W dwudziestym czwartym tygodniu Twoja waga znacząco się zmienia. Do tej pory powinnaś przytyć około 5-6 kilogramów. To tydzień, w którym dziecko intensywnie się rozwija, a Ty czujesz dużo energii, chociaż pojawiają się kolejne nieprzyjemne dolegliwości. Przekonaj się, jakie zmiany zachodzą w organizmie Twoim i dziecka na tym etapie ciąży i przygotuj się na nie.

Zastanawiasz się, który to tydzień i miesiąc ciąży? Obecnie jesteś w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży, co oznacza, że jest to początek szóstego miesiąca. Nadal trwa drugi trymestr. Dziecko w tym czasie ma już 22 tygodnie.

Jak wygląda brzuch w dwudziestym czarty tygodniu ciąży?

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży Twój brzuszek jest już duży, ale nie staje się jeszcze dużym obciążeniem. Nadal możesz się swobodnie poruszać. Macica wypełniona jest płynem owodniowym i możesz ją wyczuć pięć centymetrów na pępkiem. Płyn owodniowy jest niezbędny do tego, by dziecko mogło się swobodnie poruszać w brzuszku mamy. Dodatkowo amortyzuje wszystkie wstrząsy, dzięki czemu dba o bezpieczeństwo malucha.

W tym czasie możesz zauważyć, że Twój pępek zaczyna się spłaszczać. To naturalny stan rzeczy. Rosnące dziecko potrzebuje coraz więcej miejsca, więc Twój brzuszek rośnie razem z maluchem, a to powodować będzie zmiany w wyglądzie pępka i skóry.

Badania w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży

W tym czasie z pewnością masz zaplanowaną kolejną wizytę u swojego ginekologa. W tym tygodniu powinnaś dostać zlecenie na wykonanie badania na poziom glukozy we krwi. Jest to badanie, które obowiązkowo należy wykonać w ciąży między dwudziestym czwartym, a dwudziestym szóstym tygodniem ciąży. Jest to badanie pomagające wykryć lub wykluczyć cukrzycę ciążową.

Objawy i dolegliwości u przyszłej mamy w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży

Dwudziesty tydzień ciąży to czas kiedy u przyszłej mamy mogą zacząć pojawiać się przebarwienia na skórze. Przyczyną tego są przede wszystkim zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiet w ciąży. Do uniknięcia przebarwień i plam na skórze warto ograniczyć ekspozycje skóry na słońce – niewskazane jest opalanie. Wychodząc z domu warto stosować krem z filtrem UV na skórę.

W tym okresie macica jest już naprawdę duża i umieszczona wysoko może uciskać na poszczególne narządy wewnętrzne. To właśnie dlatego u przyszłej mamy może pojawić się częsty ból kręgosłupa, potrzeba częstego odwiedzania toalety, zaparcia i zgaga. Dodatkowo pojawić się może problem z oddychaniem, zwłaszcza w czasie dużego wysiłku. Przyczyną tego jest ucisk na przeponę tworzony przez macicę.

Jeśli pojawiają się u Ciebie bóle nadgarstka – nie przejmuj się. Bardzo prawdopodobne, że jest to cieśnina nadgarstka, która często występuje u kobiet w ciąży. Problem ten najczęściej dotyczy kobiet, które spędzają dużo czasu przy komputerze.  Jeśli ból i mrowienie w nadgarstku się nasilają koniecznie zgłoś się do swojego lekarza prowadzącego.

Dwudziesty czwarty tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży Twoje dziecko waży około 50 g. Jego długość wynosić powinna około dwadzieścia dwa centymetry. Jest to czas, kiedy maluch jest bardzo aktywny, a Ty doskonale wyczuwasz jego ruchy w ciągu dnia.

Na twarzy dziecka widoczne są już brwi i rzęsy. Dziecko w tym okresie ciąży rozpoznaje już smaki, doskonale słyszy dźwięki pochodzące z otaczającego go środowiska, a co więcej może rozpoznawać Twoje emocje. To właśnie dlatego powinnaś zachować spokój i ograniczyć stres.

Dziecko w tym czasie ma już rozwinięte niemal wszystkie narządy, jednak nie można zapominać o tym, że do dnia porodu będą się one nadal rozwijać, by móc prawidłowo pracować poza łonem matki. Za ich funkcje i odżywianie odpowiada łożysko.

To kolejny tydzień ciąży, który jest już za Tobą. Razem z maluchem powoli zbliżacie się do porodu, jednak do niego jeszcze długa droga. Przekonaj się, jak wyglądać będą kolejne tygodnie z tego wyjątkowego momentu Twojego życia.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *