Zbliżające się wakacje sprawiają, że dzieci coraz więcej czasu spędzają na zewnątrz. Ładna pogoda i wysokie temperatury ułatwiają organizację czasu na zewnątrz jednak warto pamiętać, że upał i słońce mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Chcesz dowiedzieć się jak dbać o bezpieczeństwo malucha w najbardziej upalne dni? W takim razie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Kiedy jest najlepszy czas na zabawę na zewnątrz?

Wydawać się może, że nie ma określonego czasu na to, kiedy dzieci mogą przebywać na zewnątrz w czasie wakacji. Jeśli jednak jest bardzo gorąco, a słońce jest wysoko, to niestety lepiej ściśle określić, w których godzinach maluch jest najmniej narażony na negatywne działanie promieni słonecznych. Najlepiej wychodzić przed dziesiątą, kiedy temperatura jest jeszcze niska, a powietrze chłodne i lekkie. Od dziesiątej rano do piętnastej po południu lepiej zostać w domu, ponieważ właśnie w tych godzinach jest najwyższa temperatura, a słońce jest najbardziej intensywne. Po piętnastej ponownie można wychodzić na spacery i zabawy.

Krem z filtrem przeciwsłonecznym – podstawowa ochrona przed słońcem

Przygotowując się na lato z dzieckiem warto pamiętać, że w domu nie może zabraknąć kremu z filtrem. Ten kosmetyk powinien mieć filtr 50, który jest wysoki i dostosowany do potrzeb skóry dziecka. Najlepiej zdecydować się na kremy, które są przeznaczone dla maluchów, by mieć pewność, że mają skuteczne i bezpieczne działanie. Kremy należy nakładać za każdym razem kiedy dziecko wychodzi na zewnątrz. Jeśli maluch wchodzi do wody konieczne jest odnawianie warstwy kosmetyku na skórze, ponieważ mogła się zetrzeć. W ten sposób można ochronić malucha przed poparzeniem słonecznym, które jest nie tylko bolesne, ale co więcej niebezpieczne dla zdrowia.

Nakrycie głowy – zadbaj o bezpieczeństwo i zdrowie swojego dziecka

Kolejnym akcesorium, które warto mieć pod ręką to nakrycie głowy. To może być czapka z daszkiem lub kapelusz. Ważne jednak, by maluch miał osłoniętą twarz i głowę. To części, które są szczególnie narażone na negatywne działanie promieni słonecznych. Jeśli dojdzie do ich przegrzania może pojawić się ból głowy, zawroty głowy, a nawet utrata przytomności. To jedne z objawów udaru, który jest zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Lepiej więc zapobiegać takim sytuacjom i pilnować, by maluch był dobrze przygotowany na trudne warunki atmosferyczne.

Jak długo dzieci mogą bawić się na zewnątrz latem?

Warto podkreślić, że czas, w którym dzieci przebywają na słońcu nie może być długi. Najlepiej, by maluchy przebywały na słońcu nie więcej, niż pół godziny. Idealnie, by zabawa trwała w cieniu, dzięki czemu maluchy będą bezpieczne i nie narażone na negatywne działanie promieni słonecznych. W ten sposób zabawa może trwać nawet kilka godzin. Jeśli na podwórku nie macie żadnego cienia z drzew, to warto zainwestować w duży parasol i wstawić go w miejscu, w którym bawią się dzieci. Dzięki temu skryte będą pod cieniem.

Wentylowane pomieszczenia – najlepsze miejsce na odpoczynek

Jednak w upalne dni nie tylko słońce jest groźne. Gęste i duszne powietrze sprawia, że każdy, nawet osoby dorosłe szybciej się męczą. W takie dni warto zadbać, by w domu panowała niska temperatura. Jeśli nie ma wentylacji wbudowanej, to można zainwestować w wiatraki. Dzieci po powrocie z zabawy powinny schłodzić się nieco i odpocząć, by nabrać sił.

Nawadnianie organizmu – o tym nie można zapomnieć

Warto pamiętać o nawadnianiu organizmu. W upalne i słoneczne dni bardzo łatwo o odwodnienie, dlatego najlepiej by dziecko regularnie piło wodę. Najlepiej w takie dni podawać wodę mineralną, ponieważ z łatwością gasi pragnienie. Soki i napoje gazowane są słodzone, przez co sprawiają, że dziecko może chcieć jeszcze więcej pić.

Wiedząc już jak przygotować się na wakacje z dzieckiem można zadbać o jego zdrowie i bezpieczeństwo. Wyżej wymienione zasady zabawy latem na zewnątrz są bardzo ważne i mają wpływ na zdrowie całego ustroju.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *