Rozpoczyna się kolejny tydzień Twojej ciąży. Zmiany zachodzące w Twoim organizmie są zauważalne, a Twoje ciało zaczyna przygotowywać się do porodu. To koniec drugiego trymestru, dlatego większość tego wyjątkowego stanu jest już za Tobą. Jednak najtrudniejsze zadanie nadal przed Tobą. Przekonaj się, jak wygląda Twoje ciało i co zmienia się w organizmie w dwudziestym szóstym tygodniu ciąży. Zapoznaj się również z etapami rozwoju malucha.

Dwudziesty szósty tydzień ciąży – który to miesiąc?

Dwudziesty szósty tydzień ciąży to szósty miesiąc. To już ostatni tydzień drugiego trymestru, dlatego Twój organizm i ciało zaczynają się przygotowywać do porodu. Już za chwilę rozpocznie się trzeci trymestr. Maluch w tym momencie ma dwadzieścia cztery tygodnie.

Zmiany w organizmie przyszłej mamy w dwudziestym szóstym tygodniu ciąży

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży macica zaczyna wysuwać się do przodu. Twój pępek może być teraz płaski lub robi się wypukły. Nie przejmuj się jednak to naturalna zmiana, a wszystko wróci do normy po porodzie.

Macica, która nie tylko wysuwa się do przodu, ale stale zwiększa swoje rozmiary tworzy nacisk na organy wewnętrzne. Przez to pojawić się mogą nieprzyjemne dolegliwości. Ucisk tworzy się na przeponie, przez co pojawiać się mogą u Ciebie częste zadyszki i możesz mieć wrażenie, że szybciej się meczysz. Jeśli masz zawroty głowy staraj się często wychodzić na spacery i dbać o prawidłowe dotlenienie organizmu. Jednocześnie nie przemęczaj się, ponieważ nie jest to bezpieczne dla Ciebie i dziecka. Ucisk wywierany może być na narządy przewodu pokarmowego przez co pojawią się zaparcia i zgaga. Jest jednak prosty sposób na ich zapobieganie. Wystarczy, że będziesz pić dużo wody, sięgać będziesz po lekkostrawne posiłki, a co więcej zaczniesz jeść częściej, ale mniejsze porcje. To pomoże zmniejszyć ryzyko występowania zaparć, ale również wzdęć i hemoroidów.

Dodatkowo pojawić się może nacisk na pęcherz przez co potrzebować będziesz częstszych wizyt w łazience. Kobiety tuż przed porodem mogą mieć problem z nietrzymaniem moczu. To jednak nie jest niepokojący objaw. Staraj się dbać o higienę intymną, noś wkładki i wymieniaj bieliznę na nową i czystą.

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży borykać się możesz z nieprzyjemnym uczuciem mrowienia nóg. Lekarze zakładają, że jest to objaw niedoboru żelaza. Jeśli więc zauważysz u siebie ten objaw koniecznie zgłoś ją swojemu lekarzowi prowadzącemu, a on dobierze ilość żelaza, którą powinnaś przyjmować, by uniknąć niedoborów.

Rozwój dziecka – dwudziesty szósty tydzień ciąży

W tym czasie dziecko ma już około trzydzieści trzy centymetry długości. W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży maluch powinien ważyć około dziewięćset gramów. Przez kolejne tygodnie będzie intensywnie przybierać na wadze. Możesz zauważyć, że maluch stał się nieco mniej aktywny. Przyczyną tego jest jego rozwój, przez co zmniejsza się miejsce do swobodnego poruszania. Jeśli jednak nie odczuwasz ruchów dziecka przez cały dzień koniecznie zgłoś się do lekarza prowadzącego ciążę.

W tym czasie skóra dziecka zaczyna przybierać normalny wygląd. Nie jest już przezroczysta, chociaż nadal można zauważyć przez nią siateczkę naczyń krwionośnych. Niektóre dzieci w tym czasie otwierają oczy. Jest to okres, w którym siatkówka oczu jest już dostatecznie rozwinięcia. Maluch może odwracać się w stronę światła. System nerwowy reaguje na bodźce. 

Jakie badania wykonać w dwudziestym szóstym tygodniu ciąży?

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży należy wykonać badania zalecane przez ginekologa. To przede wszystkim:

  • Ogólne badanie moczu,
  • Badanie poziomu cukru we krwi,
  • Badanie na przeciwciała toksoplazmozy,
  • Badanie wydzieliny pochwy,
  • Badanie wysokości dna macicy,
  • Poziom ciśnienia tętniczego,
  • Waga.

Niektóre kobiety w tym okresie ciąży mają większość badań z wyżej wymienionej listy za sobą. Zlecane są one między dwudziestym czwartym, a dwudziestym szóstym tygodniem ciąży.

Wielkimi krokami zbliżacie się do rozwiązania. Do porodu zostało około czternaście tygodni, które będą czasem intensywnego rozwoju dziecka i przygotowania do przyjścia malucha na świat. Zapoznaj się ze zmianami, jakie zachodzić będą w Twoim organizmie w trzecim trymestrze.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *