Ciąża to wyjątkowy stan dla każdej kobiety. Wszystkie przyszłe mamy zupełnie inaczej odczuwają zmiany, jakie zachodzą w ich organizmie. Niektóre kobiety w trakcie ciąży mogą przytyć nawet ponad trzynaście kilogramów, a inne nie przekraczają nawet dziesięciu kilogramów. W niektórych przypadkach konieczne jest leżenie i odpoczywanie, a kiedy indziej kobieta pracuje na pełen etat prawie do samego rozwiązania ciąży. U niektórych przyszłych mam w ciąży pojawia się przypływ energii, a w innych przypadkach nastrój i samopoczucie znacząco się pogarsza, przez co motywacja do działania i robienia czegokolwiek także maleje. Wszystko jednak łączy kobiety, które dowiedziały się, że są w ciąży. To pytanie o ty, jak przygotować się do porodu i jak rozpoznać jego początkowe fazy. Przekonaj się, jak przygotować się przez kolejne miesiące do tego magicznego i niezwykłego wydarzenia.

Monitoruj ruchy dziecka

Jednym z najwspanialszych momentów w czasie ciąży jest wyczucie pierwszego ruchu dziecka. Jednak jednocześnie jest to czas, kiedy przyszła mama powinna monitorować aktywność. W pierwszych miesiącach ciąży dziecko ma dużo miejsca, przez co swobodnie pływa w wodach płodowych. Często mamy mogą podziwiać, tanieć malucha, ponieważ z każdym przesunięciem wypięciem stopy lub dłoni brzuch mamy faluje, a każdy ruch jest doskonale wyczuwalny. Jednak z czasem — kiedy dziecko rozwija się i rośnie — zaczyna mieć coraz mniej miejsca, przez co rzadziej się rusza. To jednak nie oznacza, że jego aktywność spada do zera. Nawet w ostatnim miesiącu ciąży można doskonale wyczuć ruchy dziecka, a dodatkowo jest to czas kiedy należy szczególnie się w nie wczuwać. Jeśli aktywność dziecka nagle zmaleje lub zwiększy się, to konieczne jest udanie się na wizytę u ginekologa. To oczywiście nie musi być niepokojący objaw, jednak należy sprawdzić, dlaczego ruchy dziecka zmieniły swoją częstotliwość.

Sprawdzaj, jak obniża się Twój brzuch

W czasie ciąży kobieta może czuć coraz większy ciężar. Rozmiary dziecka zaczynają się zwiększać, przez co brzuch również staje się wierszy i może być dużym obciążeniem dla przyszłej mamy. Oddychanie staje się problemem, zmiana pozycji w czasie snu również nie będzie należeć do najłatwiejszych zadań. Z czasem jednak brzuch może zacząć się obniżać, co może świadczyć o zbliżającym się porodzie. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku niektórych kobiet brzuch może obniżyć się nawet miesiąc przed porodem. Dzieje się tak, ponieważ dziecko zaczyna przygotowywać się do porodu. Maluch ustawia się główką w dół do kanału rodnego, przez co przyszła mama może odczuwać ciągnięcie i nacisk na krocze. Dodatkowo pojawić się może wzmożona chęć do korzystania z toalety. Jeśli Twój brzuch zaczyna się opuszczać, to najwygodniejszą i najbezpieczniejszą pozycją w ciągu dnia będzie pozycja półleżąca. Dzięki temu zmniejszysz nacisk na krocze.

Jak rozpoznać skurcze przepowiadające?

Wiele kobiet zastanawia się, jak rozpoznać skurcze przepowiadające i skurcze porodowe. Nie jest to wcale takie trudne, ponieważ różnią się one od siebie pod wieloma względami. Skurcze przepowiadające, czyli inaczej skurcze Braxtona Hicksa pojawiają się u wielu kobiet już w 36 tygodniu ciąży. To skurcze, które mają przygotować macicę do porodu, jednak do niego nie prowadzą. Spowodowane są przez wydzielaną oksytocynę, która ma za zadanie uświadomić organizm mamy i dziecka, że należy przygotowywać się do porodu. Istnieje jednak kilka różnic między skurczami przepowiadającymi, a porodowymi. Przede wszystkim skurcze przepowiadające są nieregularne i nie powodują silnego bólu. Oczywiście da się je wyczuć, jednak znikają kiedy przyszła mama odpocznie i zrelaksuje. Jeśli pojawiają się u Ciebie skurcze przepowiadające, to zazwyczaj wystarczy ciepły prysznic i chwila odpoczynku, by przeszły.

Ważne jest jednak to, by przy każdych skurczach wziąć zegarek i obserwować, w jakich ostępach się pojawiają. Jeśli skurcze są regularne i występują co dziesięć minut, a czas między kolejnymi zaczyna się skracać, to warto wybrać się do lekarza. Oczywiście to wcale nie oznacza, że urodzisz jeszcze tego samego dnia. W szpitalu położna wykona KTG, dzięki czemu zbadane zostanie tętno dziecka. Personel w tym czasie będzie mógł sprawdzić rozwarcie szyjki macicy. Jeśli będzie zaawansowane zostaniesz zaprowadzana na sale porodową.

Czop śluzowy i odchodzenie wód płodowych — kiedy udać się do szpitala?

W czasie ciąży szyjka macicy zamknięta jest przez bardzo gęsty czop śluzowy. Przed porodem może on zacząć odchodzić od macicy, co z pewnością zauważysz na wkładce lub bieliźnie. Warto jednak pamiętać, że czop śluzowy może odchodzić nawet kilka tygodni przed porodem, a w przypadku niektórych kobiet odchodzi dopiero przed samą akcją porodową. Nie ma określonego czasu od odejścia czopu śluzowego do początku porodu. Jeśli jednak czop śluzowy zabarwiony jest krwią, to najprawdopodobniej dochodzi również do stopniowego rozwierania się szyjki macicy. Nie musisz jednak panikować. Obserwuj skurcze, jeśli się pojawią należy udać się do szpitala.

Wody płodowe to jednak zupełnie co innego. Jeśli płyn owodnowy zacznie odpływać, konieczne jesy udanie się do szpitala. W tym wypadku nie ma znaczenia, czy pojawiły się u Ciebie skurcze, czy nie. Po odejściu wód płodowych lekarze muszą sprawdzić czynności życiowe dziecka i rozwarcie.

Jeśli odejdą wody płodowe koniecznie sprawdź godzinę. Lekarze na izbie przyjęć na pewno Cię o to zapytają.

Jakie są objawy porodu?

Kobiety przed porodem mogą obserwować u siebie wiele objawów, które wskazywać będą, że akcja porodowa zaczyna się zbliżać. Jakie są objawy zbliżającego się porodu?

  • Bóle pleców,
  • Biegunka,
  • Skurcze,
  • Odejście wód płodowych.

Obserwując u siebie powyżej wymienione objawy zacznij monitorować skurcze i odstępy między nimi. Jeśli skurcze są regularne i pojawiają się co dziesięć minut, możesz udać się do szpitala.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *