W drugim trymestrze przyszłe mamy czują się doskonale i mają dużo energii. Powiększający się brzuszek sprawia, że kobiety coraz bardziej odczuwają zmiany zachodzące w ich życiu, Ciąża, zbliżający się poród i macierzyństwo stają się coraz bardziej realne. Jednak większy brzuszek to nie tylko piękne krągłości, ale również obciążenie. Przekonaj się jak zmienia się Twoje ciało, a także jakie zmiany zachodzą w organizmie Twojego dziecka.

Osiemnasty tydzień ciąży – który to miesiąc

Jeśli zastanawiasz się, w którym miesiącu ciąży jesteś nie ma w tym nic dziwnego. Przyszłe mamy chcą kontrolować wiek ciąży, by lepiej przygotować się do porodu. W osiemnastym tygodniu ciąży jesteś w piątym miesiącu ciąży, a także na półmetku drugiego trymestru. W tym czasie Twoje dziecko ma już szesnaście tygodni.

Objawy u przyszłej mamy w osiemnastym tygodniu ciąży

W drugim trymestrze ciąży kobiety zazwyczaj mają dużo energii, cieszą się pięknymi włosami i promienną cerą, na której mogą pojawić się małe wypryski i trądzik ciążowy. Zmiany hormonalne doskonale wpływają na wygląd, jednak jednocześnie przyczyniają się do pojawienia się kilku nowych dolegliwości.

W tym czasie pojawić się może u Ciebie częste i nagłe uczucie gorąca, przez które możesz szybko oblewać się potem. Nie przejmuj się, jednak to naturalny objaw w tym okresie ciąży. Dodatkowo towarzyszyć Ci mogą zawroty głowy. Jeśli poczujesz się, jakbyś miała zemdleć, koniecznie połóż się na lewym boku i daj sobie parę chwil na odpoczynek.

Kobiety w osiemnastym tygodniu ciąży zazwyczaj mają już zaokrąglony i doskonale widoczny brzuszek. To jednak jakiej wielkości będziesz mieć brzuszek w tym czasie zależy głównie od budowy ciała oraz genetyki. Niektóre kobiety dopiero zauważają u siebie zaokrąglony brzuszek, a inne mamy noszą pod sercem cudowny ciężar.

Zwiększa się libido u kobiet, które w tym okresie ciąży mogą mieć większą chęć na seks. Jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań nie rezygnujcie ze zbliżeń.

Wahania nastrojów powinny już minąć, jednak uciążliwy może okazać się ból w dolnej części pleców. Kręgosłup już teraz dźwiga cudowny ciężar, a obciążenie będzie zwiększać się jeszcze bardziej w kolejnych tygodniach ciąży.

Zwiększający się brzuszek nie oznacza jednak, że możesz jeść za dwoje. To nie jest dobre podejście do sytuacji, ponieważ przyszła mama nie może tyć tyle ile chce. Do tego momentu powinnaś przytyć około cztery kilogramy. Staraj się  utrzymać zdrową i dobrze zbilansowaną dietę. Ważne jest to, byś dostarczała do organizmu tyle składników odżywczych, by wystarczyły one na potrzeby Twojego organizmu oraz Twojego dziecka.

Badania do wykonania w osiemnastym tygodniu ciąży

Osiemnasty tydzień ciąży to dobry czas na wykonanie badania USG, na którym da się już ocenić płeć dziecka, Tak więc w tym czasie dowiedzie się, czy spodziewacie się dziewczynki, czy chłopca. Między osiemnastym, a dwudziestym tygodniem ciąży konieczne będzie wykonanie:

  • Ogólnego badania moczu,
  • Morfologii krwi,
  • Cytologii,
  • Wymazu z pochwy.

Osiemnasty tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

W osiemnastym tygodniu ciąży dziecko ma już dobrze rozwinięte wszystkie narządy. Zaczyna się intensywnie ruszać, co z pewnością wyczuwalne jest przez przyszłą mamę. Na skórze dziecka tworzą się receptory, dzięki którym maluch staje się wrażliwy na dotyk. To właśnie w tym czasie bardzo ważne jest mówienie do dziecka i głaskanie brzucha. Te bodźce będą wyczuwalne przez malucha, dzięki czemu jeszcze w brzuszku nawiążecie ze sobą więź. Specjaliści zalecają zabawę przyszłego taty z dzieckiem w brzuchu. Już niebawem dziecko będzie odpowiadać na głaskanie brzuszka kopnięciem.

To również czas intensywnego treningu klatki piersiowej i płuc. Dziecko zaczyna poruszać klatką piersiową jakby oddychało, chociaż nadal zależne jest od organizmu matki. Te ćwiczenia jednak przygotowują malucha na moment, w którym weźmie swój pierwszy oddech po przyjściu na świat.

Staraj się dbać o zdrowie i reagować na sygnały, jakie wysyła Twoje ciało. Pamiętaj, że dziecko odczuwa Twoje emocje, dlatego staraj się zachować spokój i pogodę ducha, co będzie miało doskonały wpływ na jego rozwój.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *