W drugim tygodniu ciąży kobieta tak naprawdę nie jest w ciąży. USG, czy badanie krwi nie wykazałby ciąży w tym czasie, ponieważ jest to okres, w którym ciało kobiety dopiero przygotowuje się do zapłodnienia. Przekonaj się, jednak, jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie w drugim tygodniu cyklu oraz, jak ułatwić zapłodnienie. To bardzo ważne informacje dla każdej kobiety, a szczególnie dla tych, które starają się o potomstwo.

Drugi tydzień – jaki to miesiąc ciąży?

Według obliczeń lekarzy drugi tydzień ciąży, to pierwszy miesiąc ciąży oraz pierwszy trymestr. Jednak warto zaznaczyć, że w tym czasie kobieta jeszcze nie jest w ciąży, a może jedynie w nią zajść. To drugi tydzień cyklu, w którym powinna wystąpić owulacja. To oznacza, że w ciele kobiety uwolniona zostaje komórka jajowa, która przygotowana jest do zapłodnienia przez plemnik.

Wiek ciąży jest liczony w dość skomplikowany sposób. Ginekolodzy uznają, że pierwszy dzień ostatniej miesiączki jest pierwszym dniem ciąży. Do obliczenia terminu porodu większość specjalistów kieruje się metodą Naegelego. To oznacza, że do pierwszego dnia ostatniej miesiączki należy dodać siedem dni, a następnie trzeba odjąć do tego trzy miesiące i rok. Trzeba jednak pamiętać, że problem z określeniem terminu porodu może być trudny, w szczególności u kobiet, które mają nieregularne cykle. W takich przypadkach lekarze zazwyczaj określają termin na podstawie wyników badania USG.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety w drugim tygodniu ciąży?

W tym czasie dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa, w którym dojrzewa komórka jajowa. Właśnie wtedy zbliża się owulacja. W tym czasie uwolniona komórka jajowa wędrować będzie przez jajowód, gdzie może połączyć się z męską komórką rozrodczą. Niektóre Panie bez trudu są w stanie rozpoznać objawy owulacji, jednak kobiety starające się o dziecko, najczęściej decydują się na użycie testu owulacyjnego, dzięki któremu precyzyjnie można określić, w którym dniu w cyklu występowała owulacja. Do najczęściej występujących objawów owulacji należą:

  • Bóle w dolnej części brzucha,
  • Lekko podwyższona temperatura,
  • Lepki śluz, którego ilość znacząco się zwiększa.

Jeśli masz problem z obserwacją swojego cyklu i nie jesteś w stanie określić, w którym dniu występuje u Ciebie owulacja, warto zapisać się do ginekologa na monitorowanie cyklu.

Jak rozwija się dziecko w drugim tygodniu ciąży?

Owulacja występuje przez około dwa dni w cyklu. Komórka jajowa, która zostaje uwolniona z pęcherzyka Graafa może zostać zapłodniona jedynie przez dwadzieścia cztery godziny – tyle żyje w organizmie kobiety. Zupełnie inaczej  jest w przypadku plemników, które są w stanie przeżywać nawet do siedmiu dni. Ze względu na to, że drugi tydzień ciąży jest czasem, kiedy kobieta tak naprawdę nie jest w ciąży, należy skupić się na sobie. Kobiety planujące dziecko powinny dbać o swoją dietę i zdrowy tryb życia. Zaleca się unikanie stresujących sytuacji, ponieważ nadmiar stresu może utrudnić zajście w ciąże. Warto również spożywać suplementy diety, które będą wsparciem dla organizmu kobiety i sprawią, że będzie ona lepiej przygotowana na ciążę. W diecie kobiet planujących ciążę nie może zabraknąć:

  • Kwasu foliowego,
  • Witaminy D,
  • Jodu,
  • Magnezu,
  • Żelaza,
  • Kwasu DHA.

Zadbaj o odpoczynek, odpowiednią ilość snu. Jeśli możesz zrezygnuj z picia kawy i alkoholu.

Jakie badania warto wykonać w drugim tygodniu ciąży?

Przed ciążą kobieta powinna dbać o swoją dietę. Ważne jest to, by w jej codziennym jadłospisie nie zabrakło warzyw i owoców. Konieczne jest również picie odpowiedniej ilości płynów. Zamiast soków ze sklepu, lepiej wyciskać je samodzielnie. Napoje gazowane, kawę lub herbatę lepiej zastąpić wodą mineralną.

Planując ciążę warto wykonać podstawowe badania, które ocenią stan zdrowia kobiety, a także pomogą sprawdzić, czy jej organizm jest dość silny, by  nie tylko zajść, ale co ważniejsze utrzymać ciążę. Warto wykonać badanie morfologii krwi, ocenić poziom cukru we krwi, zbadać poziom cholesterolu. Kluczowe są również podstawowe badania hormonalne i cytologia.

Drugi tydzień ciąży – czyli owulacja

Owulacja to tak naprawdę jedyny moment w cyklu, w którym kobieta może zajść w ciążę. Do zapłodnienia może zajść jedynie przez kilka dni. To właśnie dlatego zdaniem specjalistów konieczne jest regularne współżycie, przynajmniej co dwa lub trzy dni, by możliwe było trafienie w owulację. Regularne współżycie poprawia jakość plemników, co również ułatwia zapłodnienie.

Jeśli po roku starań nadal nie możecie zajść w ciążę, to pierwszy znak, że konieczne jest wprowadzenie zmian w waszej diecie. Warto udać się na konsultacje do specjalisty, który określi, jakie badania należy wykonać, by ocenić, w czym jest problem.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *