Nadchodzi kolejny etap ciąży, w którym pożegnasz się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Niebawem rozpocznie się drugi trymestr ciąży, w którym będziesz miała znacznie więcej energii. Teraz jednak przekonaj się, jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie, zanim wejdziesz w drugi trymestr ciąży. Zapoznaj się z etapami rozwoju swojego dziecka i poznaj badania, jakie powinnaś wykonać w dwunastym tygodniu ciąży.

Dwunasty tydzień ciąży – który to miesiąc?

Przyszłe mamy bardzo często mają problem z określeniem wieku ciąży. Nie jest to tak oczywiste, jak może się wydawać. Wiek ciąży liczony jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. To więc oznacza, że będąc w dwunastym tygodniu jesteś w trzecim miesiącu ciąży. Nadal trwa pierwszy trymestr ciąży, chociaż jest to jego końcówka. W tym czasie dziecko ma już dziesięć tygodni.

Jak zmienia się ciało kobiety w dwunastym tygodniu ciąży?

W dwunastym tygodniu ciąży zaczynają mijać wszystkie nieprzyjemne dolegliwości. Dodatkowo możesz być spokojniejsza. Właśnie minął największy czas niepokoju. Dziecko jest odporniejsze, zmniejsza się ryzyko poronienia, ciąży obumarłej. To jest dobry czas na poinformowanie  bliskich o tym, że spodziewacie się dziecka. Jeśli pracujesz możesz poinformować swojego pracodawcę o tym, że jesteś w ciąży. Nie obawiaj się nie może Cię teraz zwolnić. Kobiety w ciąży chronione są prawem, które nie pozwala na zwolnienie przyszłej mamy. Dodatkowo w zależności od rodzaju i trybu pracy konieczne jest wprowadzenie kilku zmian. Kobiety w ciąży nie powinny pracować na nocne zmiany. Jeśli pracujesz przy komputerze pamiętaj, że obowiązki te nie powinny zajmować Ci więcej niż cztery godziny. Po tym czasie pracodawca musi zapewnić Ci inne obowiązki.

Kobiety, które są już mamami mogą u siebie zauważyć wyraźnie zarysowany brzuszek. Jednak kobiety, które są w ciąży pierwszy raz nie zauważają u siebie większych zmian. Jedyną różnicą, którą da się zauważyć jest zwiększona talia i biodra, przez co spodnie mogą robić się za ciasne. Pojawiają się większe krągłości w obrębie bioder, brzucha i biustu.

W organizmie przyszłej mamy dochodzi do wielu zmian hormonalnych, które prowadzą do zwiększenia się objętości krwi. To powodować może częste zawroty głowy. Warto wybierać się codziennie na spacery, by organizm i mózg był dobrze dotleniony.

Rozwój dziecka – dwunasty tydzień ciąży

W tym czasie dziecko ma już dziesięć tygodni. Osiąga wielkość limonki. Jego wielkość wynosi około siedem centymetrów. Waga płodu w dwunastym tygodniu ciąży powinna wynosić około dziewiętnaście gramów. Na USG dziecko przypomina małego noworodka. Widoczna jest głowa, profil twarzy, rączki i nóżki. Narządy płciowe są już dobrze rozwinięte jednak są na tyle małe, że nadal nie można ich zobaczyć na badaniu USG. Na określenie płci dziecka trzeba jeszcze trochę poczekać.

Tworzy się układ szkieletowy. Dziecko w tym czasie intensywnie się rusza, uśmiecha się, często otwiera i zamyka usta oraz marszczy nosek. Na badaniach USG bardzo często maluchy w tym wieku przyłapywane są na ssaniu kciuka.

Rozwinięty jest już układ pokarmowy i wydalniczy. Maluch połyka płyn owodniowy, a następnie go wydala. Zaczyna się ćwiczenie mięśni klatki piersiowej. Dzięki intensywnym ćwiczeniom maluch za kilka miesięcy będzie w stanie wziąć pierwszy oddech po przyjściu na świat.

Intensywnie rozwija się mózg oraz połączenia układu nerwowego. Rozpoczyna się praca przysadki mózgowej, dzięki czemu dochodzi do produkcji hormonów. Skóra nadal jest przezroczysta i cienka. Widać przez nią naczynia krwionośne.

Badania do wykonania w dwunastym tygodniu ciąży

To dobry czas na wykonanie badania genetycznego. USG genetyczne można wykonać od jedenastego do czternastego tygodnia ciąży. To badanie pozwalające określić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Dodatkowo w dwunastym tygodniu warto wykonać cytologię, badania ogólne krwi i moczu oraz ogóle badanie ginekologiczne.

Porady dla przyszłej mamy – jak o siebie dbać w dwunastym tygodniu ciąży?

W dwunastym tygodniu warto zająć się szukaniem położnej środowiskowej. Pamiętaj o zadbaniu o siebie, swoim ciele i umyśle. Stawiaj na relaks i odpoczynek. Staraj się unikać stresujących sytuacji. W tym czasie możesz zacząć ćwiczenia rozluźniające i wzmacniające całe ciało oraz mięśnie, dzięki którym będziesz lepiej przygotowana do porodu.

Pamiętaj, że ciąża jest nie tylko wyjątkowym, ale również bardzo wymagającym stanem dla każdej kobiety. W tym okresie najważniejsze jest Twoje zdrowie. Utrzymując zdrową dietę i dbając o kondycję swojego organizmu możesz mieć pewność, że gwarantujesz swojemu dziecku wszystko, co najlepsze.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *