Brzuszek staje się coraz większy, przez co u przyszłej mamy pojawiają się nowe dolegliwości. Przemęczenie , uczucie ciężkości to w tym tygodniu ciąży często spotykane objawy. Twoje ciało przygotowuje się do porodu więc zachodzą kolejne zmiany w organizmie. Przekonaj się, jakie zmiany zachodzą w organizmie  Twoim i Twojego dziecka w dziewiętnastym tygodniu ciąży, a także na jakie badania nadszedł czas.

Dziewiętnasty tydzień ciąży, który to miesiąc?

Niektóre mamy w czasie ciąży stale sprawdzają, w którym tygodniu ciąży są obecnie i co dzieje się z ich dzieckiem. Jednak często zastanawiają się, w którym są miesiącu i jak blisko są porodu. W dziewiętnastym tygodniu ciąży jesteś w piątym miesiącu ciąży, oraz drugim trymestrze ciąży. Twoje dziecko obecnie kończy siedemnaście tygodni życia płodowego.

Objawy u przyszłej mamy w dziewiętnastym tygodniu ciąży

Brzuszek u kobiet w dziewiętnastym tygodniu ciąży robi się coraz większy, przez co pojawić się może ból kręgosłupa oraz opuchnięte stopy. Jeśli masz częsty problem z bóle w dolnej części pleców koniecznie więcej odpoczywaj. Dobrze zrobi Ci ciepła kąpiel, jednak pamiętaj by woda nie była za gorąca.

W organizmie zwiększa się produkcja relaksyny,  która przygotowuje ciało do porodu. Za jej sprawą rozluźniają się stawy miednicy oraz wszystkie stawy w ciele kobiety. Przez to pojawić się może problem ze zwiększonym rozmiarem stopy. Wiele kobiet w ciąży zmuszonych jest do zmiany obuwia o rozmiar lub dwa większe.

Przy szybkim wstawaniu pojawić się mogą zawroty głowy. Przyczyną tego jest przyśpieszone krążenie krwi i zwiększenie objętości krwi w naczyniach krwionośnych. To prowadzić może również do pojawienia się opuchlizny na stopach i łydkach. Jeśli opuchlizna znika po odpoczynku, czyli na przykład po przespanej nocy, to nie ma powodów do niepokoju. Jeśli jednak opuchlizna nie zmniejsza się, a dodatkowo masz zbyt niskie lub za wysokie ciśnienie, koniecznie skonsultuj to ze swoim lekarzem prowadzącym.

Częstą dolegliwością pojawiającą się w dziewiętnastym tygodniu ciąży są skurcze łydek. Do ich zwalczenia najlepsze są delikatne, ale częste masaże łydek. Jeśli skurcze się nasilają warto skontrolować poziom magnezu we krwi.

Dobrą wiadomością jest to, że szybsze krążenie krwi oraz zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy sprawiają, że jej włosy i paznokcie wyglądają tak dobrze, jak nigdy przedtem.

Badania w dziewiętnastym tygodniu ciąży

W dziewiętnastym tygodniu ciąży nadchodzi czas na USG połówkowe. W tym czasie lekarz prowadzący ciąże będzie w stanie ocenić płeć dziecka. Narządy płciowe zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek na tym etapie rozwoju płodowego są doskonale rozwinięte i widoczne na badaniu. Dodatkowo przy badaniu lekarz będzie w stanie ocenić rozwój dziecka. Bardzo ważne jest również sprawdzenie ilości wód płodowych.

Dziewiętnasty tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Dziewiętnasty tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko ma już około piętnaście centymetrów długości. Waga malucha sięga do dwustu gramów. W tym czasie maluch ćwiczy umiejętność oddychania. Płuca nadal wypełnione są płynem przez co nie są w stanie pracować samodzielnie poza organizmem matki. Jednak układ oddechowy i klatka piersiowa intensywnie ćwiczą, by dziecko po przyjściu na świat mogło samodzielnie wziąć pierwszy i każdy kolejny oddech.

Dłonie i palce są już dobrze rozwinięte, jednak w tym czasie dochodzi do tworzenia się paznokci. Maluch stale porusza oczami pod powiekami.

Warto wiedzieć, że dziecko w tym okresie rozwoju ma już swój rytm dobowy. Kiedy przyszła mama spożywa posiłek dziecko nabiera energii i staje się bardziej ruchliwe. W momencie ruchu wykonywanego przez kobietę maluch zostaje ukołysany do snu i pozwala sobie na odpoczynek.

Pamiętaj, że dziecko reaguje na dotyk. Jeśli więc masz na sobie za ciasne ubranie lub pogłaszczesz się po brzuchu maluch może mocniej kopnąć, co z pewnością będzie dla Ciebie odczuwalne. Zapoznaj się z kolejnymi etapami ciąży i przekonaj się, jak rozwija się Twoje dziecko w następnych tygodniach.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *