Twój brzuszek staje się coraz większy i zastanawiasz się, jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie, a jak zmienia się maluch w tym czasie? Do porodu jeszcze długa droga, jednak coraz częściej zaczynasz myśleć o tym zbliżającym się wydarzeniu. Pamiętaj, że w tym okresie dziecko doskonale odczuwa Twoje emocje, więc w trosce o jego zdrowie staraj się zachować spokój, unikaj stresujących sytuacji, a co więcej myśl pozytywnie.

Chcesz wiedzieć, w którym miesiącu ciąży jesteś? Dwudziesty piąty tydzień ciąży to nadal szósty miesiąc ciąży. Trwa kolejny etap drugiego trymestru ciąży. To jednocześnie dwudziesty trzeci tydzień z życia płodowego Twojego dziecka.

Twoja waga i wygląd brzuszka w dwudziestym piątym tygodniu ciąży

W ciąży przytyjesz kilkanaście kilogramów. Nie przejmuj się więc tym, że przybywa Ci kolejnych kilogramów – jest to naturalne i kluczowe dla dobra dziecka i przebiegu ciąży. Oczywiście nie możesz się objadać i jeść za dwoje. Jednak pamiętaj, że w drugim trymestrze ciąży przyrost wagi jest najszybszy. W tym czasie przytyjesz około 5-8 kilogramów.

Twój brzuszek jest ładnie zarysowany i doskonale widoczny. Pępek robi się płaski, a wszystko przez powiększającą się macicę, która go wypycha, a także dziecko, które intensywnie się rozwija i rośnie. Macica jest już bardzo duża i można ją wyczuć kilka centymetrów nad pępkiem.

Przez szybkie i intensywne rozciąganie skóra na brzuchu może zacząć Cię delikatnie swędzieć. Jest to naturalny objaw. Doskonale w tym przypadku poradzi sobie krem nawilżający do skóry przeznaczony dla kobiet w ciąży. Smaruj nim skórę na brzuchu raz dziennie, a mecząca dolegliwość z pewnością zniknie.

Jest to również czas, kiedy na brzuchu pojawiać się mogą pierwsze rozstępy. Możesz już teraz zapobiegać powstawaniu następnych. Wystarczy, że wybierzesz wysokiej jakości krem na rozstępy dla kobiet w ciąży i będziesz nim smarować skórę na powiększającym się brzuszku.

Dolegliwości i objawy u przyszłej mamy w dwudziestym piątym tygodniu ciąży

Nadal trwa drugi trymestr ciąży, w którym pojawiać się mogą delikatne skurcze przepowiadające, znane również pod nazwą – skurcze Braxtona-Hicksa. To bardzo delikatne skurcze, które zazwyczaj trwają kilka minut, są nieregularne i przypominać mogą bóle miesiączkowe. Wiele kobiet w ciąży nawet ich nie odczuwa. To trening, który gwarantuje sobie macica przed porodem.

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży pojawić się mogą problemy z głębokim oddychaniem. Przyczyną jest nacisk na przeponę, który wywierany jest przez macicę. Dodatkowo na niekorzyść działają zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy, które doprowadzają do wysuszenia śluzówki w dolnych i górnych drogach oddechowych. Przez to przyszłe mamy mogą mieć problemy z zasypianiem, a to powodować może wzmożoną senność w ciągu dnia.

Kobiety w ciąży w dwudziestym piątym tygodniu mają problemy z hemoroidami. To dolegliwość, która pojawia się jedynie u niektórych przyszłych mam. Można jej uniknąć stosując się do prawidłowej i dobrze zbilansowanej diety. Do uniknięcia rozwoju hemoroidów warto spożywać produkty bogate w błonnik, które poprawiają perystaltykę jelit, a co więcej ułatwiają wypróżnianie.

Badania w dwudziestym piątym tygodniu ciąży

W tym tygodniu ciąży najwyższy czas na zrobienie kluczowych badań. Twój lekarz prowadzący z pewnością dał Ci zlecenie na badanie:

  • Ogólne moczu,
  • Stężenie glukozy we krwi,
  • Cytologię.

Dodatkowo jest to czas, kiedy warto wykonać kolejne USG, by ocenić rozwój dziecka, ilość płynu owodniowego i stan łożyska.

Rozwój i wygląd dziecka – dwudziesty piąty tydzień ciąży

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży dziecko powinno mieć już około dwadzieścia trzy centymetry długości, a jego waga powinna wynosić około 700 gramów.

Jest to czas kiedy dziecko z ciekawością poznaje swoje ciało i dotyka swoich rączek i nóżek. Bardzo dużo się rusza i zaciska dłonie na pępowinie.

Po koniec dwudziestego piątego tygodnia ciąży rozpoczyna się intensywny rozwój płuc dziecka. Powstają pierwsze pęcherzyki płucne, a w nich rozpoczyna się proces powstawania surfakanty, czyli substancji, która będzie umożliwiać dziecku nabieranie powietrza po przyjściu na świat.

Zaczynają się otwierać nozdrza dziecka, które do tej pory pozostały zamknięte. Jest to również czas, w którym wokół ust malucha powstają nerwy, dzięki którym dziecko po urodzeniu będzie w stanie wyczuć i złapać sutek.

Trwa praca Twojego organizmu nad rozwojem dziecka. Organizm powoli zaczyna przygotowywać się do porodu. Przekonaj się, jakie niezwykłe zmiany zachodzą u Ciebie i dziecka w kolejnych tygodniach ciąży.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *