To kolejny tydzień intensywnych zmian zachodzących w organizmie Twoim i Twojego dziecka. Brzuszek może powoli się zwiększać, przez co ciąża może stać się widoczna dla najbliższych osób. Przekonaj się, jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie, a także jak rozwija się Twoje dziecko.

Jedenasty tydzień ciąży – który to miesiąc?

Kobiety często zastanawiają się, w którym miesiącu ciąży są obecnie. Lekarze zazwyczaj posługują się tygodniami przy określaniu wieku ciąży. Jednak warto by przyszła mama wiedziała, że jedenasty tydzień to jednocześnie trzeci miesiąc oraz pierwszy trymestr ciąży.

Zmiany zachodzące w organizmie przyszłej mamy w jedenastym tygodniu ciąży

W tym czasie macica jest już naprawdę duża, przez co kobieta w ciąży może odczuwać zmianę w talii. Kobiety, które już wcześniej były w ciąży będą miały widoczny brzuszek, który staje się doskonale zauważalny dla bliskich. Jeśli jednak kobieta jest po raz pierwszy w ciąży brzuszek może być lekko zarysowany i zaokrąglony w podbrzuszu. Nie jest to jednak zauważalne pod ubraniami.

W tym czasie przyszłe mamy coraz częściej odwiedzają toaletę. Zwiększa się potrzeba częstego oddawania moczu. Przyczyną tego jest intensywna praca nerek, które starają się wydalać jak najwięcej toksyn z organizmu. Dodatkowo zwiększająca się macica naciska na pęcherz. Bardzo ważne jest to, by przyszła mama piła jak najwięcej płynów. Zaleca się picie około dwóch litrów płynów, a w upalne dni można wypić nawet więcej.

Krwawiące dziąsła to kolejny objaw, który często pojawia się u kobiet w jedenastym tygodniu ciąży. Nie jest to nic niepokojącego. Zaleca się zmienić szczoteczkę na taką z miękkim włosiem, a także delikatną pastę do zębów, by nie podrażniała delikatnych dziąseł.

W organizmie kobiety w ciąży zwiększa się produkcja melanotropiny. To hormon, który jest odpowiedzialny za ilość barwnika w organizmie. Przez taką zmianę kobiety zauważyć mogą u siebie cienką linię biegnącą na brzuchu. To linia negra, która zniknie kilka miesięcy po porodzie.

Charakterystycznym objawem dla jedenastego tygodnia ciąży jest zwiększony i przyśpieszony wzrost włosów nie tylko na głowie, ale również na innych częściach ciała. Nie trzeba się jednak tym przejmować, wszystko wróci do normy po kilku tygodniach po porodzie.

Jak rozwija się dziecko w jedenastym tygodniu ciąży?

W jedenastym tygodniu ciąży dziecko osiąga długość 5 centymetrów, a waży już około 8 gramów. Jest to również czas kiedy kończy się okres zarodkowy, a zaczyna płodowy. W tym okresie serce i mózg dziecka pracują sprawnie i intensywnie. W mózgu zaczynają się neurony oraz tkanki mózgu. Będą one odpowiedzialne za narządy zmysłów.

Maluch zaczyna się prostować. Główka odchyla się, a szyja wydłuża. Pod powiekami zaczynają tworzyć się tęczówki.

Trzustka w organizmie malucha zaczyna produkcję insuliny. Wątroba jest już na tyle duża, by niebawem zacząć produkcję krwi. Nerki zajmują swoje miejsce i już niebawem zacznie się ich intensywna praca.

Dziecko zaczyna wykonywać coraz więcej ruchów rączkami i nóżkami. Ruchy te jednak są na tyle subtelne, że przyszła mama nie jest w stanie ich wyczuć.

Jakie badania wykonać w jedenastym tygodniu ciąży?

Jedenasty tydzień to dobry czas na to, by wykonać badania genetyczne. Każdy rodzic pragnie przekonać się, czy dziecko rozwija się prawidłowo i urodzi się zdrowe. USG genetyczne na podstawie określonych parametrów jest w stanie wykryć, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Porady dla przyszłej mamy w jedenastym tygodniu ciąży           

W jedenastym tygodniu ciąży możesz czuć się spokojniejsza. Mija ten najwrażliwszy czas dla dziecka. Maluch staje się odporniejszy na toksyny. Jednak nadal musisz dbać o swoją dietę oraz odpoczynek. Warto zacząć suplementację. Dla przyszłych mam niezwykle ważne są witaminy z grupy B, które wpływają na pracę układu nerwowego. Są to witaminy niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Dodatkowo mają wpływ na prawidłową pracę gospodarki hormonalnej.

W tym czasie mogą występować mdłości, senność, a także zaparcia, biegunki i wzdęcia. Pamiętając o dobrze zbilansowanej diecie, w której znajduje się dużo źródeł błonnika możesz mieć pewność, że praca Twojego układu pokarmowego znacząco się poprawi.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *