Przygotowujesz się do ciąży i już teraz zastanawiasz się, jaki jest jej przebieg, jak rozwijać się będzie Twoje dziecko? To początek ciąży i chcesz wiedzieć, co właśnie robi Twoje dziecko lub co będzie robiło w kolejnych etapach? Przekonaj się, że maluch w brzuchu nie tylko intensywnie się rozwija. Robi też ciekawe i zaskakujące rzeczy.

Dziecko smakuje

To wydawać się może niemożliwe, ale to właśnie w brzuchu mamy dziecko zaczyna określać swoje preferencje co do jedzenia. Jeśli mama je słodkie i gorzkie dania, zmienia się również skład płynu owodniowego. Maluch po porodzie będzie bardziej sięgał po słodkie jedzenie. Warto więc uważać na to, co się je. Dieta mamy powinna być dobrze zbilansowana i bogata w warzywa i owoce. Dodatkowo powinna spożywać błonnik, białko oraz produkty mleczne. 

Otwieranie i zamykanie oczu u dzieci – to zaczyna się już w brzuchu mamy!

Otwieranie i zamykanie oczu to umiejętność, którą dziecko zaczyna kształtować około dwudziestego ósmego tygodnia ciąży. Oczywiście niewiele widzi, jednak jest w stanie reagować na światło. Niektórzy rodzice, decydując się na świecenie latarką w brzuch przyszłej mamy, by wywołać ruchy dziecka i zobaczyć jego reakcję. Nie jest to jednak dobry pomysł. Takie działanie może wywołać niepotrzebny stres.

Zaskakujące – dziecko robi siku przed przyjściem na świat

Ten fakt może być zaskakujący dla wielu przyszłych rodziców, jednak proces wydalania moczu rozpoczyna się u malucha pod koniec pierwszego trymetru. Płyn owodniowy jest połykany przez dziecko, następnie trawiony i filtrowany przez nerki. Następnie mocz zostaje wydalony do macicy. Podczas badania na USG lekarz może ocenić, czy nerki oraz pęcherz są dobrze opróżniane.

Oddychanie malucha – jak to wygląda w brzuchu mamy?

Dziecko od samego początku ciąży do porodu ma stały dostępna do tlenu dzięki pępowinie. Proces trenowania łapania oddechu rozpoczyna się u malucha już w dziewiątym tygodniu ciąży. Przez kolejne tygodnie maluch ćwiczy tę umiejętność, która przecież jest niezbędna do życia.

Uśmiech dziecka widoczny na USG

Przyszli rodzice często zaskakiwani są uśmiechem dziecka na USG. Jeśli maluch uśmiecha się w trakcie badania, nie trzeba się niepokoić Umiejętność ta nabywana jest przez dziecko jeszcze w brzuchu, a następuje ona po dwudziestym szóstym tygodniu ciąży.

Ruchy dziecka wyczuwalne są już w czasie ciąży

Kobiety już w drugim trymestrze ciąży mogą wyczuwać ruchy dziecka. Z czasem kopnięcia stają się silniejsze, a każda zmiana pozycji malucha w brzuchy staje się doskonale wyczuwalna. Dziecko w trzecim trymestrze ma coraz mniej miejsca, co z pewnością wyczuwalne jest przez przyszłą mamę.

Czkawka malucha w brzuchu

Maluch mający czkawkę w brzuchu mamy to nic nowego i niepokojącego! To naturalne dla dziecka, a dla przyszłej mamy bardzo ciekawe doświadczenie.

Wiedza na temat tego, co robi i jak rozwija się Twoje dziecko u Ciebie w brzuchu z pewnością zbliży Cię do niego. Każdy ruch, czkawka, czy uśmiech widoczny na USG może stać się niezwykłą pamiątką, wzbudzić wiele emocji.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *