Dziesiąty tydzień ciąży to czas wielkich zmian zachodzących zarówno w organizmie kobiety, jak i dziecka. W tym czasie maluch rozwija się intensywnie, dlatego bardzo ważne jest dbanie o dietę i niwelowanie stresu w codziennym życiu. Przekonaj się, jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie i jak rozwija się Twoje dziecko.

Dziesiąty tydzień ciąży – który to miesiąc

Kobiety w ciąży uważnie śledzą każdy tydzień ciąży. Chcąc wiedzieć na jakim etapie ciąży są, a także jakie zmiany zachodzą w organizmie ich dziecka. Jeśli zastanawiasz się, w którym miesiącu ciąży jesteś obecnie, to pamiętaj, że wiek ciąży liczy się nie od dnia wykonania testu, ale od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W dziesiątym tygodniu jesteś w trzecim miesiącu oraz w pierwszym trymestrze ciąży. Twoje dziecko w tym czasie ma już osiem tygodni i intensywnie się rozwija.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie przyszłej mamy w dziesiątym tygodniu ciąży?

W tym czasie u kobiet zaczynają mijać nieprzyjemne objawy takie jak mdłości, czy wymioty, jednak nadal mogą zaskakiwać w ciągu dnia. Przyszłe mamy w dziesiątym tygodniu ciąży częściej odwiedzają łazienkę. Powiększająca się macica tworzy coraz większy nacisk na pęcherz moczowy. Kobiety, które były już wcześniej w ciąży  mogą zauważyć u siebie wyraźnie zarysowany brzuch. Jeśli jednak po raz pierwszy jesteś w ciąży, to zmiany w obrębie brzucha nie są jeszcze widoczne.

Na skórze zaczyna pojawiać się wyraźna siateczka z żył. Może to wyglądać nieestetycznie, jednak nie przejmuj się – wszystko wróci do normy po porodzie lub po skończeniu karmienia piersią. Widoczne żyły są przyczyną zwiększającej się objętości krwi oraz przyśpieszenia jej krążenia w czasie ciąży. Jest to niezbędne, by organizm był w stanie dostarczyć cenne składniki odżywcze do Twojego malucha.

Piersi nadal się zwiększają i stają się coraz bardziej obrzmiałe. Zmiany hormonalne w organizmie doprowadzają do pobudzenia gruczołów mlekowych do pracy, przez co objętość piersi zaczyna się zwiększać. Pamiętaj, by dopasować nowy biustonosz, by na skórze nie powstawały przetarcia, a biust był utrzymany w prawidłowej pozycji. Jest to ważne, jeśli chcesz, by po ciąży biust nie stracił swojej jędrności.

Jak rozwija się dziecko w dziesiątym tygodniu ciąży?

W dziesiątym tygodniu ciąży dziecko ma już cztery centymetry, oraz osiąga wagę pięć gramów. Badanie USG ukazuje piękną pracę serca, którą możecie nie tylko zobaczyć, ale również usłyszeć. W tym czasie dziecko ma już dobrze rozwinięte narządy płciowe. Dodatkowo rozwinięta jest twarz, na której tworzą się powieki i przegrody nosowe. Palce zaczynają się poruszać i znika z pomiędzy nich błona. Rozwijają się ramiona. Maluch zaczyna swobodnie poruszać nogami. Im więcej będzie się poruszać tym lepiej rozwinięte będą jego mięśnie.

Jakie badania wykonać w dziesiątym tygodniu ciąży?

Dziesiąty tydzień to tak naprawdę ostatni dzwonek na wykonanie pierwszego USG oraz wizytę u ginekologa. Badanie USG na tym etapie ciąży pozwoli określić kiedy doszło do zapłodnienia, a także jaka jest przewidywana data porodu. Jest to również najlepszy sposób na sprawdzenie, czy zarodek zagnieździł się w macicy. Są przypadki, kiedy zarodek zagnieżdża się w nieodpowiednim miejscu na przykład w jajowodzie. W takim przypadku mówi się o ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej. Zazwyczaj dochodzi do samoistnego poronienia, jednak bywają przypadki, kiedy zarodek zaczyna rosnąć, przez co dojść może do przerwania jajowodu i wewnętrznego krwotoku. Taka sytuacja jest więc bardzo groźna dla zdrowia i życia kobiety. Bardzo ważna jest profilaktyka i szybkie zdiagnozowanie.

Porady dla przyszłej mamy – dziesiąty tydzień ciąży

Możesz czuć się niepewna i niespokojna na początku ciąży. Jednak coraz bardziej oswajasz się z myślą, że za kilka miesięcy zostaniesz mamą. To myśl, która Cię uszczęśliwia, a jednocześnie przeraża, ponieważ to oznacza zbliżający się poród. Nie przejmuj się – tak reaguje większość kobiet, szczególnie te, które pierwszy raz są w ciąży.

Dziesiąty tydzień to bardzo ważny czas dla Ciebie i Twojego dziecka. Uważaj na siebie, dbaj o zdrowie i odpoczynek. Nie przemęczaj się i staraj się odpoczywać w ciągu dnia, tak dużo, jak jest to możliwe. W tym czasie najczęściej dochodzi do poronień – pamiętaj więc, jeśli pojawią się u Ciebie objawy takie jak:

  • Silny ból brzucha
  • Krwawienie
  • Zawroty głowy
  • Uczucie niepokoju
  • Silne osłabienie

Koniecznie udaj się do szpitala. Nie lekceważ niepokojących objawów, ponieważ w czasie ciąży niezwykle ważne jest zdrowie Twoje i Twojego malucha. Wszystkie niepokojące objawy należy zdiagnozować, by mieć pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo a ciąża nie jest zagrożona.

Przekonaj się, jakie zmiany zachodzą w organizmie Twoim i Twojego dziecka w kolejnych tygodniach ciąży!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *