W tym czasie kobieta odczuwa już ruchy dziecka. W przypadku niektórych przyszłych mam pojawiają się również pierwsze skurcze przepowiadające, które przegotowują macicę do porodu. Dziecko i przyszła mama zazwyczaj ich nie odczuwają, ponieważ są delikatne i zazwyczaj bezbolesne. Jakie jeszcze zmiany czekają przyszłą mamę i malucha w dwudziestym tygodniu ciąży? Wszystkie ważne informacje znajdziesz w poniżej przygotowanym poradniku.

Dwudziesty tydzień ciąży – który to miesiąc?

W dwudziestym tygodniu ciąży kobieta jest w piątym miesiącu ciąży. Nadal trwa drugi trymestr ciąży. Jednocześnie jest to osiemnasty tydzień życia dziecka w łonie matki.

Dolegliwości u przyszłej mamy w dwudziestym tygodniu ciąży

W drugim trymestrze ciąży kobiety bardzo często narzekają na zaparcia i wzdęcia. Przyczyną tego są zmiany  hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy, a także zwiększający się nacisk macicy na układ pokarmowy. Jakie są najlepsze sposoby na zaparcia w ciąży? Przyszłym mamom zaleca się spożywanie jak największej ilości produktów bogatych w błonnik pokarmowy, ponieważ przyczyniają się one do poprawy perystaltyki jelit oraz oczyszczają układ pokarmowy. Regularne spożywanie błonnika pokarmowego oraz picie co najmniej dwóch litrów wody jest sposobem na zwalczenie zaparć, ułatwienie wypróżniania oraz uniknięcie wzdęć.

Dwudziesty tydzień ciąży to czas, w którym macica zaczyna przygotowywać się do porodu. To właśnie dlatego pojawiać się mogą skurcze przepowiadające, które mogą nawet nie zostać wyczuwalne przez przyszłą mamę. Jeśli jednak czujesz skurcze Braxtona- Hicksa nie przejmuj się – zazwyczaj mijają po około dziesięciu minutach. Dyskomfort zmniejszy się, kiedy położysz się na lewym boku lub usiądziesz.

Pojawić się może również nieprzyjemne i męczące uczucie swędzenia skóry. Jeśli problem ten nie nasila się to może być spowodowane rozciąganiem się skóry. Nie jest to objaw niepokojący. Jeśli jednak uczucie swędzenia nasila się i jest bardzo męczące warto skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciąże, ponieważ może to być objaw cholestazy w ciąży.

Opuchnięte kostki i bolące plecy to częste objawy występujące u przyszłych mam w drugim trymestrze ciąży. Dobrym sposobem na ich zwalczenie jest odpoczynek, ciepła, ale nie gorąca kąpiel lub moczenie stóp w wodzie z solą. Słodki ciężar, jaki nosisz pod swoim sercem jest prawdziwym obciążeniem dla kręgosłupa i nóg. Dyskomfort i opuchlizna to więc naturalne dolegliwości, jeśli jednak opuchlizna nie znika, a dodatkowo towarzyszy Ci długotrwały ból, oraz zawroty głowy, koniecznie udaj się na konsultację do lekarza.

Brzuszek w dwudziestym tygodniu ciąży

To już półmetek ciąży, więc Twój brzuszek będzie doskonale widoczny dla Ciebie i innych. Zmiana rozmiaru ubrań ( najlepiej na ubrania dla przyszłych mam) jest obecnie niezbędna. Brzuszek od tego momentu będzie rosnąć coraz szybciej wraz z Twoim dzieckiem. Jest to również czas, w którym zaczniesz odczuwać regularne ruchy dziecka.

Dwudziesty tydzień ciąży – rozwój dziecka

W dwudziestym tygodniu ciąży dziecko ma już około siedemnaście centymetrów długości, a jego waga wynosi około 270 gram.

Jest to czas, w którym w mózgu wytwarzane są połączenia mózgowe. Dzięki tym procesom dziecko zyska umiejętność myślenia i zapamiętywania. Dodatkowo połączenia mózgowe odpowiedzialne są za zmysł smaku, słuchu, węchu i dotyku.

Dziecko intensywnie ćwiczy swoje ciało, co przyszła mama może wyczuć. Słuch malucha jest już doskonały, dzięki czemu słyszy wody płodowe, bicie serca mamy, a także krew krążącą w żyłach. To dźwięki, które działają na dziecko uspokajająco i kojąco.

Powieki dziecka są jeszcze zamknięte, jednak maluch zaczyna reagować na światło. W nocy, kiedy w domu zapalona jest lampka maluch zacznie wyciągać dłonie w kierunku światła. Silnie reaguje na zmiany temperatury lub bardzo głośne dźwięki.

Kolejny tydzień ciąży za Tobą, ale jeszcze dużo czasu do porodu. Przekonaj się, jakie zmiany zachodzą w organizmie Twojego dziecka i Twoim w kolejnych tygodniach ciąży. Jak zmieni się Twoje ciało przed porodem, a także jak zacząć przygotowywać się do rozwiązania i przyjścia dziecka na świat? Przekonaj się o tym w kolejnych artykułach.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *