Początek drugiego trymestru to czas kiedy przyszła mama wreszcie czuje się lepiej. Powraca dobre samopoczucie, siły witalne, a co więcej znikają nieprzyjemne dolegliwości. To właśnie w tym czasie przyszłe mamy mogą cieszyć się ciążą i przygotować się do macierzyństwa. Przekonaj się, jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie w tym czasie, a także jak rozwija się Twoje maleństwo.

Czternasty tydzień – który to miesiąc ciąży?

Czternasty tydzień ciąży  to jednocześnie początek drugiego trymestru oraz czwarty miesiąc ciąży.  Jest to również czas, w którym dziecko ma dwanaście tygodni i intensywnie się rozwija. Jednak o etapach rozwoju dziecka w brzuchu mamy dowiesz się nieco później.

Jak wygląda brzuszek w czternastym tygodniu ciąży?

To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Każda kobieta z niecierpliwością czeka na moment, w którym ciąża będzie widoczna dla oka. W czternastym tygodniu brzuszek nie jest jeszcze widoczny dla innych, jednak przyszłe mamy wyczuwają zmiany zachodzące w ich ciele. Talia staje się mniej widoczna, na biodrach gromadzi się więcej tkanki tłuszczowej, zaś brzuszek zaczyna się pięknie zaokrąglać. Przyczyna tego jest zwiększająca się objętość macicy, która rośnie wraz z dzieckiem. Dobrą wiadomością jest to, że zwiększająca macica zaczyna się unosić, dzięki czemu nie tworzy już tak silnego nacisku na pęcherz. To oznacza, że zmniejszy się potrzeba częstego odwiedzania toalety.

Wielkość brzuszka w ciąży zależy od wielu predyspozycji. Kobiety, które są w ciąży pierwszy raz mogą jeszcze nie widzieć większych zmian w rozmiarze brzuszka. Jeśli jednak zostaniesz mamą po raz kolejny brzuszek może być już widocznie zaokrąglony.

Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w czternastym tygodniu ciąży

Wraz z początkiem drugiego trymestru ciąży przyszłe mamy czują większy przypływ energii. Zmniejszają się nieprzyjemne dolegliwości ciążowe, które dokuczały w pierwszym trymestrze. Niweluje się również uczucie ciągłego zmęczenia i senności. Jest to dobry czas na przygotowanie swojego ciała na nadchodzący poród. W czternastym tygodniu ciąży zmniejsza się ryzyko poronienia, dzięki czemu możesz czuć się bezpieczniej i pewniej.

Zwiększy się apetyt, to jednak nie oznacza, że możesz jeść za dwoje. Kobiety w ciąży mogą przytyć od 9 do 14 kilogramów. Im większa była Twoja waga przed ciążą, tym mniej powinnaś przytyć przez dziewięć miesięcy. Zbyt szybko zwiększająca się waga w ciąży prowadzić może do cukrzycy ciążowej, a co więcej utrudni szybki powrót do sylwetki sprzed ciąży po porodzie.

W tym czasie u kobiet pojawić się może zwiększona ilość śluzu. Białe upławy warto skonsultować z ginekologiem. Jeśli nie jest to zakażenie, to nie musisz się przejmować . Wydzielanie większej ilości śluzu to przygotowanie Twojego ciała do porodu.

Pojawia się również znaczące zmiany w wyglądzie Twojej skóry oraz włosy. Skóra zyska blask i jędrność, zaś włosy przestaną wypadać w nadmiernych ilościach i staną się silniejsze i grubsze. To wszystko za sprawą zmian hormonalnych zachodzących w Twoim organizmie.

Badania w czternastym tygodniu ciąży

To już ostatnia szansa na wykonanie USG genetycznego. Warto wykonać to badanie, ponieważ lekarz na podstawie parametrów wzrostu będzie w stanie ocenić czy dziecko rozwija się prawidłowo. Nie zostawiaj tego badania na późniejszą porę.

Rozwój dziecka – czternasty tydzień ciąży

 Dziecko w tym czasie osiąga długość dziewięciu centymetrów. Jego waga osiąga trzydzieści pięć gramów. Do prawidłowego rozwoju jest niezbędny tlen, a także dopływ składników odżywczych. To wszystko zapewnia mu łożysko. Ciało dziecka pokryte jest delikatnym meszkiem, który reguluje temperaturę. Skóra nadal jest cienka i przezroczysta.

Czternasty tydzień to okres, w którym dochodzi do rozwoju aparatu słuchowego w uchu środkowym. Jednak maluch jeszcze nie słyszy. Nadal kształtują się narządy płciowe.

Porady dla przyszłej mamy w czternastym tygodniu ciąży

Przygotuj się na przypływ energii i dobre samopoczucie. Wykorzystaj drugi trymestr do przygotowania siebie i ciała do porodu. Pamiętaj jednak o odpoczynku, zdrowej diecie oraz nawadnianiu organizmu. Konieczne jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców. Warto dostarczyć do swojej diety produkty bogate w witaminę C, która będzie wzmacniać układ odpornościowy i zmniejszy ryzyko rozwoju infekcji. Jest to bardzo ważne dla zdrowia kobiety w ciąży, a także rozwoju dziecka.

Pamiętaj, że ciąża jest wyjątkowym stanem, w którym zmienia się nie tylko Twoje ciało, ale duża część Twojego życia. Staraj się przygotować do macierzyństwa. Poznawaj swoje ciało w ciąży, a także rozwijaj swoją wiedzę na temat tego, jakie zmiany zachodzą w organizmie Twojego dziecka.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *