Przyczyn wycieku z brodawek może być naprawdę wiele. Tylko niektóre z nich są objawem poważnej choroby dlatego nie można od razu panikować. Jednak przy przedłużającym się problemie należy udać się do lekarza. Przy tym schorzeniu warto zwrócić uwagę na kolor oraz konsystencję wydzieliny. Ważne jest również określenie, czy kobieta jest w ciąży, w trakcie połogu, w okresie menopauzy, czy przyczyną problemu są zaburzenia hormonalne.

Problem z wyciekiem z brodawki sutkowej nie powinien niepokoić jeśli pojawia się u kobiet w ciąży lub po połogu. Jednak nawet w tym przypadku należy sprawdzić, czy nie dzieje się nic niepokojącego, dlatego wszelkie zmiany pojawiające się w obrębie piersi należy jak najszybciej zgłaszać do lekarza.

Wyciek z brodawki sutkowej w czasie ciąży

Wyciek z brodawki sutkowej może pojawić się u kobiet w ciąży. Całe ciało kobiety, w tym również piersi przygotowują się do przejścia na świat dziecka przez dziewięć miesięcy ciąży. W tym czasie dochodzi do licznych zmian w pracy i w budowie gruczołów piersiowych, dzięki czemu po urodzeniu malucha pojawia się pokarm. Już na początku ciąży brodawki stają się większe, wrażliwsze i ciemniejsze. Na  cienkiej skórze piersi zaczynają widoczne być sploty żyłek. Wszystkie te zmiany pojawiają się przez produkcje estrogenów, których wzrastający poziom przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Pod koniec ciąży u kobiet pojawić się może wyciek z brodawek sutkowych. To tak zwana siara, która wydzielana jest przez piersi samoistnie. Wyciek zazwyczaj pojawia się w nocy. Prawidłowy wyciek z brodawek u kobiet w ciąży powinien mieć mleczny kolor.

Problemy z wyciekiem z brodawki sutkowej przy połogu

Wyciek u kobiet w czasie połogu może być objawem ropnia sutkowego. Ten problem dotyczy nawet 3% kobiet karmiących piersią. W tym przypadku wydzielina wydostająca się z stuka ma kolor żółty i jest bardzo gęsta.

Ropień sutka pojawić się może na każdym etapie karmienia. Jednak warto zaznaczyć, że problem ten najczęściej dotyczy kobiet po dwóch lub sześciu tygodniach po porodzie. Przyczyną tego problemu jest infekcja bakteryjna. Uprzedzającym ropień sutka problemem często jest zatkanie przewodu mlekowego.

Przy ropniu sutka pojawia się ból, obrzęk, zaczerwienienie, stwardnienie, a także ogrzanie chorego miejsca. W przypadku ostrego zapalenia i infekcji bakteryjnej pojawić się może osłabienie, gorączka, a nawet dreszcze.  Z sutka wydobywać się będzie żółta i gęsta wydzielina. Pod skórą wyczuwalny może być mały i bardzo bolesny guzek. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem, jest regularne opróżnianie piersi i zimne okłady. Jeśli problem nie znika po jednym dniu, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Ropień piersi w cyklu menstruacyjnym

Ropnie pojawiają się również u kobiet poza połogiem. Bardzo często jest to objaw ostrego zapalenia, torbieli mlecznej, a nawet raka piersi. W przypadku pojawienia się wydzieliny z sutka poza okresem połogu konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Najlepszym sposobem na określenie przyczyny tego problemu jest wykonanie badania obrazowego. Dzięki niemu możliwe jest sprawdzenie, czy w obrębie piersi znajduje się jeden ropień, czy kilka stanów zapalnych. Istnieje wiele czynników, które mogą zwiększyć ryzyko występowania ropnia sutka. Kobiety palące papierosy są znacznie bardziej narażone na pojawienie się tego schorzenia. Problem ten pojawić się może u kobiet, które noszą źle dobrany i za ciasny biustonosz. Czynnikiem ryzyka jest także:

  • Stres,
  • Nieprawidłowo zbilansowana dieta,
  • Niedożywienie,
  • Przemęczenie,
  • Cukrzyca,
  • Przyjmowanie leków sterydowych.

Problemy z hormonami – hiperprolatynemia

Wydzielina z sutka zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych. Jeśli pojawia się problem z wyciekiem z brodawki sutkowej należy zgłosić się do lekarza po skierowanie na badanie poziomu hormonu TSH. Jeśli wynik wskazywać będzie podwyższony poziom prolaktyny lekarz może zdiagnozować hiperprolatynemię. Wyróżnia się dwa typy tego zabrudzenia hormonalnego. Podwyższony poziom prolaktyny może być objawem hiperprolaktynemii fizycznej, do której dochodzi przez nadmierny stres, wysiłek fizyczny i nieprawidłową dietę. Patologiczna hiperprolatynemia spowodowana może być gruczolakiem przysadki. Leczenie obu tych schorzeń polega na unormowaniu poziomu hormonu TSH. Tylko w poważnych przypadkach konieczne będzie leczenie chirurgiczne.

Warto pamiętać, że jeśli pojawi się surowiczy lub krwisty wyciek z brodawki sutkowej konieczne jest szybkie zgłoszenie się do lekarza. Przy takich objawach lekarz zaleci wykonanie USG piersi oraz mammografii.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *