Przygotowania do świąt to dla Ciebie koszmar? Co roku powtarza się ten sam schemat – wydaje Ci się, że masz jeszcze dużo czasu na zrobienie zakupów, kupienie prezentów, przygotowanie potraw i sprzątanie, a zawsze okazuje się, że czasu jest o wiele za mało i dzień jest za krótki, by z tym wszystkim zdążyć? Nie martw się, nie jesteś jedyna. Gorączka przedświąteczna dotyka niemal każdego. To jednak nie musi więcej dotyczyć Ciebie. Przekonaj się, że przygotowania do świąt mogą przebiegać bardzo sprawnie i spokojnie. Zapoznaj się z naszym poradnikiem przedświątecznym i spraw, by w tym roku wszystko poszło zgodnie z planem. 

Planowanie przedświąteczne

Umiejętność dobrego planowania jest niezbędna przed świętami. Jeśli nie masz dobrego planu przedświątecznego, to coś ważnego może Ci umknąć, a potem zabraknie Ci czasu na zrobienie tego, przez co niepotrzebnie się zestresujesz i zdenerwujesz. Nie czekaj z planem do tygodnia przed świętami. Lepiej zrobić to trzy tygodnie przed Wigilią, by wszystkie zadania mieć ładnie i logicznie rozłożone w czasie. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co już zrobiłaś, a co jeszcze zostało do przygotowania. Na spokojnie zapisz sobie wszystko, co musisz zrobić i podziel to na partie od najważniejszych do mniej istotnych. Pamiętaj również, by podzielić wszystkie zadania na te, które możesz zrobić trzy lub dwa tygodnie przed świętami oraz te, które trzeba wykonać trzy lub dwa dni przed kolacją wigilijną.

Zaplanuj sprzątanie domu z wyprzedzeniem

Nerwowe i pośpieszne sprzątanie nie jest łatwe, ani przyjemne. Niestety wiele osób pozostawia ten obowiązek na ostatni dzień przed świętami. Dobrym pomysłem jednak jest zrobienie listy pomieszczeń w Twoim domu i zaplanowanie robienia porządków przez kilka dni. Najwcześniej możesz zrobić generalny porządek w pomieszczeniach, które są najrzadziej użytkowanie, czyli spiżarnia lub pralnia. W kolejnym dniu zajmij się sypialnią, garderobą i przedpokojem. Na samym końcu wysprzątaj kuchnię, łazienkę i salon. Dzień przed świętami możesz pościerać kurze, poodkurzać i pozmywać podłogi. W ten sposób rozdzielisz sprzątanie na mniejsze partie, dzięki czemu łatwiej będzie Ci wszystko zrobić bez niepotrzebnego stresu, że z czymś nie zdążasz lub o czymś zapomnisz.

Zrób listę dań na święta

Dwa tygodnie przed świętami przygotuj sobie listę dań, które chcesz zrobić na święta. Najlepiej nieco ograniczyć ich ilość. Bardzo często na święta Bożego Narodzenia robionych jest wiele potraw w dużych ilościach, a potem nie da się przejeść tego wszystkiego w trzy dni. Lepiej więc przygotować nieco mniejsze porcje, by mieć pewność, że nic się nie zmarnuje. Uzgodnij listę dań z najbliższymi, by mieć pewność, że wszyscy będą zadowoleni.

Nie zapomnij o liście zakupów

Mając przygotowaną listę dań na święta bez problemu możesz zrobić do niej listę zakupów. W tym wypadku również możesz podzielić sobie produkty na te, które możesz kupić wcześniej oraz te, które trzeba zakupić dzień przed kolacją wigilijną. Nawet trzy lub dwa tygodnie przed świętami możesz kupić takie produkty, jak:

  • Cukier,
  • Cukier waniliowy,
  • Proszek do pieczenia,
  • Przyprawy.
  • Majonez,
  • Mąka.

Potem nadchodzi czas na kupowanie owoców i warzyw oraz mięsa i ryb. Mając taką listę zakupów możesz mieć pewność, że nie będziesz co godzinę biegać do sklepu, bo czegoś zapomniałaś. Wszystko, co niezbędne będzie znajdować się w Twojej kuchni. To znacząco ułatwi przygotowanie potraw i deserów, a co więcej sprawi, że okres przedświąteczny będzie dla Ciebie mniej stresujący i męczący.

Kupowanie prezentów planuj wcześniej

Z prezentami bywa różnie – niektórzy decydują się na ich kupowanie tydzień przed świętami inni gorączkowo biegają po galeriach jeszcze przed kolacją wigilijną. Jednak najlepszym sposobem jest zaplanowanie zakupów prezentowych. Znacznie lepszym pomysłem jest wybranie prezentów kilka tygodni przed świętami. Plusem wcześniej zaplanować zakupów jest to, że w sklepach nie będzie tak dużych tłumów, a co więcej można upolować ciekawe prezenty w naprawdę atrakcyjnych cenach. Zaplanuj sobie kupowanie prezentów i co weekend wybieraj podarunki dla kilku osób. W ten sposób tydzień przed świętami będziesz miała już prezenty dla wszystkich.

Przygotowanie potraw świątecznych

Stresujące przygotowanie potraw i deserów świątecznych – przy tym spędza się najwięcej czasu, a stres i przemęczenie sprawiają, że masz ochotę to wszystko rzucić i zapomnieć, że za dwadzieścia czerty godziny są już święta. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwile. Błędem wielu kobiet jest pozostawienie gotowania barszczu, pieczenia ciast i mięsa, lepienie pierogów i uszek oraz przygotowanie sałatek na dzień przed świętami. W takim systemie gotowanie i pieczenie zajmie cały dzień i spędzisz w kuchni poł nocy. Przez to obudzisz się niewyspana i wcześnie będziesz chciała się położyć po kolacji wigilijnej i otwarciu prezentów. Lepiej podzielić sobie obowiązki na kilka dni.

Trzy dni przed świętami możesz ulepić pierogi i uszka. Dwa dni przed świętami możesz upiec ciast.  Na dzień przed świętami zostaje Ci upieczenie mięs, przygotowanie sałatek, zrobienie barszczu czerwonego. Przed kolacją wigilijną możesz zająć się smażeniem ryby i gotowaniem ziemniaków.

Pakowanie prezentów i dekorowanie choinki

Przygotowanie domu, drzewka świątecznego i pakowanie prezentów może stać się bardzo przyjemnym zadaniem. Kiedy Prawie wszystko jest gotowe możecie zająć się strojeniem domu i ubieraniem choinki. Włączcie w domu świąteczne piosenki i wspólnie, całą rodziną zajmijcie się ostatnimi zadaniami.

Pamiętaj, że w tym okresie nie musisz być sama. Nie zwalaj na siebie wszystkich obowiązków. Zaangażuj do pomocy dzieci i męża. Kiedy Ty będziesz gotować, oni mogą sprzątać. Gdy Ty będziesz pakować prezenty, wyślij męża na zakupy. Staraj się, nie zapominać o sobie. Ten czas ma być wyjątkowy również dla Ciebie. Po sprzątaniu lub gotowaniu zrób sobie ciepłą kąpiel w wannie i spędź kilka chwil na czytaniu ulubionej książki.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *