To stan kliniczny, który może pojawić się u kobiety po urodzeniu dziecka. Po porodzie naturalnym u kobiet może dojść do zaniku zdolności obkurczania się mięśni macicy. W większości przypadków atonia macicy prowadzi do krwotoku. Jest to stan, w którym życie mamy jest zagrożone i konieczna jest interwencja lekarzy. Do zahamowania krwotoku konieczne jest pobudzenie macicy do skurczy, które pomogą oczyścić narząd z resztek łożyska. Jest to kluczowe postępowanie, ponieważ zmniejsza ono ryzyko występowania wstrząsu krwotocznego.

Atonia macicy jest przyczyną krwotoku występującego u kobiet w ciąży. Jest to stan kliniczny, w którym mięśnie macicy nie są zdolne do sprawnej pracy. Przez to pojawia się problem z oczyszczeniem macicy z resztek łożyska. W efekcie dochodzi do krwotoku groźnego dla życia kobiety.

Jakie są przyczyny atonii

Specjaliści wykonywali wiele badań, które pomogły ustalić, jakie są najczęstsze przyczyny prowadzące do niedowładu mięśni macicy. Jest to stan, który pojawić się może u mam, które rodziły naturalnie, a także przez cesarskie cięcie. Jakie są więc czynnik, przyczyniają się do zwiększenia ryzyka występowania tego stanu klinicznego?  

Ryzyko zwiększa się jeśli w czasie porodu doszło do nadmiernego rozciągnięcia mięśni macicy. Przez to kobiety, które są w ciąży mnogiej są w ogniu największego ryzyka. Ryzyko zwiększa się również, gdy masa urodzenowa dziecka jest za duża. Przyczyną występowania tego stanu klinicznego może być wielowodzie. Kolejnym czynnikiem ryzyka może być sam przebieg ciąży i porodu. W przypadku indukcji porodu zwiększa się ryzyko rozciągnięcia mięśni macicy. Problemem może być również podawanie oksytocyny. Do atonii prowadzić może konieczność ręcznego wydobycia dziecka w czasie porodu. Niebezpieczne jest również przedłużająca się akcja porodowa. Zagrożenie mogą środki stosowane przy porodzie przedwczesnym, które mają wpływ na napięcie mięśniowe macicy. W grupie ryzyka znajdują się kobiety z mięśniakiem macicy, a także z problemem nadwagi i otyłości.

Objawy atonii macicy

Po porodzie prawidłowo obkurczona macica powinna być twarda. Spoistość macicy powinna być duża, a musi się ona znajdować w pozycji przodo-tylnej. W przypadku atonii macicy rozpoznaje się wiotkość macicy. Krew w przypadku krwotoku u kobiet po porodzie gromadzi się wewnątrz organizmu, przez co dochodzi do wypełniania narządów wewnętrznych i ich rozciągnięcia. Przez to ustalenie jaka jest ilość utraconej krwi jest bardzo trudna. Najczęściej krew wydobywająca się na zewnątrz to tylko niewielka część. Innymi objawami mogącymi prowadzić do rozwoju tego stanu klinicznego, jest niskie ciśnienie krwi. To dlatego po porodzie u kobiet  tak często mierzone jest ciśnienie krwi. Uczycie chronicznego zmęczenia i osłabienie. Niestety ten objaw bardzo często jest bagatelizowany przez młode mamy, poważ uważają, że są one zmęczone po porodzie, co jest naturalne. Kiedy jednak dochodzi do utraty przytomności lub omdlenia należy zgłosić się do lekarza. Kobiety w czasie połogu powinny zwracać szczególną uwagę na wygląd krwawienia. W przypadku dużej ilości skrzepów krwi należy udać się na konsultację ginekologiczną, by wykluczyć atonie.

Jak leczyć atonie?

W przypadku występowania tego stanu klinicznego celem leczenia jest pobudzenie mięśni macicy do pracy w jak najszybszym czasie. Dzięki temu macica zostanie oczyszczona ze złogów i resztek łożyska, a to pomoże zatrzymać krwotok.  W przypadku, gdy kobieta utraci dużą ilość krwi konieczne jest przetoczenie krwi, by nie doszło do szoku krwotocznego. Do najczęściej stosowanych leków należy oksytocyna. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku przedawkowania tego leku dojść może do pojawienia się licznych nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak wymioty, mdłości, drgawki, bóle głowy. Kolejnym sposobem na leczenie atonii jest masaż macicy. Jedna ręka położnika powinna zostać ułożona na wysokości dna macicy. Jeśli jednak ręka zostaje umieszczona wewnątrz, to powinna uciskać przednie sklepienie pochwy.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *