Badania u kobiet w ciąży to profil, który ma za zadanie określić, jaki jest stan zdrowia przyszłej mamy, a także jak może on wpływać na rozwój dziecka. To właśnie regularne badania pomagają określić, jaki będzie przebieg ciąży. Jest to również jeden ze sposobów na to, by określić, jakie są zagrożenia dla kobiety ciężarnej, jak i dziecka. Przekonaj się, jakie badania koniecznie powinnaś wykonać, będą w ciąży, a także jak interpretować wyniki.

HCH

To inaczej gonadotropina kosmówkowa. Jest to bardzo ważny hormon, który wytwarzany jest przez łożysko, które zostało zapłodnione przez komórkę jajową. Hormon ten po zagnieżdżeniu się zarodka odpowiada za to, by ciąża mogła rozwijać się prawidłowo. W pierwszych trzech tygodniach HCG wynosi < 5 mlU/ml. W późniejszym okresie ciąży poziom hormonu waha się od 5 do 50 mlU/ml. Wzrost poziomu hormonu obserwuje się w każdym tygodniu ciąży. U kobiet w 8 tygodniu ciąży poziom hormonu wynosi już od 7,650 do 229 mlU/ml. Lekarz prowadzący powinien zwrócić szczególną uwagę na poziom tego hormonu w poszczególnych tygodniach ciąży, ponieważ odstępstwa od normy mogą świadczyć o tym, że zarodek ulokował się w nieprawidłowym miejscu. Może to również świadczyć o obumarciu płodu lub niewydolności łożyska.

Poziom progesteronu u kobiet w ciąży

Progesteron, zwany również pod nazwą luteina, to hormon, który ma za zadanie przygotować błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia się zarodka. Jest to hormon, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju ciąży i jej utrzymania. Jego zadaniem jest zmniejszenie ryzyka występowania skurczy macicy, dzięki czemu zmniejsza ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Warto badać poziom tego hormonu już na początku ciąży, a także w czasie starań o potomstwo. Niski poziom progesteronu może oznaczać, że błona macicy nie jest przygotowana na przyjęcie zarodka. Jeżeli u kobiet w ciąży wykrywa się niski poziom progesteronu, lekarz przydziela tabletki doustne lub dopochwowe, lub zastrzyki z luteiną. Zalecany jest również oszczędzający tryb życia i brak stresu.

Badanie grupy krwi i Rh u przyszłych mam

Badanie krwi oraz określenie obecności przeciwciał anty-Rh ma za zadanie ocenić, czy kobieta i jej dziecko narażone są na występowania konfliktu serologicznego. Jest to bardzo ważne badania, w którym określa się, czy dziecko narażone jest na chorobę hemolityczną. Już w pierwszych tygodniach ciąży należy wykonać badanie grupy krwi i Rh.

Morfologia w ciąży

Morfologię wykonuje się w celu ocenienia ogólnego stanu zdrowia ciężarnej. Na podstawie wyników można wykryć niektóre choroby, które są groźne dla dziecka i przyszłej mamy. Kiedy w wynikać pojawiają się lekkie odstępstwa od normy, nie trzeba się tym przejmować. W ciąży morfologia może mieć nieco inne wyniki niż wcześniej.

Badania moczu w ciąży

Jest to badanie podstawowe, które należ wykonywać co miesiąc w okresie ciąży. Dzięki badaniu moczu można określić, czy u przyszłej mamy występują choroby metaboliczne, choroby nerek, czy zakażenia układu moczowego, które mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka.

Poziom glukozy

Glukoza badania jest w celu ustalenia, czy przyszła mama ma cukrzycę. Warto zaznaczyć, że cukrzyca u kobiet w ciąży może zwiększać ryzyko poronienia. Dodatkowo cukrzyca w ciąży może przyczynić się do rozwoju makrosomii u dziecka. To choroba, która powoduje zbyt dużą masę ciała u dziecka. Masa urodzeniowa dziecka z makrosomią może być większa niż 4 kilogramy. To znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia mózgu i niedotlenienia w czasie porodu. To prowadzić może do upośledzenia umysłowego, a nawet śmierci.

HIV u kobiet w ciąży

W ciąży należy ustalić, czy przyszła mama ma HIV. Choroba nie musi przejść na dziecko, jednak szybsze zdiagnozowanie problemu u mamy znacząco zwiększa szanse na urodzenie zdrowego dziecka. W przypadku wyrycia zakażenia HIV u kobiety w ciąży od razu wdraża się do leczenia antyretrowirusowego, które sprawia, że szanse na uniknięcie zakażenia dziecka wzrastają o nawet 100 procent. Jest to bardzo ważne, ponieważ warto wiedzieć, że u dzieci choroba rozwija się znacznie szybciej. Dodatkowo może ona prowadzić do rozwoju AIDS, a także powodować śmierć.

HBV u przyszłych mam

Badanie polega na określeniu, czy w organizmie kobiety znajdują się antygeny wirusa zapalenia wątroby typu B. Dodatni wynik oznacza, że kobieta jest wirusa żółtaczki zakaźnej. Zwiększa się ryzyko zarażenia dziecka. Jeśli wyniki są dodatnie, to od razu po narodzinach dziecko zostanie przebadane. W przypadki zakażenia dziecko dostaje immunoglobulinę, której zadaniem jest wiązanie antygenu. Jeśli jednak nie dojdzie do zakażenia, dziecku od razu zostanie podana szczepionka przeciwko żółtaczce. Pamiętaj jednak, by nie stresować się jeśli wynik będzie pozytywny. Nosicielstwo nie ma żadnego wpływu na rozwój ciąży.

HCV u kobiet w ciąży

Jest to badanie, które ma za zadanie wykrywać obecność przeciwciał wirusa zapalenia wątroby typy C. Jeśli badanie daje wynik pozytywny, to świadczy o tym, że organizm miał kontakt z wirusem. Warto jednak zaznaczyć, że przejście wirusa na dziecko jest mało prawdopodobne.

Toksoplazmoza w ciąży

Toksoplazmoza w ciąży może prowadzić do poronienia. Jest to również choroba, która spowodować może obumarcie dziecka w łonie matki, a co więcej prowadzi do wielu poważnych powikłań po narodzonych, a także w czasie porodu. W przypadku zakażenia należy ustalić czas, który jest w tym przypadku bardzo ważny. Zakażenie we wczesnym etapie ciąży prowadzić może do zapalenia siatkówki, a także naczyniaków oka. Powodować może zwapnienie śródmózgowe, małogłowie i wodogłowie.

Zakażenie w ciąży prowadzić może do występowania zaburzeń neurologicznych, padaczki, zaburzenia mowy i problemów z rozwojem. Prowadzi do niedowidzenia, a nawet ślepoty. Objawy pojawić się mogą od razu po narodzinach lu po kilku miesiącach.

Pamiętaj, by wykonywać profil badań zgodnie z zalecaniem Twojego lekarza prowadzącego. Staraj się nie interpretować samodzielnie wyników, ponieważ możesz tylko zestresować się, gdy zobaczysz coś Twoim zdaniem niepokojącego. Po otrzymanym wyniku lepiej udać się na konsultacje do lekarza i wspólnie zinterpretować badania. Jeśli masz jakieś pytania, zawsze zadawaj je na wizycie. Wychodź z każdej wizyty spokojna i z odpowiedziami na wszystkie Twoje pytania, by móc poczuć się pewnie.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *