Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Niestety przyszłe mamy często muszą zmagać się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Mdłości, złe samopoczucie, czy brak energii, to nie jedyne, co może spotkać kobiety w ciąży. Wiele kobiet spodziewających się dziecka zmaga się również z wieloma innymi dolegliwościami. Przekonaj się, jakie zaskakujące dolegliwości mogą się u Ciebie pojawić, czym są spowodowane i jak sobie z nimi radzić!

Ból kości ogonowe w ciąży

Zaskoczeniem dla wielu kobiet może być pojawiający się bol kości ogonowej, czyli guzicznej. Dochodzi do niego przez zachodzące w organizmie kobiety zmiany hormonalne, które prowadzą do rozluźnienia wiązadeł miednicy mniejszej. Nie wszystkie kobiety w ciąży muszą zmagać się z tym problem, a w niektórych przypadkach ból pojawia się dopiero po porodzie. Jednak kobiety mające ten problem często nie mogą usiedzieć w jednym miejscu. Siedzenie w pracy przez kilka godzin w momencie, kiedy pojawia się ta dolegliwość może być naprawdę uciążliwe.

Jak sobie radzić z bólem kości ogonowej? Najlepiej sprawdzają się kąpiele w ciepłej wodzie. Należy jednak pamiętać, by woda nie była za gorąca, by nie doszło do krwawienia lub odklejenia łożyska. Dodatkowo sposobem na radzenie sobie z bólem jest masaż lub leżenie na twardej powierzchni z nogami lekko uniesionymi do góry i opartymi o krzesło, kanapę lub łóżko.

Problemy z trawieniem u kobiet w ciąży

W ciąży praca układu trawiennego może znacząco zwolnić. Przez to pojawić się może problem ze wzdęciami, gazami oraz problem z wypróżnieniem. Przyczyną tego są hormony, a właściwie jeden. To właśnie progesteron przyczynia się do spowolnienia motoryki jelit, przez co pojawiają się kłopotliwe i wstydliwe dolegliwości układu trawiennego.

Jak sobie radzić z wolnym trawieniem w ciąży? Jednym ze sposobów jest zachowanie zdrowiej i dobrze zbilansowanej diety. Pracę układu trawiennego można unormować pijąc regularnie wodę mineralną. W diecie przyszłej mamy powinny znaleźć się produkty bogate w błonnik, które pomagają oczyszczać jelita oraz poprawiają ich perystaltykę. Dobrze na metabolizm działa aktywność fizyczna, jednak na ćwiczenia mogą pozwolić sobie kobiety w ciąży, których lekarz prowadzący nie widzi ku temu żadnych przeciwwskazań.

Koncentracja u przyszłej mamy

Liczne badania naukowe wykazują, że mózg kobiety w czasie ciąży intensywnie przygotowuje się do roli mamy. Dochodzi do wielu zmian w jego strukturze. Jednak to przyczynia się do osłabienia koncentracji. Kobiety w ciąży bardzo często mają problemy z rozkojarzeniem, przez co zapamiętanie ważnych dat, czy listy zakupów jest trudniejsze. Jak sobie z tym radzić?

Najlepszym sposobem na poprawienie pamięci w ciąży jest robienie notatek. Zapisywanie wszystkiego, co musisz zapamiętać, jest jedynym rozwiązaniem na to, by mieć pewność, że o tym nie zapomnisz. Ze względu na swój stan, nie wymagają od siebie zbyt wiele. Jeśli zdarzy Ci się o czymś zapomnieć lub będziesz mieć problemy z koncentracją i pamięcią – nie przejmuj się i nie zadręczaj. W Twoim stanie to normalne. Po porodzie wszystko powinno wrócić do normy.

Wahania nastrojów spowodowane przez burze hormonów

Wahania nastrojów sprawiają, że kobiety w ciąży w jednej sekundzie mogą śmiać się, a już w kolejnej zaczynają płakać. Winne temu są hormonu. Mieszanka estrogenu, prolaktyny i progesteronu sprawia, że kobieta może być rozdrażniona, płaczliwa, a jej nastrój może zmieniać się, jak w kalejdoskopie. Jednak warto pamiętać, że zmiany nastroju spowodowane są nie tylko burzą hormonów, ale także psychologicznym stanem kobiety. Zmiany zachodzące w organizmie i ciele kobiety zachodzą bez jej wpływu. W ciele kobiety rozwija się nowe życie, które po porodzie będzie zależne właśnie od niej. To wywoływać może bardzo silne emocje, takie jak smutek, niepewność, niepokój, wrażliwość i empatyczność.

Jeśli kobieta nie jest w stanie poradzić sobie z tymi emocjami dobrym rozwiązaniem będzie wizyta u psychologa. Dobrze zrobi też kontakt z innymi kobietami w ciąży.

Wstydliwe nietrzymanie moczu u kobiet w ciąży

W ciąży wiele kobiet ma problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Problem ten pojawić się może przez produkcję progesteronu, który przyczynia się do rozluźnienia mięśni pęcherza. Objawy nietrzymania moczu pojawić się mogą przy kichnięciu, kasłaniu, śmianiu się – problem ten najczęściej pojawia się pod koniec drugiego trymestru i trwać może do końca ciąży.

Większa ilość włosów na głowie i nie tylko

Piękne, bujne i silne włosy – kobiety w ciąży mogą się nimi cieszyć, ponieważ na wygląd i porost włosów korzystnie wpływają hormony wydzielane w tym czasie w organizmie przyszłej mamy w dużych ilościach. Niestety zaskakujące może być to, że większa ilość owłosienia pojawia się często  nie tylko na głowie, ale również na rękach, nogach i brzuchu. Nie trzeba się jednak martwić. Wszystko wróci do normy od razu po porodzie.

Utrata wagi – tylko w pierwszym trymestrze

W pierwszym trymestrze kobiety bardzo często nie przybywają na wadzę, wręcz przeciwnie mogą nawet schudnąć. Przyczyną tego jest to, że w tym czasie organizm kobiety praktycznie nie zwiększa swojego zapotrzebowania na kalorie, a pojawiają się mdłości i wymioty, które męczą i wyczerpują. Przez to kobiety w pierwszym trymestrze mogą nieco stracić na wadze.

To nietypowe dolegliwości, które mogą zaskoczyć każdą przyszłą mamę. Teraz już wiesz, jak sobie z nimi radzić!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *