Zabawki dla dzieci nie tylko bawią, a przede wszystkim uczą. Otaczanie dziecka zabawkami edukacyjnymi i sensorycznymi jest bardzo ważne, szczególnie w pierwszych miesiącach i latach jego życia. Poprzez zabawę dziecko może uczyć się nowych umiejętności, a co więcej staje się śmielsze, co z pewnością w przyszłości ułatwiać mu będzie kontakt z innymi rówieśnikami. Przekonaj się, jakie zabawki warto wybrać dla swojego malucha, a także dowiedz się, jaki mają wpływ na jego rozwój.

Zabawki rozwijające zmysł wzroku

Dzieci w pierwszych tygodniach życia mają zamazany obraz. Wszystko co widzą jest niewyraźne i jakby za mgłą. Przez pierwsze miesiące życia malucha należy otaczać go bodźcami, które wspomagają rozwój zmysłu wzroku. Oczy malucha reagują doskonale na żywe i intensywne kolory. Przyciągające są również geometryczne wzory. Najlepiej sprawdzają się zabawki w kolorach: czerwonym czarnym i białym. Doskonale sprawdzą się:

  • Książeczki z obrazkami,
  • Materiałowe klocki sensoryczne.

Dobrą zabawą dla dziecka i rodziców jest przebranie się w ubrania w kolorach intensywnych i żywych oraz wykonanie mocnego makijażu. Dzięki temu maluch skupiać się będzie na rodzicach, ich stroju oraz twarzy.

Zabawki rozwijające zmysł dotyku                                

Kolejnym zmysłem, który warto rozwijać już od pierwszych dni życia, jest zmysł dotyku. Maluch początkowo nie jest w stanie trzymać zabawek w dłoniach, jednak tą umiejętność będzie nabierać przez kolejne tygodnie. Początkowo maluszek dotykać będzie siebie, co pozwoli na poznanie własnego ciała. Dobrym sposobem jest głaskanie malucha jego dłonią po główce  lub dotykanie rączki o rączkę. Nieco później idealnie sprawdzać się będą zabawki, które mają ciekawą strukturę w dotyku.

Zabawki rozwijające zmysł słuchu

Do rozwoju zmysłu słuchu u dziecka doskonale sprawdzają się zabawki, które wydają dźwięk. Maluch jeszcze w brzuszku mamy słyszy bicie serca, czy szum płynącej w żyłach krwi. Kiedy jednak przychodzi na świat każdy dźwięk jest nowy, a hałas może powodować strach. Do zabawy z dzieckiem warto wybierać:

  • Grzechotki,
  • Grające zabawki.

Istnieje wiele misiów, które grają melodie dla dzieci. Początkowo takie zabawki są jak najbardziej odpowiednie dla malucha. Potem doskonale sprawdzać się będą grzechotki, a także zabawki, które wewnątrz wypełnione są specjalną folią, która wydaje głośne dźwięki podczas zabawy.

Zabawki uczące pełzania i raczkowania

Dziecko wraz z wiekiem uczy się nowych umiejętności. Wsadzanie rączek do buzi, przewracanie się z boku na bok, czy trzymanie uniesionej główki. Potem następuje czas pełzania, a następnie raczkowania. W tym czasie warto wykorzystać zabawki, które zachęcają malucha do pełzania i raczkowania. Idealnie nadają się zabawki wędrujące. Zazwyczaj producenci decydują się na wykorzystanie ruchów wibrujących, które wprawiają zabawkę w delikatny ruch. Uciekająca zabawka sprawia, że dziecko zaciekawia się i chce za nią podążać.

Zabawki uczące rozpoznawania kształtów

Kiedy maluch jest już nieco starszy można zacząć naukę rozpoznawania kształtów. Do tego doskonale sprawdzają się klocki, które mają różne kształty – najlepiej geometryczne. Idealnym rozwiązaniem są puzzle, do których należy dopasować odpowiednie kształty. To prosta zabawa, a może nauczyć naprawdę wiele.

Zabawki uczące mówienia

Zabawki wydające dźwięki uczą mówienia. Grające misie lub książeczki sprawiają, że dziecko chce naśladować dźwięki wydawane przez zabawki i zaczyna to robić. Na początku może to być bardzo nieporadne, jednak z czasem umiejętność mówienia będzie rozwijać się, aż dziecko zacznie się porozumiewać z rodzicami pojedynczymi słowami.

Zabawki edukacyjne dla dzieci

Puzzle i gry to zabawki, które koniecznie powinny znaleźć się w domu, w którym są dzieci. To zabawki dedykowane głównie dzieciom powyżej siódmego roku życia. Jednak korzystanie z nich sprawia, że dzieci rozwijają swoje umiejętności poznawcze. Układanie puzzli lub granie w gry planszowe to dobry trening dla mózgu. Dodatkowo do gier planszowych angażowane są zazwyczaj więcej niż dwie osoby, co sprawia, że w czasie zabawy i nauki dziecko może poszerzać swoje kontakty z rówieśnikami lub poprawić relacje rodzinne.

Wybierając zabawki dla dzieci należy pamiętać o tym, by były one dopasowane do wieku dziecka. Dodatkowo bardzo ważne jest, to by wszystkie zabawki zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów, które są bezpieczne dla najmłodszych

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *