Od pewnego czasu zauważasz niepokojące objawy u Twojego dziecka? Pojawia się biegunka i częste kolki? Skóra staje się przesuszona i zaczerwieniona? Jedną z przyczyn takich objawów może być alergia pokarmowa. Przekonaj się, jakie objawy ma alergia pokarmowa, a także jak robie z nią radzić.

Objawy alergii pokarmowej u dzieci

Obawiasz się, że Twoje dziecko ma alergię pokarmową. Jesteś w trakcie lub zamierzasz niedługo rozszerzyć dietę swojego malucha i chcesz wiedzieć, jakie są objawy alergii? Przekonaj się, jakie są najczęściej występujące objawy alergii pokarmowej u dzieci, a także kiedy należy udać się do specjalisty po poradę.

  • Bóle brzucha,
  • Ulewanie — na początku dziecko może ulewać, co nie będzie powodem do niepokoju. Jeśli jednak problem z ulewaniem nie znika, a częstotliwość się zwiększa, to może być to niepokojący objaw.
  • Kolki,
  • Biegunki,
  • Atopowe zapalenie skóry.
  • Wysypka na skórze.
  • Kaszel.
  • Zaczerwieniona skóra.
  • Sucha skóra.

Przyczyny alergii pokarmowej u dzieci

Organizm dziecka w pierwszych tygodnia życia zaczyna się intensywnie rozwijać. Układ pokarmowy jest bardzo delikatny i wrażliwy. Układ immunologiczny dopiero kształtuje i uczy się, jak radzić sobie z zaburzeniami i wirusami. Dodatkowo błona śluzowa jelit jest bardzo cienka, przez co z łatwością przenikają przez nią białka i docierają do krwi. Tam organizm odczytuje je jako nieznane i traktuje jako niebezpieczeństwo dla zdrowia. To właśnie dlatego organizm zaczyna zwalczać białko, przez co pojawiają się nieprzyjemne objawy, które jednocześnie są reakcją organizmu.

Diagnostyka alergii pokarmowej u dzieci

Po każdy karmieniu warto obserwować reakcję dziecka. Przy rozszerzaniu diety bardzo ważne jest to, by nowe składniki dodawać do jadłospisu stopniowo i powoli. Dzięki temu łatwiej będzie zorientować się, który z produktów wywołuje alergię. Dodatkowo bardzo ważne jest to, że w niektórych przypadkach niepokojące objawy pojawiają się jeden lub dwa dni po zjedzeniu alergenu. Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko może cierpieć na alergię pokarmową, koniecznie udaj się do lekarza. Zleci on badania na alergię, która sprawdzi nie tylko, czy dziecko ma problemy z alergią, ale, co więcej, pomoże określić, na jakie produkty ma uczulenie.

Jak powinna wyglądać dieta dziecka z alergią pokarmową?

Jeśli u Twojego maluszka zostanie wykryta alergia pokarmowa lekarz z pewnością zaleci stosowanie diety eliminacyjnej. To oznacza, że z codziennej jadłospisu należy wykluczyć składniki, które wywołują alergię. Ważne jest to, by dziecko w tym czasie było wspomagane suplementacją. Konieczne jest dostarczanie niezbędnych składników odżywczych do organizmu dziecka, by mimo stosowania diety eliminacyjnej nie doszło do niedoborów.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *