To właśnie w szóstym tygodniu ciąży u wielu kobiet pojawiają się pierwsze objawy. Spóźniająca się miesiączka, pozytywny test ciążowy – to wszystko prowadzi do ogromnych zmian w Twoim organizmie, które już niebawem odmienią Twoje życie. Przekonaj się, jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie, jakie badania powinnaś wykonać w tym czasie, a także jak postępuje rozwój Twojego dziecka. Tego wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika!


Szósty tydzień ciąży – który to miesiąc?


Wiele kobiet zastanawia się, jakim miesiącem jest szósty tydzień ciąży, a także, który to trymestr. To początek drugiego miesiąca ciąży, a także połowa drugiego trymestru. W tym czasie Twoje dziecko ma już cztery tygodnie. Taka rozbieżność spowodowana jest tym, że lekarze liczą czas ciąży od momentu Twojej ostatniej miesiączki. Tak więc, kiedy ty jesteś w szóstym tygodniu ciąży w Twoim organizmie dopiero rozpoczynają się wielkie zmiany wspomagające utrzymanie ciąży i dbające o prawidłowy rozwój malucha.


Objawy w szóstym tygodniu ciąży


Kobiety bardzo często zastanawiają się, czy w szóstym tygodniu ciąży widoczny jest brzuszek. Jest to jednak tak wczesny etap ciąży, w którym zmiany zachodzące w organizmie nie są widoczne na pierwszy rzut oka. To oznacza, że Twój brzuch jeszcze się nie zwiększa. Jednak jest to czas, kiedy u kobiet pojawiają się pierwsze objawy ciąży. Jednym z charakterystycznych objawów jest oczywiście spóźniająca się miesiączka. Kobiety w tym czasie mogą zauważać większą tkliwość piersi, a także zwiększenie ich objętości. W tym czasie zaczyna się intensywna praca gruczołów mlekowych, które pobudzane są do produkcji mleka.


Często pojawia się pytanie, czy w szóstym tygodniu ciąży widoczna będzie jakaś zmiana w wadze? Jest to jednak sprawa indywidualna. Niektóre kobiety zaczynają zwiększać swoją masę ciała od szóstego tygodnia ciąży, a w przypadku innych przyszłych mam waga zamiast rosnąć zacznie się zmniejszać przez pierwsze tygodnie ciąży. Spadek wagi w pierwszych tygodniach ciąży nie jest powodem do niepokoju – przyczyną tego mogą być mdłości i wymioty, które również są jednym z pierwszych objawów u przyszłych mam. Jeśli jednak stracisz więcej niż trzy kilogramy koniecznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.


Pojawić się może plamienie w szóstym tygodniu ciąży, które może być plamieniem implantacyjnym. Jeśli jednak plamienie zamienia się w krwawienie należy jak najszybciej udać się do lekarza. Przyczyną może być zbyt niski poziom progesteronu, który jest niezbędny do utrzymania ciąży.
Jeśli pojawią się u Ciebie częste zmiany nastroju lub zmęczenie to koniecznie stawiaj na regenerację i odpoczynek. Twój organizm narażony jest obecnie na intensywną pracę, przez co możesz czuć się senna i zmęczona w ciągu dnia. Zmiany nastroju spowodowane są zmianami hormonalnymi zachodzącymi w Twoim organizmie.

Rozwój dziecka w szóstym tygodniu ciąży


W szóstym tygodniu ciąży zachodzą bardzo ważne zmiany w organizmie. Rozpoczyna się tworzenie ośrodkowego układu nerwowego, serca, układu pokarmowego oraz układu wydalniczego. W tym czasie Twój maluch ma już zaznaczone rączki i nóżki. Tworzą się małe zalążki palców u dłoni u stóp. Formują się płaskie kości czaszki. Powstaje barwnik oka, jednak na te chwilę oczy wyglądają jak dwie ciemne plamki. Jest to czas, w którym wytwarzane jest podniebienie oraz przewód nosowo-łzowy. Tworzone są cechy płciowe, chociaż ustalenie jakiej płci jest dziecko nie jest jeszcze możliwe.


Badania dla kobiet w szóstym tygodniu ciąży

Jest to czas, kiedy należy wybrać się na pierwszą wizytę do ginekologa. Jednak zanim zdecydujesz się na pierwsze badanie, koniecznie zastanów się nad wyborem lekarza prowadzącego. Mniej na uwadze to, że będziesz mieć z nim kontakt przez cały okres trwania ciąży, przy porodzie, a także w czasie połogu. Warto więc dobrze zastanowić się nad wyborem specjalisty dla siebie i malucha.


Zanim wybierzesz się na pierwszą wizytę zrób sobie listę pytań, które chcesz zadać lekarzowi. Jeśli jest to Twoja pierwsza ciąża z pewnością masz ich wiele – jednak nie wstydź się tego. Posiadanie wiedzy na temat tego, co dzieje się z Twoim organizmem, a także jak rozwija się Twoje dziecko w poszczególnych etapach ciąży jest bardzo ważne i pozwala zachować spokój oraz nawiązać więź z maluchem jeszcze przed jego narodzinami.


Lekarz na pierwszej wizycie może zlecić wykonanie niezbędnych badań dla przyszłej mamy. Bardzo ważnym badaniem jest morfologia krwi, a także ogólne badanie moczu.

Jesteś gotowa na pierwszą wizytę u ginekologa? Przekonaj się, jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie w kolejnych etapach ciąży, a także jak rozwija się Twoje dziecko.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *