Każda kobieta przygotowująca się do macierzyństwa powinna zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją nie tylko różnego rodzaju porody, ale także pozycje, w których kobieta może rodzić. Świadomość tego jest bardzo ważna, ponieważ wybranie odpowiedniej pozycji sprawić może, że poród będzie postępować znacznie szybciej, a co więcej zmniejszy się ból odczuwany podczas tego wydarzenia.

Kiedy wybrać pozycję porodową?

Tak naprawdę kobieta nie zdaje sobie sprawy z tego, jaka pozycja jest dla niej odpowiednia, dopóki nie wypróbuje jej w czasie porodu. To właśnie dlatego tak ważne jest to, by kobieta w czasie porodu zmieniała pozycje, dzięki czemu będzie miała szansę na znalezienie tej najlepszej dla siebie. Dodatkowo warto pamiętać, że każda kobieta i jej ciało jest inne, dlatego nie ma żadnej uniwersalnej pozycji, którą kobieta powinna przybierać w czasie porodu. Podczas akcji należy słuchać swojego ciała — to jest bardzo ważne, ponieważ organizm doskonale wie, co dla kobiety w tym wyjątkowym momencie jest najlepsze. Ważne jest również to, by słuchać personelu medycznego, który stara się jak najbardziej pomóc i chce dla przyszłej mamy oraz jej dziecka wszystkiego, co najlepsze.

Pozycja leżąca porodowa — kiedy najlepiej ją wybrać?

Jest to jedna z najbardziej zalecanych i jednocześnie najpopularniejszych pozycji porodowych. Warto jednak zaznaczyć, że jest to pozycja najlepsza z punktu widzenia osoby, która przyjmuje poród. Jednak w pozycji leżącej zmniejsza się nacisk na szyjkę macicy, przez co czas porodu może się wydłużać. Dodatkowo w tej pozycji ułożenie się dziecka w kanale rodnym w bezpiecznej pozycji również może zajmować dużo czasu. Jakie jeszcze istnieją pozycje porodowe, które przybrać może przyszła mama?

Pozycja siedząca dla kobiet w czasie porodu

Coraz więcej kobiet decyduje się na pozycję siedząca lub stojąca w czasie porodu. Jak ją przybrać? Kobieta w ciąży może oprzeć się o komodę lub łóżko. Idealnie do podparcia nadaje się osoba bliska, która uczestniczy w porodzie. Zaletą tej pozycji jest to, że zwiększa się nacisk na szyjkę macicy, co może znacząco przyśpieszyć akcję porodową. Dodatkowo jest to jedyna pozycja, w której w czasie porodu można pozostać tak blisko z osobą towarzyszącą. To może mieć ogromne znaczenie dla kobiety, która w tej wyjątkowej chwili potrzebuje wsparcia i miłości.

Pozycje porodowe podparte

Istnieją dwa rodzaje pozycji porodowej podpartej. Pierwsza z nich przyjmowana jest przez kobiety intuicyjnie. W niej poród staje się łatwiejszy, a skurcze mniej bolesne. Jak przybrać tę pozycję? Należy klęknąć na łóżku na wyprostowanych rękach. Podczas skurczy kobieta może dodatkowo podeprzeć się o szczebelki łóżka lub ścianę — jeśli ma taką możliwość. Warto pamiętać, że w tej pozycji zmniejsza się ryzyko cięcia krocza. Nie można jednak zapomnieć, że w tej pozycji u niektórych kobiet skurcze mogą słabnąć. Jeśli do tego dojdzie, należy co jakiś czas zmieniać pozycję.

Kolejną pozycją zaliczaną do tej kategorii jest kucanie przy ścianie lub przy partnerze. Wiele osób uważa, że to najlepsza pozycja porodowa, a do tego bardzo fizjologiczna. Pomaga ona rozluźnić krocze, dzięki czemu pomaga wypchnąć główkę dziecka bardzo szybko i niemal bez parcia. Ważne jest tylko to, by podczas przerwy między skurczami kobieta pamiętała o wstawianiu, by nie pojawił się problem ze zmęczeniem i odrętwieniem nóg.

Pozycje wertykalne — najbezpieczniejsze dla każdej kobiety

Jednymi z najbezpieczniejszych i najbardziej efektownych pozycji są wertykalne, które wymagają przyjęcia pozycji w pionie. Jest to pozycja, w której podczas porodu pomaga grawitacja, która sprawia, że główka dziecka zwiększa nacisk na szyjkę macicy, dzięki czemu dochodzi do szybszego rozwarcia oraz wypchnięcia główki na zewnątrz.

Położne polecają w czasie porodu korzystanie z piłki. Kobieta może usiąść na piłce i kołysać się na niej na boki. To pozwoli na rozszerzenie szybki macicy. Jeśli pojawi się problem z utrzymaniem równowagi, kobieta może poprosić o pomoc partnera, który będzie dla niej dodatkowym oparciem. Siadanie i doskakiwanie na piłce może przyczynić się do rozluźnienia mięśni macicy, dzięki czemu akcja porodowa będzie postępować szybciej oraz zmniejszy się ból.

Warto wspomnieć o tym, że w czasie porodu można skorzystać z wanny lub prysznica. Podczas tego można przybrać pozycje wertykalną, która zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza. Kąpiele i prysznic są polecana, ponieważ pomagają one zmniejszyć ból w czasie skurczów.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *