Pierwszy i drugi tydzień ciąży, to tak naprawdę czas, kiedy kobieta nie jest jeszcze w ciąży, a jej organizm dopiero przygotowuje się do zapłodnienia. Jednak trzeci tydzień ciąży, to faktycznie moment, kiedy dochodzi do zapłodnienia, w organizmie kobiety zaczyna się nowe życie. Na początku jest to jednak komórka, która jednak zaczyna podział na coraz więcej części i tak dochodzi do tworzenia się nowego małego człowieka. Przekonaj się jakie objawy mogą pojawić się w tym okresie ciąży, a także jakie zmiany zachodzą w Twoim i dziecka organizmie.

Trzeci tydzień ciąży – jaki to miesiąc?

Wiele kobiet zastanawia się, jak należy obliczyć wiek ciąży. Niestety nie jest to tak łatwe jak, może się wydawać. Według lekarzy pierwszym dniem ciąży, jest pierwszy dzień krwawienia, przy ostatniej miesiączce. Pamiętaj jednak, że najczęściej termin porodu oraz wiek ciąży określany jest przy pomocy badania USG. Problem pojawia się u kobiet, które mają miesiączki nieregularne, przez co nieco trudniej określić jest przybliżony termin porodu. Nie przejmuj się, w takich przypadkach określa się termin porodu na podstawie wyników badań.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety w trzecim tygodniu ciąży?

Po zapłodnieniu komórka jajowa zaczyna podróż przez jajowód do macicy. W czasie tej wędrówka dochodzi do jej podziału. Umieszczona zostanie w jamie macicy, a tam dochodzi do implantacji zarodka. Lekarze i specjaliści nadal zastanawiają się, jak możliwe jest to, że kobiecy organizm nie odbiera zarodka jako obce ciało. Od zapłodnienia komórki jajowej do dotarcia jej do jamy macicy mija siedem dni. Kiedy dojdzie do zagnieżdżenia w organizmie kobiety dochodzi do produkcji hormonu, który zwie się gonadotropina kosmówkowa. Kobiety najczęściej znają ten hormon pod nazwą HCG.  W tym czasie dochodzi do zmian w organizmie kobiety.

W trzecim tygodniu ciąży, czyli w momencie implantacji zarodka może dojść do lekkiego plamienia. Jednak jego intensywność nie przypomina miesiączki, przez co kobiety bez trudu mogą odróżnić plamienie implantacyjne od normalnego krwawienia miesiączkowego. Po dwóch lub trzech dnia plamienie powinno ustać. Warto zaznaczyć, że plamienie nie występuje u wszystkich kobiet. Większość kobiet w tym czasie nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest w ciąży i nie dostrzega żadnych objawów.

Jak rozwija się dziecko w trzecim tygodniu ciąży?

Trzeci tydzień ciąży, to pierwszy tydzień życia dziecka i jego rozwoju w brzuchu mamy. Od tego momentu procesy rozwoju dziecka są naprawdę imponujące i fascynujące. Kiedy dochodzi do połączenia się jądra komórki jajowej z jądrem plemnika łączy się 23 chromosomy kobiece oraz 23 chromosomy męskie. W ten sposób powstaje 23 pary chromosomów, w których są geny dziecka. To właśnie w tym momencie dochodzi do tworzenia się wszystkich cech dziecka.

W trzecim dniu od zapłodnienia zarodek składa się z szesnastu komórek. Wszystkie komórki układają się w część wewnętrzną. Z nich powstają kolejne komórki płodu, a także łożysko. Czwartego dnia po zapłodnieniu wytworzona zostaje jamka, która otacza wszystkie komórki. Do zarodka docierają płyny. Dzięki temu zarodek jest zdolny do implantacji w jamie macicy. W szóstym dniu po zapłodnieniu zarodek dociera do jamy macicy i tam się zagnieżdża. W tym momencie zarodek jest jeszcze bardzo mały, jednak zaczyna się jego intensywny wzrost, dzięki czemu niebawem będziesz w stanie dostrzec go w czasie badania USG.

Jakie badania warto wykonać w trzecim tygodniu ciąży?

Jeśli Twój okres się spóźnia, czas na wykonanie testu ciążowego. Jeśli doszło do zapłodnienia i zagnieżdżenia się zarodka, to wynik powinien wyjść pozytywny. Pamiętaj jednak, że najlepiej wykonywać test ciążowy z porannego moczu. Dodatkowo najczęściej test pokazuje pozytywny wynik około czwartego tygodnia ciąży. Pierwsze badanie USG zalecane jest w szóstym tygodniu ciąży. W tym czasie więc stawiaj na odpoczynek i zdrowe odżywianie. Obserwuj swój organizm. Dbaj o zdrową dietę oraz prawidłowy tryb życia. Unikaj stresujących sytuacji, nie spożywaj alkoholu, unikaj innych używek. To dopiero początek zmian zachodzących w Twoim organizmie. Przed Tobą jeszcze dziewięć miesięcy, w których czasie w Twoim organizmie intensywnie rozwijać

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *