W drugim trymestrze kobiety czują się doskonale i mają dużo energii. Poprawia się ich nastrój, zmniejszają się nieprzyjemne dolegliwości. To czas, w którym mogą cieszyć się ciążą i przygotowywać swoje ciało do porodu. Przekonaj się, jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie w siedemnastym tygodniu ciąży, a także jak zmienia się Twoje dziecko. Dzięki temu poczujesz się bliżej swojego malucha i nawiążesz z nim więź jeszcze przed porodem.

Siedemnasty tydzień – który to miesiąc?

Wiele kobiet zastanawia się, w jakim miesiącu i trymestrze ciąży jest obecnie. Śledzenie czasu ciąży pomaga lepiej przygotować się do porodu i macierzyństwa. W siedemnasty tygodniu ciąży jesteś w czwartym miesiącu oraz drugim trymestrze. Twoje dziecko w tym czasie osiągnęło piętnaście tygodni życia płodowego.

Jakie objawy występują u przyszłej mamy w siedemnastym tygodniu ciąży?

Obecnie mdłości i wymioty zmniejszają się, dzięki czemu przyszłe mamy czują się lepiej. Pojawia się więcej energii i lepsze samopoczucie. Kobiety w drugim trymestrze ciąży zaczynają kochać swoje ciało i piękne ciążowe krągłości. Skóra na twarzy i włosy poprawiają swój wygląd, a ich kondycji nie można nic zarzucić.

Brzuszek zaczyna się lekko zaokrąglać i staje się coraz bardziej widoczny pod ubraniami. Niebawem konieczna będzie zmiana większej części garderoby na ubrania, które dedykowane są kobietom w ciąży.

Przypływ energii i zmniejszenie uczucia zmęczenia sprawia, że w tym czasie przyszłe mamy chętnie zaczynają ćwiczyć i więcej się ruszają. Jest to oczywiście wskazane, jeśli jednak pojawi się uczucie zmęczenia brzuszek zacznie twardnieć lub poczujesz ból w podbrzuszu koniecznie przerwij ćwiczenia i odpocznij. Nadmierny wysiłek nie jest wskazany i może prowadzić do problemów w ciąży.

Wiele kobiet w siedemnastym tygodniu ciąży może mieć problem z trądzikiem, który pojawić się może na skórze twarzy, a także plecach i dekolcie. Przyczyną są oczywiście zmiany hormonalne. Nie zaleca się stosowania kremów, maści i leków przeciwtrądzikowych, ponieważ w ich składzie mogą znajdować się pochodne witaminy A, które negatywnie wpływają na rozwój płodu.

Rosnący brzuszek może utrudnić znalezienie odpowiedniej pozycji do spania i odpoczynku. Specjaliści zalecają kładzenie się na lewym boku, ponieważ jest to pozycja, w której narządy kobiety nie są obciążone, a żyła główna nie jest uciśnięta.

Badania, które można wykonać w siedemnastym tygodniu ciąży

Siedemnasty tydzień ciąży to dobry czas na wykonanie amniopunkcji. To badanie płynu owodniowego, dzięki któremu możliwe jest dogłębne sprawdzenie stanu zdrowia dziecka oraz zdiagnozowania nieprawidłowości w jego rozwoju. Badanie to jest refundowane jeśli we wcześniejszych ciążach zdiagnozowana była wada rozwoju lub wada genetyczna. Amniopunkcja jest darmowa również dla kobiet, które w obecnej ciąży przy badaniu USG genetycznym zostały poinformowane o możliwości istniejących nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Jeśli jednak chcesz zrobić to badanie na własną rękę, dla własnego komfortu, to konieczne będzie poniesienie kosztów.

Siedemnasty tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

W siedemnastym tygodniu ciąży dziecko ma już dobrze rozwinięte nóżki i rączki. Wszystkie narządu są już rozwinięte i intensywnie pracują. Maluch ma już około dwanaście centymetrów. Jego waga osiąga już nieco ponad sto gram.

Dziecko chętnie się rusza, co może być zauważone przez mamę. Bujanie i zaciskanie piąstek na pępowinie to nowa zabawa malucha.

W tym czasie dziecko wypycha płyn owodniowy z płuc, co jest dobrym ćwiczeniem, które przygotowuje malucha do przyjścia na świat. Pojawić się może czkawka, która wyczuwalna jest przez przyszła mamę jako delikatne uderzenia.

To dobry czas na ocenienie płci dziecka. W przypadku chłopca penis i jądra powinny być już doskonale widoczne. Jeśli spodziewacie się dziewczynki na USG widoczne będą jajniki i wargi sromowe.

Warto wiedzieć, że zdaniem specjalistów dziecko od siedemnastego tygodnia doskonale odczytuje emocje swojej mamy. Jeśli jest zła i niespokojna, czuje się smutne i zaniepokojone. W chwilach szczęścia maluch raduje się razem ze swoją mamą. Czy to nie cudowne? Przekonaj się, jakie umiejętności nabywa Twoje dziecko w kolejnych tygodniach ciąży!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *