Kolejny tydzień ciąży za Tobą? Pojawiają się u Ciebie nowe objawy? Czujesz się zmęczona i rozkojarzona? Nie przejmuj się to normalne w tym czasie ciąży. Przekonaj się, jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie, a także jak rozwija się Twoje dziecko. Dzięki temu poczujesz się pewniejsza, a co więcej dowiesz się, kiedy należy reagować i udać się do lekarza.

Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży – który to miesiąc?

Zastanawiasz się, w którym miesiącu obecnie jesteś? W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży jesteś w piątym miesiącu ciąży oraz drugim trymestrze. To już półmetek ciąży, więc wielkimi krokami zbliża się termin porodu, a Twój brzuszek robi się coraz większy. Jednocześnie jest to dziewiętnasty tydzień życia płodowego dziecka. Przekonaj się, jakie zmiany rozwojowe nastąpiły w tym czasie u Twojego dziecka.

Objawy u przyszłej mamy w dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży kobiety bardzo często są rozkojarzone i nie są w stanie skupić się na wykonywanych zadaniach. Zapamiętanie lub przypomnienie sobie czegoś również może być problemem. To jednak jest normalne w tym czasie ciąży. Przyczyną rozkojarzenia są zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Dodatkowo kobiety coraz częściej myślą o swoim dziecku, a także zbliżającym się porodzie, przez co trudno jest im się skupić na czymś innym.

Nadal doskwierać może opuchlizna stóp, która zazwyczaj nasila się pod koniec dnia. Jeśli przy opuchliźnie pojawiają się czerwone plamy na skórze warto zgłosić się do lekarza prowadzącego. Na ten problem doskonale sprawdzi się odpoczynek. Pamiętaj, że Twoje ciało dźwiga teraz cudowny ciężar, który dodatkowo zwiększa ucisk na żyły. To doprowadza do spowolnienia krążenia krwi, przez co pojawia się nie tylko problem z opuchlizną, ale również zawrotami lub bólem głowy.

Pamiętaj, by uważnie obserwować swoje ciało i organizm. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, nie wahaj się. Zgłoś się do lekarza, ponieważ w tym czasie kobiety w ciąży narażone są na cukrzyce ciążową oraz nadciśnienie. Nie ignoruj więc niepokojących objawów.

Waga i wielkość brzuszka w dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży

W drugim trymestrze ciąży kobieta powinna przytyć około pięć kilogramów. W większości jest to jednak ciężar zwiększającej się macicy, dziecka, wód płodowych. Jeśli waga utrzymana jest na prawidłowym poziomie, przyszła mama po porodzie szybciej wróci do formy. Warto pamiętać, że w ciąży wcale nie trzeba jeść za dwoje. Przejadanie się i zbyt duże przybranie na wadze może doprowadzić do cukrzycy ciążowej, a co więcej naraża dziecko w przyszłości na otyłość.

Brzuszek ciążowy w dwudziestym pierwszym tygodniu wciąż jest widoczny i odznacza się pod ubraniami. Rodzina i znajomi już za pewno wiedzą, że spodziewasz się dziecka. Osoby nieznajome również są w stanie zauważyć Twój stan. To cudowne uczucie nosić pod swoim sercem wymarzone dziecko. W tym czasie przyszła mama regularnie odczuwa ruchy dziecka, co również jest niepowtarzalnym doświadczeniem.

Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży – rozwój dziecka

W tym czasie dziecko ma już około osiemnaście centymetrów długości. Jego waga sięga do trzystu gramów. Jest to czas intensywnego wzrostu dziecka, które będzie bardzo ruchliwe. Przyszła mama z pewnością może wyczuć aktywność swojego dziecka, które porusza się i ćwiczy mięśnie.

Dziecko połyka wody płodowe. Jest w stanie odróżnić ich smak, dzięki czemu później będzie miało swoje określone upodobania smakowe. Wody płodowe docierają do jelit i są przez nie wydalone. W jelitach zostają resztki wód płodowych, które zostaną wydalone po urodzeniu w postaci smółki.

Oto zmiany, które zachodzą zarówno u Ciebie, jak i Twojego dziecka. W Waszych organizmach trwają przygotowania do najważniejszego momentu, czyli rozwiązania ciąży. Do porodu zostało jeszcze dużo czasu, jednak śledzenie każdego tygodnia ciąży i zmian, jakie zachodzą u Ciebie i malucha pomoże Ci się lepiej przygotować na ten trudny, piękny i bardzo wymagający moment.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *