W dziewiątym tygodniu ciąży wiele kobiet zmaga się z uciążliwymi dolegliwościami. Nadal męczą mdłości, wymioty. Pojawia się chroniczne zmęczenie i senność w ciągu dnia. Pamiętaj, że w tym okresie bardzo ważne jest ograniczenie stresu, a także dbanie o zdrowie i wypoczynek. W tym czasie dziecko intensywnie się rozwija, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zdrowej i zbilansowanej diety. Przekonaj się, jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie, a także jak rozwija się Twoje dziecko w dziewiątym tygodniu ciąży.

Dziewiąty tydzień – który to miesiąc i trymestr ciąży?

Ciąża obliczana jest w tygodniach, dlatego wiele kobiet zastanawia się, w którym miesiącu ciąży jest obecnie. Dziewiąty tydzień ciąży to początek trzeciego miesiąca oraz pierwszy trymestr. Dziecko w tym czasie ma już siedem tygodni i intensywnie się rozwija oraz szybko rośnie.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety w dziewiątym tygodniu ciąży?

W tym czasie przyśpiesza krążenie krwi oraz zwiększa się jej objętość. Przez to u kobiet bardzo często pojawiają się rumieńce. Niektóre kobiety mogą pochwalić się bardzo ładną, promienną i gładką skórą. W przypadku innych kobiet pojawić się może problem z wypryskami, a wszystkiemu  winne są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy.

Pojawiają się pierwsze większe zmiany w obrębie piersi. Brodawki zaczynają ciemnieć i powiększać. Dodatkowo piersi robią się coraz większe, dlatego biustonosze mogą robić się za ciasne. To dobry moment na poszukanie nowego biustonosza ciążowego, ponieważ od tego momentu biust będzie się zwiększać.

Wiele kobiet zastanawia się, czy w dziewiątym tygodniu brzuch jest widoczny? Jest na to zdecydowanie za wcześnie. Jednak pierwsze zmiany pojawiają się w talii, która delikatnie się rozszerza przez zwiększającą się macicę. Pojawić się może przez to delikatne pobolewanie w dolnej części brzucha. To jednak nie jest niepokojący objaw. Jeśli jednak ból nie mija po kilku dniach lub zaczyna się nasilać konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Jak rozwija się dziecko w dziewiątym tygodniu ciąży?

Twoje dziecko intensywnie się rozwija i bardzo szybko rośnie. W dziewiątym tygodniu ciąży zarodek powoli zaczyna przypominać wyglądem małego człowieka. Osiąga wzrost dwóch centymetrów, a ważny już prawie trzy gramy.

W tym czasie intensywnie rozwija się mózg oraz układ nerwowy. Dodatkowo zaczynają pojawiać się oczy, nos i uszy. Rączki i nóżki są już prawie wykształtowane. Zaczynają pojawiać się zwężenia, które już niebawem zamienią się w łokcie i kolana.

To również czas, w którym zaczynają rozwijać się narządu płciowe. Jest jeszcze za wcześnie, by określić płeć dziecka, jednak u dziewczynek dochodzi do rozwoju jajników, a u chłopców jąder.

Kręgosłup zaczyna odciążać całe ciało, a serduszko intensywnie pracuje. W dziewiątym tygodniu ciąży rozwija się układ trawienny. Niebawem pojawi się wątroba, nadnercza oraz pęcherzyk żółciowy. Na skórze dziecka, która jest jeszcze przezroczysta zaczyna pojawiać się mieszek, który zwany jest lanugo.

Jakie badania wykonać w dziewiątym tygodniu ciąży?

W dziewiątym miesiącu powinnaś mieć pierwszą wizytę u ginekologa za sobą. W takim razie powinnaś mieć wykonane badanie USG oraz zlecenie na badanie krwi oraz moczu. Jeśli wcześniej miałaś problem z nadciśnieniem lub niskim ciśnieniem, to lekarz może zalecić Ci wykonywać domowe badanie pomiaru ciśnienia. Kolejna wizyta powinna być zaplanowana na dwunasty lub czternasty tydzień ciąży.

Porady dla przyszłej mamy – dziewiąty tydzień ciąży

Jest to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Pojawia się radość, która pomieszana jest z niepewnością. Kobiety przez pierwsze tygodnie ciąży mogą obawiać się o zdrowie swoje i dziecka, a każdy nowy objaw wydawać się może niepokojący. Warto mieć stały kontakt ze swoim lekarzem prowadzącym i mieć możliwość kontaktowania się z nim w dogodnych godzinach. Jeśli pojawiają się jakieś niepokojące objawy warto skonsultować to z lekarzem.

W tym czasie należy pamiętać o sobie, ograniczyć ilość stresu w życiu. Konieczne jest zadbanie o zdrową i zbilansowaną dietę. Lekarz z pewnością zalecił Ci przyjmowanie suplementów diety dla przyszłych mam. Nie zapominaj ich przyjmować, jednak nie traktuj ich jak posiłki. Suplementy diety to jedynie uzupełnienie diety, nie mogą one zastępowa pełnowartościowych posiłków.

Przekonaj się, jak wyglądają kolejne tygodnie ciąży. Zbierając wiedzę na temat tego, jak zmienia się Twój organizm i ciało, a także jak rozwija się Twoje dziecko lepiej przygotowujesz się do porodu, a także do macierzyństwa.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *