To kolejny tydzień ciąży, w którym Twój organizm przygotowuje się do porodu, a Twoje dziecko nabiera nowych umiejętności, dzięki którym doskonale poradzi sobie samodzielnie po przyjściu na świat. To już trzeci trymestr, więc zostało coraz mniej czasu na przygotowania do porodu. Chcesz dowiedzieć się jakie zmiany zachodzić będą w Twoim organizmie w tym tygodniu? Zastanawiasz się ile waży i ile mierzy Twoje dziecko? W takim razie dowiedz się tego razem  z nami!

Jak rozwija się dziecko – dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży

Warto wiedzieć, że w dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży maluch w brzuchu mamy ma już doskonale rozwinięty narząd słuchu. Warto wiedzieć, że jest w stanie rozróżniać głosy. Dodatkowo jego oczy podążają za światłem. Jest to więc doskonały czas na nawiązywanie kontaktu i więzi z dzieckiem. Lekarze zalecają rozmowę z dzieckiem, by przyzwyczaić je do swoich głosów.

Jest o czas kiedy maluch intensywnie rośnie i zwiększa swoją masę. Obecnie może ważyć ponad 1300 gramów. Jednak warto wiedzieć, że waga dzieci jest różnorodna, więc niewielkie odchylenia od normy nie powinny być niepokojące i mogą być uwarunkowane genetycznie. Maluch w tym czasie mierzy około 37-40 centymetrów. W tym czasie ciało dziecka przypomina coraz bardziej niemowlę.

Intensywnie rozwija się układ nerwowy. Dzięki temu maluch umie odróżnić głos swojej mamy od innych. To zmysł dzięki któremu między dzieckiem, a mamą budowana jest niezwykła więź, która tylko umocni się po porodzie.

Maluchu w brzuchu ma coraz mnij miejsca na intensywne ćwiczenia jednak z nich nie rezygnuje. Przez to stają się one coraz bardziej wyczuwalne przez przyszłą mamę. Warto wiedzieć, że niektóre maluchy już teraz mogą układać się do porodu, czyli główką do dołu. Jeśli jednak maluch nie ma takiego ułożenia nie trzeba się martwić – ma na to wystarczająco dużo czasu.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie przyszłej mamy w dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży?

Obecnie jako przyszła mama możesz czuć się zmęczona. Energia, która towarzyszyła Ci w drugim trymestrze ciąży teraz może odejść w zapomnienie. Pojawiają się kolejne nieprzyjemne dolegliwości, a dodatkowo dochodzi ciężar, który trzeba dźwigać każdego dnia. Nieprzyjemne może być uporczywe swędzenie skóry brzucha i piersi. Zazwyczaj przyczyną tego jest rozciąganie się skóry przez wzrost brzuszka i gromadzenie się pokarmu. Warto jednak wiedzieć, że jeśli pielęgnacja olejkami nie przynosi ulgi warto zgłosić się z tym problemem do lekarza prowadzącego.

W tym czasie pojawić się mogą dolegliwości gastryczne. Wszystko przez to, że macica uciska na narządy wewnętrzne, a co więcej dochodzi do wydzielania większej ilości progesteronu. To prowadzi do pogorszenia i spowolnienia pracy układu pokarmowego i trawiennego. Przez to pojawić się może problem ze wzdęciami, zgagą i zaparciami. Najlepiej sięgać po składniki bogate w błonnik oraz pić więcej wody.

W dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży pojawić się mogą upławy. Warto wiedzieć, że w ciąży u kobiet pojawia się więcej śluzu jednak nie ma on podłoża infekcyjnego. To zapobieganie  rozwoju infekcji intymnych. Jeśli jednak na bieliźnie pojawiają się żółte, zielone upławy lub wydobywa się wydzielina przypominająca twarożek może to wskazywać na zakażenie bakterią lub grzybami. Warto więc udać się do lekarza, by możliwe było szybkie leczenie.

Jak dbać o dobre samopoczucie i zdrowie w dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży?

To czas, w którym pojawić się może u Ciebie strach przed porodem. Pojawiać się może on szczególnie u kobiet, które po raz pierwszy są w ciąży lub przy pierwszym porodzie zmagały się z nieodpowiednim traktowaniem. Warto w takim wypadku poczytać więcej artykułów i książek na temat porodów. W ten sposób można dowiedzieć się na co trzeba się przygotować i w jaki sposób zadbać o swój komfort.

Wiedząc nieco więcej na temat tego, jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie w dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży możesz lepiej przygotować się i zadbać o swoje samopoczucie i zdrowie.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *