Trzeci tydzień życia dziecka to ważne wydarzenie w życiu każdego rodzica. Dziecko od przyjścia na świat bardzo intensywnie się rozwija, a każdego tygodnia można zobaczyć zachodzące zmiany nie tylko w wyglądzie malucha, ale również w jego wadze, wzroście i zachowaniu. Przekonaj się, jakie nowe umiejętności nabywa dziecko w trzecim tygodniu życia, jak powinna wyglądać pielęgnacja w tym czasie i na co koniecznie zwrócić uwagę w tym okresie rozwoju.

Jakie nowe umiejętności nabiera dziecko w trzecim tygodniu życia?

Nadal u malucha może pojawić się odruch Moro, czyli napinanie i wyprostowanie całego ciała pod wpływem usłyszanego głośnego i nagłego dźwięku. Nie należy się jednak obawiać, ponieważ jest to naturalny odruch malucha i powinien z czasem zaniknąć. W tym okresie możecie ćwiczyć odruch chwytania. Podawaj maluchowi swój palec, a z pewnością zauważysz, jak zaciska na nim swoją pięść. Chwyt malucha mimo jego wieku jest bardzo silny, to z pewnością może zaskoczyć każdego rodzica. Pojawić się może odruch Babińskiego. To oznacza, że dziecko pogłaskane po stopie zegnie małe palce do środka, zaś duży palec wysunie się do przodu. Kolejnym odruchem, który może pojawić się u dziecka w trzecim tygodniu życia, jest odruch Rootinga. Dziecko pogłaskane po policzku odwróci głowę w stronę Twojej dłoni i gotowe będzie do ssania. Jeśli podtrzymasz malucha w pozycji pionowej, możesz zauważyć, że dziecko wykonywać będzie w powietrzu ruchy, jakby chodziło. To odruch kroczenia, który przyda się w kolejnych etapach rozwoju.

Maluch w tym czasie jest już w stanie odczuwać bodźce z otoczenia. Najsilniejsze bodźce odbiera skóra. To właśnie dlatego maluch jest w stanie tak silnie odczuwać ciepło lub zimno. Maluch rozpoznaje twarz i głosy rodziców i najbliższych.

Jak pielęgnować malucha w trzecim tygodniu życia?

W tym okresie najczęściej kikut pępowinowy nadal widoczny jest na brzuszku dziecka. Konieczna jest jego prawidłowa pielęgnacja. Należy dokładnie ocierać skórę wokół kikuta pępowinowego środkiem antyseptycznym. Dodatkowo warto zadbać o to, by ta część ciała była doskonale osuszona. Wokół tego miejsca nie powinna zbierać się wilgoć. Z czasem kikut zacznie ciemnieć i usychać, a następnie odpadnie.

Twoje dziecko w tym okresie może potrzebować bardzo częstego przewijania. Częstotliwość wypróżnień zależna jest do ilości karmienia i tego, jak często się ono powtarza. Pamiętaj, by regularnie zmieniać pieluchy, by nie doszło do odparzenia skóry.

Bardzo często rodzice zastanawiają się, jak często myci malucha w trzecim tygodniu życia. W tym czasie pielęgnacja wszystkich części ciała dziecka jest bardzo ważna. We wszystkich fałdkach i zagłębieniach może gromadzić się pot oraz brud, przez co na skórze mogą pojawiać się zaczerwienienia i odparzenia. Konieczne jest więc codzienne oczyszczanie skóry. Jednak nie trzeba myć malucha codzienne w wanience. Można to robić co drugi dzień. Kiedy maluch nie jest kąpany w wanience można do przemywania skóry wykorzystać waciki lub gąbeczki nasączone wodą i niewielką ilością płynu do kąpieli dla niemowląt.

Wątpliwości i obawy rodziców

To nadal początek życia z dzieckiem. Mimo tego, że rodzice mogli przygotować się do przyjścia dziecka na świat przez dziewięć miesięcy, to jednak te pierwsze tygodnie, a nawet miesiące są pełne wrażeń i wątpliwości. Świeżo upieczeni rodzice bardzo często stresują się każdą czynnością, analizują każde zachowanie dziecka. Warto pamiętać, że najlepiej dać sobie nieco luzu i pozwolić sobie na odpoczynek. Młoda mama powinna spać tak często, jak dziecko. Maluch w trzecim tygodniu życia może przesypiać nawet osiemnaście godzin w ciągu doby. Ważne jest również zachowanie pozytywnego nastawienia, szczególnie w relacji między rodzicami. Negatywne emocje są wyczuwalne przez dziecko już od małego i wpływają na jego samopoczucie oraz zachowanie. Jeśli wy zachowacie spokój, to możecie mieć pewność, że i Wasze dziecko będzie spokojniejsze.

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości lub macie wrażenie, że u Waszego malucha pojawiają się niepokojące objawy, to nie zwlekajcie. Skontaktujcie się ze specjalistą i zadawajcie wszystkie pytania. Dzięki temu poczujecie się pewniej i spokojniej.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *