Aftoza nawrotowa to bardzo uciążliwy problem. Przyczyn aft jest naprawdę wiele przyczyn. Objawy zazwyczaj wyglądają tak samo. Niemal u wszystkich osób mających problem z aftami pojawia się mrowienie, ból, pieczenie. Charakterystycznym objawem są również nadżerki oraz owrzodzenia, które poryte są białym nalotem. Warto przekonać się, jak rozpoznać aftozę nawrotową, a jakże jakie są sposoby na pozbycie się tego problemu.

Przyczyny aftozy nawrotowej

Afty to nadżerki lub owrzodzenia pokryte nalotem, które pojawiają się na błonie śluzowej jamy ustnej. Po ich pojawieniu się powstaje ból, dyskomfort podczas jedzenia i picia. Afty nawracające często pojawiają się pod wpływem występujących i nieleczonych infekcji. Jednak bardzo często przyczyny nie mają związku z żadną infekcją.

Zdaniem specjalistów afty najczęściej nawracają u osób, które prowadzą stresujący tryb życia. Nadmierna ilość stresu w pracy lub kłopoty rodzinne i prywatne przyczynić się mogą do pojawienia się tego problemu, a także do jego znaczącego zaostrzenia. Wiele osób zastanawia się, czy afty są zaraźliwe. Błędnym stwierdzeniem jest to, że jest to problem zaraźliwy.

Kolejną przyczyną powodującą problem z nawracającymi aftami jest zaburzenie odporności. Do pojawienia się tego problemu przyczynić się może również występowanie różnego typu patologii jamy ustnej. Błona śluzowa w jamie ustnej może zostać uszkodzona przez uzupełnienia protetyczne. Ostre brzegi w protezach przyczynić się mogą do zranienia śluzówki, przez co w małej ranie gromadzić się będą bakterie, a to doprowadzi do pojawienia się owrzodzenia lub nadżerki.

Warto również zwrócić uwagę na siłę szczotkowania zębów, czy spożywanie twardych pokarmów. Przyczynić się mogą do powstawania ran na śluzówce, przez co stają się jedną z głównych przyczyn aft nawracających. Dodatkowo warto wiedzieć, że znieczulenia wykonywane w gabinecie stomatologicznym również mogą spowodować rozwój afty. W miejscu wkucia pojawia się ranka, w której dojść może do infekcji.

Przyczyną tego problemu są również niedobory witamin i minerałów. Nawracające afty pojawiać się mogą przy niedoborze:

  • Kwasu foliowego,
  • żelaza,
  • witaminy B12.

Afty nawracające mogą pojawić się przez zaburzenia emocjonalne, choroby psychiczne, stres, alergie, nietolerancje pokarmowe, zaburzenia hormonalne u kobiet, nieleczone infekcje bakteryjne i wirusowe.

Objawy aft nawracających

Przed pojawieniem się zmiany w jamie ustnej pacjenci często skarżą się na uczycie pieczenia lub mrowienia. Po dwóch dniach pojawiają się kolejne objawy, takie jak:

  • Ból,
  • nadżerka lub owrzodzenie z nalotem,
  • dyskomfort podczas jedzenia i picia.

Afty to zapalenie jamy ustnej, które zazwyczaj pojawia się w obrębie błony śluzowej policzków, języka, podniebienia miękkiego, dba jamy ustnej, warg.

Rodzaje aft

Wyróżnia się trzy rodzaje aft. Afty małe Mikulicza pojawiają się najczęściej u pacjentów młodych. To małe wykwity i nadżerki, której pojawiają się w obrębie jamy ustnej. Zazwyczaj znikają samoistnie po upływie 7-14 dniu. Afty Mikulicza pojawiają się ran na trzy miesiące jeśli przebieg problemu jest łagodny. W ciężkich przypadkach afty mogą pojawiać się nawet co miesiąc. Afty Suttona są nieco większe i atakują głębsze struktury błon śluzowych. Objawy pojawiające się u pacjentów to ból, stan zapalny i obrzęk w jamie ustnej. Bardzo często przebieg choroby jest długi, przez co pojawić się mogą również ogólne objawy, takie jak osłabienie, rozdrażnienie, przemęczenie i spadek samopoczucia. W przypadku niektórych pacjentów po gojącym się owrzodzeniu lub nadżerce pozostają blizny. Afty opryszczkowe pojawiają się zazwyczaj u osób w podeszłym wieku. Samoistnie znikają po jednym lub trzech tygodniach. Przy tym rodzaju aft pacjenci skarżą się na problemy z przyjmowanie pokarmów, oraz silny ból i pieczenie.

Afty u dzieci- jakie są przyczyny?

Afty pojawić się mogą również u dzieci w różnym wieku. Rodzice u noworodków mogą wykryć afty przez przypadek. Objawami wskazującymi na pojawienie się tego problemu są:

  • Brak apetytu,
  • złe samopoczucie,
  • gorączka,
  • płaczliwość.

Przyczynami aft nawracających u dzieci mogą być infekcje wirusowe i bakteryjne. Bardzo często przyczyną jest długotrwałe używanie smoczka przez dziecko. Jeśli problem z tym schorzeniem pojawia się często, to należy udać się do specjalisty. Lekarz będzie w stanie wykonać diagnostykę, co ułatwi znalezienie przyczyny i zwalczenie problemu.

Leczenie aft — najlepsze domowe sposoby

Trudne jest dobranie odpowiedniego leczenia, ponieważ przyczyn choroby jest wiele. Lekarz powinien pokazać, jak zadbać o higienę jamy ustnej w bezpieczny sposób. Warto poprosić specjalistę o instruktaż mycia zębów, by uniknąć podrażnienia i uszkodzenia błon śluzowych w jamie ustnej,

W aptece znajduje się wiele maści i kremów, które mają działanie regeneracyjne i ochronne. Ich nałożenie na owrzodzenie lub nadżerkę sprawia, że niweluje się dyskomfort, a stan zapalny zaczyna się zmniejszać.

Domowym sposobem na leczenie aft jest unikanie spożywania posiłków ostrych. Dodatkowo zaleca się na czas leczenie zrezygnować z picia herbaty i kawy, a zamiast tego wybierać wodę lub napary ziołowe.

Jeśli problem zaostrza się, a afty nawracają częściej niż raz na pół roku, konieczna jest wizyta u specjalisty. Lekarz przepisze w takiej sytuacji lek z antybiotykiem, dzięki czemu leczenie afty znacząco przyspieszy.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *