Twoje dziecka jest już od dwóch tygodni na świecie? Stale zastanawiasz się, czy jego rozwój postępuje prawidłowo? Rodzice w tym czasie bardzo często obserwują swoje dziecko i oceniają jego każdy ruch. Pojawiają się również wątpliwości, czy sprawowana jest nad nim prawidłowa opieka.  Przekonaj się, jak rozwija się Twoje dziecko w tym czasie, a także jak powinna wyglądać jego codzienna pielęgnacja. Spraw, by pierwsze tygodnie razem stały się pełne spokoju i radości.

Etapy rozwoju – czyli czego potrzebuje Twoje dziecko w drugim tygodniu życia?

Jest to bardzo ważny okres w rozwoju dziecka. To tak naprawdę jego pierwsze dni na świecie, przez co potrzebuje Twojej bliskości i ciepła. Staraj się zapewniać mu warunki, które przypominać będą te, które maluch miał w Twoim brzuchu. Zapewniaj bodźce, które kojarzyć się będą z bezpieczeństwem. Często głaszcz przytulaj i mów do dziecka.

W drugim tygodniu życia dziecko może spać nawet osiemnaście godzin na dobę. Jego życie składa się z trzech etapów: spania, jedzenia i trawienia. Maluch budzi się głównie po to, by zjeść, a kiedy czuje się najedzone może iść spać dalej. Nie martw się jednak – to naturalne. Dziecko potrzebuje dużo snu w pierwszych tygodniach swojego życia. Z czasem okres czuwania się wydłuży, a Ty będziesz mogła cieszyć się tym czasem z dzieckiem.

Rodzice bardzo często niepokoją się, kiedy wyczuwają na główce dziecka miękkie miejsce. Nie trzeba się tym jednak niepokoić. To ciemiączka na główce, która zrastać się będzie przez pierwsze miesiące życia. Czaszka dziecka nadal jest bardzo elastyczna, dlatego w niektórych miejscach jest miękka.

Jest to czas, kiedy dziecko zaczyna nieco lepiej widzieć, dzięki czemu zaczyna rozpoznawać twarze bliskich. Dzięki temu czuje się bezpiecznie widząc znajomą twarz.

Jak pielęgnować malucha w drugim tygodniu życia?

W pierwszych tygodniach, świeżo upieczeni rodzice mogą czuć się zestresowani. Pojawia się pytanie, jak pielęgnować malucha i jak z nim postępować. Te pytania najczęściej pojawiają się u rodziców, którzy mają pierwsze dziecko. W tym okresie bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja kikuta pępowinowego. Po porodzie, kiedy pępowina zostaje przecięta, u malucha zostaje kikut, który z czasem zaczyna wysychać i samoistnie odpadnie. Zanim jednak do tego dojdzie, konieczna jest jego pielęgnacja. Codzienne należy przecierać miejsce koło kikuta pępowinowego środkiem antyseptycznym.

Niepokojące może wydawać się ulewanie, jednak w początkowych tygodniach życia, może się to zdarzyć każdemu dziecku. Maluch w tym okresie ma jeszcze niedojrzały zwieracz przełyku, przez co niewielka ilość pokarmu może się cofać. Jeśli ulewanie zdarza się sporadycznie nie ma powodu do niepokoju. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli zdarza się to bardzo często konieczne jest skonsultowanie tego z lekarzem rodzinnym.

Rodzice w tym czasie mogą być zdziwieni wyglądem kupy dziecka. Może mieć konsystencję twarożku, a jej kolor może być lekko musztardowy.

Jakie umiejętności nabywa dziecko w drugim tygodniu życia?

W tym czasie dziecko przyzwyczaja się do nowych warunków i życia na świecie. Jednym z charakterystycznych umiejętności maluchów w tym wieku, jest odruch szukania. Polega on na tym, że dziecko dotknięte w policzek od razu odwraca się do ręki w poszukiwaniu piersi matki. Rodzice mogą również zauważyć odruch Moro. Dziecko reaguje na głośny i nagły dźwięk wyprostowaniem rączek i nóżek. Widoczny jest również odruch chwytania. Jeśli podasz dziecku palec od razu za niego chwyci i mocno zaciśnie na nim swoją dłoń.

Czego obawiają się rodzice?

To czas, kiedy rodzice stresują się niemal wszystkim. Płacz, wygląd dziecka, jego zachowanie, częstotliwość wypróżniania, potrzeba częstego jedzenia. Wszystko może wydawać się niepokojące. Jednak nie musisz się obawiać w większości przypadków to naturalne zachowania. Jeśli jednak czujecie się niepewnie, warto udać się do specjalisty i zadać mu wszystkie pytania, które nie dają Wam spokoju. Pamiętajcie, że Wasze emocje bardzo silnie wpływają na rozwój i zachowanie malucha.

Pierwszy spacer z dzieckiem

To dobry czas na wyjście z maluchem na świeże powietrze. Warto jednak przed wyjściem z domu przygotować malucha na pierwszy spacer. Możesz otwierać okno w pokoju malucha. Jeśli macie w domu wózek lub nosidełko warto postawić je przy uchylonym oknie. Trzeba jednak pamiętać, że należy dziecko ciepło ubrać, by nie doszło do przemarznięcia. Pamiętaj, że konieczne jest dopasowanie ubrania do warunków atmosferycznych.

Pierwsze tygodnia życia z dzieckiem są stresujące i męcząc. Jednak nie zapominajcie o sobie. Mama po porodzie powinna odpoczywać i stawiać na regeneracje. Jeśli więc chcesz dbać o swoją kondycję, to najlepszym rozwiązaniem jest spanie, kiedy Twoje dziecko śpi. Dzięki temu łatwiej Ci będzie funkcjonować i będziesz czuć się wypoczęta.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *