dzieci, których usypianie nie jest konieczne, ponieważ zasypiają w kilka sekund. Trzeba je tylko położyć do łóżeczka i zapewnić odpowiednie warunki do snu. Może się wydawać, że takie dzieci to jedynie wymysł z filmów i książek. Warto jednak przekonać się, czy jest to możliwe?

Przyczyny problemów ze snem u dziecka

Problemy z zasypianiem dzieci w każdym wieku są różnorodne. W pierwszych tygodniach życia jedyne czego potrzebują dzieci do zaśnięcia, to ciepło matczynego ciała, a także pełny brzuszek i poczucie bezpieczeństwa. Niestety z czasem usypianie nie jest takie łatwe. Dziecko przestaje jeść pokarm z piersi, ale nadal potrzebuje bliskości i tęskni za kołysaniem w ramionach. Nie jest to jednak możliwe, ponieważ waga dziecka jest za duża, przez do jego podnoszenie i kołysanie jest niemal niemożliwe lub bardzo obciążające dla kręgosłupa. Powodem może więc być tęsknota za poprzednimi warunkami przygotowanymi do snu.

Problem pojawić się może również, gdy dziecko ma częste drzemki w ciągu dnia. Co prawda są one niezbędne na początku, ale z czasem ich długość i częstotliwość powinna znacząco się zmniejszyć.

Podzielenie obowiązków między rodziców

Nie może być tak, że tylko jedno z was zajmuje się usypianiem dziecka, a drugie nigdy nie miało kontaktu z tym procesem. Trzeba przyznać, że przygotowanie dziecka do snu jest naprawdę trudnym zadaniem, które zajmować może nawet wiele godzin. Podzielcie się więc tym obowiązkiem. Jednego wieczoru zrób to Ty,  a kolejnego Twój partner. Będzie miało to wiele pozytywnych skutków. Ty będziesz miała czas dla siebie, a dziecko poprawi swój kontakt z ojcem.

Wygoda i warunki do spania są najważniejsze

Nawet dorośli nie chcą spać jeśli jest im niewygodnie. Dzieci również potrzebują wygodnego miejsca, gdzie łatwiej im będzie zasnąć. Tak więc koniecznie zadbajcie o to, by stworzyć maluchowi odpowiednie warunki do snu. Niech łózko wygodne, materac powinien być dostosowany do wieku dziecka, w łóżeczku powinien panować porządek. Warto również pozwolić dziecku trzymać przy sobie ulubione zabawki. Przed snem zgaście światła, a jeśli maluch boi się ciemności, to doskonale sprawdzają się małe lampki, które można przyczepić do kontaktu lub nakleić na ścianę.

Stres nie sprzyja zasypianiu

To prawda – usypianie dziecka może być trudnym i problematycznym zadaniem. Po wielu godzinach niepowodzeń cierpliwość może wisieć na cienkim włosku. Jednak stres i zdenerwowanie z pewnością nie pomogą osiągnąć sukcesu. Jeśli Ty zaczniesz się denerwować, dziecko z pewnością to wyczuje i również się zestresuje. To pogorszy sytuację, dlatego staraj się zachować spokój i pogodę ducha. Jeśli zachowasz spokój maluch będzie czuć się bezpiecznie i łatwiej będzie mu zasnąć.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *