W piętnastym tygodniu ciąży wiele kobiet zaczyna dostrzegać pierwsze krągłości. Zmiany zachodzące w organizmie są coraz bardziej widoczne. W tym czasie możesz mieć więcej energii. Pamiętaj jednak, by unikać nadmiernego wysiłku oraz stresu. Przekonaj się, jak rozwija się Twoje dziecko, a także na jakie objawy musisz się przygotować w kolejnym tygodniu.

Piętnasty tydzień ciąży – który to miesiąc

Piętnasty tydzień to czwarty miesiąc ciąży oraz drugi trymestr. W tym czasie Twoje dziecko ma już trzynaście tygodni. To oznacza, że do porodu zostało jeszcze tylko dwadzieścia pięć tygodni . Czas zacząć przygotowania do porodu. Przekonaj się, jak Twoje ciało przygotowuje się do tego ważnego momentu, a także jakie zmiany zachodzą u Twojego dziecka, by było ono gotowe do przyjścia na świat.

Zmiany w organizmie kobiety w piętnastym tygodniu ciąży

W tym czasie przyszłe mamy mogą zauważać u siebie większe krągłości. Brzuszek powoli robi się coraz większy. Macica stale się powiększa i obecnie wielkością może przypominań pomarańczę lub grejpfruta.  To dobry czas na wymianę garderoby na nieco luźniejsze ubrania. Doskonale sprawdzą się legginsy lub spodnie z gumką, które będą rosły razem z brzuszkiem.

Problemem wielu kobiet w ciąży w tym czasie są żylaki. Jednak jednym ze sposobów na zapobiegnięcie ich powstawaniu jest ruch, a także unikanie przesiadywania w jednej pozycji. Przyszłe mamy często powinny chodzić na spacery, a w czasie odpoczynku układać się na lewym boku. Dzięki temu zmniejsza się nacisk na żyłę wrotną, dzięki czemu poprawia się przepływ krwi z serca do nóg.

Na brzuszku pojawić się może Linia Negra. Na skórze pojawić się mogą przebarwienia, a pieprzyki i piegi ciemnieją. To wszystko spowodowane jest zmianami hormonalnymi, które zachodzą w Twoim organizmie. Pamiętaj, że wszystko wróci do normy po porodzie.

Pojawić się może również problem z bezsennością. Staraj się przed snem zapewniać sobie najlepsze warunki do snu.

Jak rozwija się dziecko? Piętnasty tydzień ciąży i rozwój dziecka

Dziecko w tym czasie może osiągać już jedenaście centymetrów długości. Jego waga jest imponująca, ponieważ może sięgać nawet osiemdziesięciu gramów. Sylwetka dziecka powoli zaczyna się prostować, a kończyny, które wykształciły się już wcześniej robią się dłuższe. Kości zaczynają twardnieć, a co więcej dobiega końca proces ich mineralizacji.

Maluch słyszy co dzieje się w Twoim organizmie. Bliskim i znajomym dźwiękiem staje się bicie Twojego serca. Dodatkowo staje się wrażliwe na dotyk, dlatego specjaliści zalecają częste dotykanie brzuszka, co pozwala nawiązać z dzieckiem więź zanim jeszcze pojawi się na świecie.

W piętnastym tygodniu ciąży oczy dziecka pozostają zamknięte, jednak komórki zaczynają reagować na światło. Rozwijają się kubki smakowe oraz komórki węchowe.

Zaskakującym faktem jest to, że dziecko w piętnastym tygodniu ciąży zaczyna reagować i rozpoznawać Twoje samopoczucie. Jeśli więc stajesz się niespokojna, ono również zaczyna się niepokoić. Jeśli jesteś szczęśliwa dziecko odczuwa spokój.

Jest to również czas, kiedy ruchy dziecka stają się wyczuwalne dla przyszłej mamy. Może do być zaskakujące uczucie, ale nie da się go pomylić z żadnym innym. Maluch obraca się z boku na bok, a z każdym kolejnym tygodniem jego ruchy będą coraz lepiej wyczuwalne.

Badania w piętnastym tygodniu ciąży

Jeśli lekarz nie zaleci żadnych dodatkowych badań, to jedyne na co musisz zwrócić szczególną uwagę to zdrowie zębów. Leczenie zębów w ciąży jest bardzo ważne. W pierwszym trymestrze, szczególnie u kobiet, które miały problem z częstymi wymiotami może pojawić się próchnica. Warto pamiętać, że ubytki w zębach lub próchnica może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży, a nawet prowadzić do przedwczesnego porodu.

Udaj się do dentysty, jednak pamiętaj, by poinformować go, że jesteś w ciąży. Dostosuje on metody leczenia, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży i dziecka.

Pamiętaj, by dbać o swoją dietę oraz aktywność fizyczną. Istnieje wiele ćwiczeń, które są bezpieczne, a nawet wskazane dla kobiet w ciąży. Bardzo ważne jest wzmocnienie mięśni, które pomogą Ci łatwiej przejść przez poród. Ciąża to doskonały moment na wzmocnienie mięśni dna macicy, czyli mięśni Kegla.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *