Lato właśnie się zaczęło, a ty właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? A może poród coraz bliżej i chcesz wybrać się na wakacje, które pomogą Ci się zrelaksować i nabrać sił na zbliżający się nieubłaganie poród? Jeśli tak z pewnością zastanawiasz się, jak to jest z tym opalaniem w ciąży. W Internecie można znaleźć wiele artykułów, w których pojawiają się sprzeczne informacje. Na forach internetowych również można znaleźć zupełnie skrajne opinie na temat opalania się w ciąży. A jaka jest prawda? Czy opalanie w ciąży naprawdę jest tak niebezpieczne? Kiedy i jak przyszła mama może korzystać ze słońca? Jakie formy opalania są niewskazane dla kobiet ciężarnych?

Na początku warto zaznaczyć sobie, że istnieje wiele sposobów na opalanie. Dla kobiet w ciąży opalanie natryskowe, solarium, czy samoopalacze nie są bezpieczne dla zdrowa. Dodatkowo warto pamiętać, że nie ma znaczenia, jaka część ciała poddawana jest procesowi opalania – zabieg ten może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka i przyszłej mamy. Dowiedź się więcej na ten temat i przekonaj się, jak przygotować się na wakacje będąc w ciąży.

Naturalne opalanie – czyli kąpiel słoneczna dla kobiet w ciąży

Wielokrotnie słyszałaś, że nie możesz wychodzić na słońce, ponieważ jesteś w ciąży? Marzysz o chwili dla siebie w słonecznym dniu, na leżaku i w kostiumie kąpielowym, ale nie jesteś pewna, czy taka forma rozrywki jest bezpieczna dla przyszłych mam? Zdaniem specjalistów opalanie w ciąży – z zachowaniem rozsądku jest bezpieczne. Trzeba jednak określić sztywne zasady, jak opalać się w ciąży. Po pierwsze liczy się to, by kobieta nie przebywała na słońcu zbyt długo. Około dwudziestu minut kąpieli słonecznej jest bezpieczne i nie ma negatywnego wpływ na zdrowie przyszłej mamy i rozwijającego się dziecka. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu może doprowadzić do pojawienia się przebarwień na skórze. Kobiety ciężarne mają wrażliwą skórę, na której pojawić się mogą ciemne plamy od słońca, których usunięcie może być problematyczne. Kolejnym powodem, dla którego naturalna kąpiel słoneczna nie powinna trwać dłużej niż dwadzieścia minut, jest to wzrost ciśnienia krwi. Ciało nagrzane od promieni słonecznych rozszerza naczynia krwionośne, przez co może dojść do krwawienia, co we wczesnych tygodniach ciąży doprowadzić może do poronienia, a później – do przedwczesnego porodu.

W trakcie naturalnego opalania należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Regularne nawadnianie organizmu – kobiety ciężarne powinny pić około 3 litry dziennie. W czasie opalania należy regularnie uzupełniać płyty, by nie doszło do odwodnienia, które jest bardzo groźne dla płodu.
  • Przerwy na ochłodzenie – jeśli masz taką możliwość, koniecznie rób sobie przerwy od upału. Skryj się przed słońcem w miejscu zacienionym i wentylowanym, by uniknąć zawrotów, bólu głowy i omdlenia.
  • Zakrywaj twarz i głowę – przebywając na słońcu pamiętaj o zakrywaniu głowy i twarzy. Zachowuj ostrożność i unikaj zachowań, które mogą doprowadzić do udaru, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia każdej przyszłej mamy i jej dziecka.
  • Unikaj leżenia na plecach – warto o tym wspomnieć, ponieważ w czasie opalania większość osób przybiera pozycję leżącą na plecach. Dla kobiet ciężarnych pozycja ta nie jest wskazana, ponieważ ciężar płodu i wód płodowych przenosi się na narządy wewnętrzne kobiety. Przez to może pojawić się silny nacisk na pęcherz oraz odbyt. Prowadzić do może do powstawania hemoroidów.

Czy kobiety w ciąży mogą opalać się na solarium?

Solarium dla kobiet w ciąży jest zabronione. Jest to jeden ze sposobów na opalanie, który przyszłe mamy powinny unikać. W solarium na skórę wpływa bardzo duża dawka promieni UVB, która może mieć negatywny wpływ na zdrowie kobiety, a także rozwijającego się dziecka. Dodatkowo warto zaznaczyć, że najnowsze badania wykazują, że promieniowanie UV w zbyt dużych stężeniach mogą doprowadzić do niszczenia cząsteczek kwasu foliowego w organizmie kobiety. Dodatkowo przyczynia się do zmniejszenia przyswajalności tego składnika odżywczego. Kwas foliowy jest jednym z ważniejszych składników potrzebnych dziecku już od pierwszych tygodniu od zapłodnienia do prawidłowego rozwoju. Jego niedobór prowadzić może do występowania wady cewy cerowej, a także rozszczepu podniebienia i kręgosłupa.

Opalanie natryskowe – czy jest bezpieczne dla kobiet w ciąży?

Wydawać się może, że opalanie natryskowe jest bezpieczniejsze, niż naturalna kąpiel słoneczna i solarium, ponieważ ciało kobiety nie jest narażone na negatywne działanie promieniowania UV. Warto jednak zaznaczyć, że składniki i substancje, które zawarte są w barwnikach nakładanych na skórę zawierają niebezpieczny związek – dihydroaceton, który ma bardzo negatywy wpływ na rozwój płodu. Właśnie dlatego lekarze i specjaliści nie zalecają tej formy rozrywki kobietom w ciąży.

Czy samoopalacze są bezpieczne dla kobiet w ciąży?

Samoopalacze również bardzo często w swoim składzie zawierają dihydroaceton, dlatego ich stosowanie nie jest wskazane dla przyszłych mam. Dodatkowo warto pamiętać, że samoopalacze mogą pozostawiać na skórze nieestetyczne przebarwienia, które są bardzo trudne do usunięcia.

Dlaczego  warto opalać się w ciąży?

Dotyczy to oczywiście naturalnego opalania się w ciąży. Bezpieczne opalanie w ciąży może przynieść wiele dobrego dla przyszłej mamy. Promienie słoneczne w optymalnej dawce mogą pozytywnie wpłynąć na samopoczucie. Rozsądne opalanie przyczynia się do zwiększenia stężenia hormonów szczęścia we krwi – czyli endorfin, które nie tylko poprawiają nastrój, ale, co więcej, pomagają zmniejszyć stres, mają działanie rozluźniające i relaksacyjne.  Dwudziestominutowa ekspozycja skóry na słońce dostarczy witaminę D do organizmu. Jest to witamina niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu i zachowania dobrej kondycji kobiety w ciąży.

Warto zaznaczyć, że najbardziej narażone na negatywne działanie promieni słonecznych są kobiety w pierwszym trymestrze. To właśnie w pierwszych trzech miesiącach istnieje duże ryzyko poronienia, dlatego kobieta powinna szczególnie unikać zbyt długiej ekspozycji ciała na słońce. Natomiast w drugim i trzecim trymestrze należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa w trakcie kąpieli słonecznej.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *