Trwa drugi trymestr ciąży, w którym przyszłe mamy cieszą się większym przypływem energii. Mijają nieprzyjemne dolegliwości, dzięki czemu kobiety czują się zdecydowanie lepiej i mogą cieszyć się wyjątkowym czasem. To tydzień, który zmienia wiele w życiu przyszłej mamy, a także w organizmie dziecka. Przekonaj się, jak zmienia się organizm i ciało kobiety w ciąży, a także jakie nowe umiejętności pozyskuje dziecko w kolejnych tygodniach życia płodowego.

Szesnasty tydzień ciąży – który to miesiąc?

Kobiety bardzo często analizują to, w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży są obecnie. Szesnasty tydzień ciąży to jednocześnie czwarty miesiąc oraz drugi trymestr. Jest to również czas, w którym dziecko kończy czternaście tygodni życia płodowego.

Dolegliwości w szesnastym tygodniu ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży przyszłe mamy czują się dobrze i mają dużo energii. Jednak pojawić się może problem z lekkimi, ale częstymi krwawieniami z nosa. Przyczyną tego jest zwiększająca się ilość hormonów: progesteronu i estrogenu.

Kolejnym objawem, który często pojawia się u kobiet w drugim trymestrze ciąży są zwiększone upławy. To może być dolegliwość dość krępująca i kłopotliwa, jednak nie trzeba się przejmować. To naturalna reakcja organizmu, który przygotowuje się na poród. Wydzielina  śluz ma za zadanie chronić kanał rodny przed infekcjami, które mogłyby negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Jeśli upławy są silne zaleca się stosowanie wkładek. Niektóre kobiety decydują się na stosowanie podpasek, co jest dozwolone. Jednak nie należy używać tamponów, ponieważ zwiększają ryzyko przenoszenia się bakterii do kanału rodnego.

Charakterystycznym objawem jest nieco podwyższona temperatura ciała oraz uczucie gorąca. Przyczyną tego są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy, a także przyśpieszenie krążenie krwi. W krwiobiegu kobiet w ciąży krąży więcej krwi, ponieważ musi ona dostarczać składniki odżywcze nie tylko do organizmu mamy, ale również dziecka. 

To również czas, kiedy zwiększa się libido u kobiet. Brodawki są wrażliwe na dotyk, narządy płciowe  stają się obrzmiałe i przekrwione. Jeśli nie ma żadnych przeciwskazań od lekarza, nie trzeba się obawiać seksu w ciąży.

Brzuch w szesnastym tygodniu ciąży

W tym czasie brzuszek staje się widoczny i zaokrąglony. Ubrania mogą robić się za ciasne, przez co konieczne będzie wymienienie garderoby na luźniejszą. Pojawić się może problem z ułożeniem się do snu. Najbezpieczniejszą pozycją leżącą dla mamy i dziecka jest pozycja na boku. Dzięki temu poprawia się krążenie, zmniejsza się ucisk na macicę i inne narządy. Układając się na boku można w bardzo prosty sposób odciążyć kręgosłup, co jest szczególnie ważne dla każdej przyszłej mamy, która za kilka tygodniu będzie nosić pod swoim sercem duży ciężar.

Szesnasty tydzień ciąży – rozwój dziecka

W szesnastym tygodniu ciąży dziecka ma już jedenaście centymetrów długości, a jego waga sięga do osiemdziesięciu gramów. Pod koniec tego tygodnia maluch zaczyna ruszać gałkami ocznymi mimo tego, że jego oczy nadal pozostają zamknięte. Doskonale reaguje na dźwięki i rusza się, chętnie w brzuchu mamy.

Nosek dziecka jest już rozwinięty i przygotowany na to, by dziecko po przybiciu na świat mogło wziąć oddech. Kości zaczynają twardnieć. W tym czasie kobiety bardzo często wyczuwają pierwsze ruchy dziecka. Na początku mogą być one bardzo delikatne, jednak z czasem staną się silniejsze i zamienią się w kapnięcia. Na to jednak trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni.

Mając więcej energii postaw na aktywność fizyczną. Istnieje wiele bezpiecznych ćwiczeń i form aktywności fizycznej, które są wskazane dla kobiet w ciąży. Jeśli nie ma do tego żadnych przeciwwskazań koniecznie się na nie zdecyduj, ponieważ przygotujesz swoje ciało na poród.

Przekonaj się, jak rozwija się Twoje dziecko w kolejnych tygodniach, a także jakie zmiany zachodzą w Twoim ciele.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *