Wygląd i zapach kupy niemowlak może powiedzieć wiele o jego zdrowiu. Pierwsze przewijanie może być stresujące dla każdego początkującego rodzica, a pojawia się również potrzeba rozpoznania, czy dziecko rozwija się prawidłowo, a także, jaki jest jego stan zdrowia. Wielu rodziców zastanawia się o czym świadczy zapach i określony kolor kupy niemowlaka. Jakie są objawy, które świadczą o tym, że konieczna jest wizyta u lekarza pediatry?

Smółka — czyli pierwsza kupa dziecka

To pierwsza kupa niemowlaka, która może być bardzo kleista, a jej kolor i zapach są bardzo charakterystyczne. Smółka jest bezwonna i ma ciemnozieloną barwę. Jej wygląd spowodowany jest obecnością bilirubiny, który jest barwnikiem odpowiadającym za żółtaczkę u noworodków. Warto zaznaczyć, że w pierwszej kupie dziecka pojawić się mogą substancje, które gromadziły się w przewodzie pokarmowym za życia płodowego. Smółka powinna być wydalona przez malucha w pierwszym dniu po urodzeniu. Wygląd kupki dziecka nie zmieni się przez pierwsze trzy dni życia. Jednak po tym czasie wygląd i zapach stolca zmienia się ze względu na osiadające w przewodzie pokarmowym zdrowe bakterie. Stolce przez to robią się jaśniejsze i luźniejsze. W późniejszym etapie rozwoju stolec zaczyna się zmieniać pod wpływem diety dziecka.

Stolec u dzieci karmionych piersią

Dzieci karmione piersią mogą wypróżniać się nawet kilkanaście razy dziennie. Konieczność wymiany pieluchy pojawić się może po każdym karmieniu, a także między posiłkami. Zapach i kolor kupy przypominać będzie kolor pokarmu. Jednak pod wpływem utleniania kolor może zmieniać się na lekko zielony. Nastąpi również zmiana zapachu. Konsystencja kupy będzie luźna, przez co w całości może się ona wchłaniać w pieluszkę. Z czasem częstotliwość wypróżniania zacznie się zmniejszać, a po siedmiu tygodniach wypróżnianie następować będzie trzy razy w ciągu doby. W późniejszym etapie pojawić się mogą dni, kiedy maluch zrobi tylko jedną kupę lub nie będzie jej wcale. Jeśli stolec pojawi się następnego dnia, to jest to naturalne.

Kupa niemowlaka karmionego butelką

W przypadku karmienia dziecka mieszanką mleka modyfikowanego należy pamiętać, że bardzo ważny jest dobór odpowiedniego produktu. Jeśli pojawia się ból podczas wypróżniania, a dziecko po każdym posiłku cierpi z powodu bólu brzucha i wzdęć oraz zaparć konieczne jest udanie się do lekarza, by zmienił mieszankę. U dzieci karmionych butelką kupa jest bardziej zwarta, a jej kolor intensywnie żółty, a czasem pomarańczowy. Zapach może przypominać zgniliznę.

Zmiany w wyglądzie stolca przy rozszerzeniu diety niemowlaka

To jak wygląda, a także jaki ma zapach kupa dziecka przy rozszerzonej diecie zależy od tego z czego składają się posiłki dziecka. Owoce i warzywa mogą sprawić, że stolec będzie twardy, a jego kolor brązowy lub ciemnozielony.

Niepokojące objawy, które świadczą o rozwoju infekcji lub choroby

Niepokojące zmiany w wyglądzie stolica dziecka, mogą być powodem do niepokoju. Jeśli u malucha występuje powtarzająca się biegunka, która jest bardzo wodnista i oddawana kilka razy w ciągu dnia, to warto udać się do lekarza. Biegunka u niemowlaka może świadczyć o rozwijającym się zakażeniu lub alergii pokarmowej. Konieczne jest więc wykonanie odpowiednich badań, które określą jaka jest przyczyna tego problemu. Jeśli w kale pojawią się resztki niestrawionego jedzenia, czarne skrzepy lub krew wizyta u lekarza powinna być odbyta w trybie pilnym.

Ważna jest również pielęgnacja pośladków malucha, by nie doszło do odparzeń. Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa, przez co jej kontakt z bakteriami może przyczynić się do rozwoju choroby i zakażenia. Trzeba więc przemywać pośladki i smarować je kremami lub maściami pielęgnacyjnymi.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *