Coraz więcej par ma problemy z płodnością. Przyczyn tego problemu jest wiele, jednak podstawą ich diagnozowania są badania. Dzięki nim można określić, co przyczynia się do trudności zajścia w ciąże lub, jakie czynniki mogą sprawić, że oczekiwanie na dwie kreski na teście będą się wydłużać.

Zdaniem specjalistów o problemach z płodnością można mówić, kiedy kobieta nie może zajść w ciąże mimo regularnego współżycia. Zalecana częstotliwość to 3-4 stosunki tygodniowo. Szacuje się, że większość par ma problemy z płodnością, a dotyczą one zarówno kobiety i mężczyzny.

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn wyróżnia się dwa rodzaje niepłodności. Niepłodność pierwotna to niemożność zajścia w ciąże od samego początku. Natomiast niepłodność wtórna dotyczy osób, które mają problemy z zajściem w ciąże przy drugim lub kolejnym dziecku. Obecnie medycyna jest już na takim poziomie, że możliwe jest wykonanie odpowiednich badań, które pozwalają określić, jakie są przyczyny niepłodności, a jeśli istnieje taka możliwość, to oferowana jest odpowiednia terapia. Poniżej znajduje się lista badań pomagających określić przyczyny niepłodności u kobiet.

Na początek wywiad z lekarzem i badania obrazowe

Na początku najważniejsze jest przeprowadzenie wywiadu z ginekologiem. To właśnie dzięki niemu lekarz jest w stanie pozyskać informacje o ogólnym stanie zdrowia pacjentki. Bardzo ważne jest określenie częstotliwości krwawień miesiączkowych, a także ustalenie występowania nieprawidłowości w tym zakresie. Konieczny jest wywiad położniczy oraz ustalenie jakie były przebyte zabiegi ginekologiczne chirurgiczne. Warto również wspomnieć lekarzowi o wszystkich przebytych chorobach i stanach zapalnych, które występowały w drogach rodnych, miednicy oraz jamy brzusznej.

Rozmowa z lekarzem na ma celu określenie jaka może być przyczyna problemów z płodnością u kobiety. Przy rozmowie lekarz może ustalić, czy przyczyną jest choroba przenoszona drogą płciową, zaburzenia hormonalne, czy inne schorzenia. Dodatkowo lekarz może zapytać o samopoczucie, dietę i tryb życia. Bardzo często do niemożności zajścia w ciąże przyczynia się stres, stosowanie używek, które obniżają płodność, a co więcej gwałtowane zmiany w diecie, niedobory witamin i minerałów oraz przemęczenie.

Badania ginekologiczne

Kolejnym procesem diagnozowania niepłodności jest wykonanie badań ginekologicznych. Na początku zaleca się wykonanie badania ultrasonograficznego, które najczęściej wykonywane jest przez pochwowo. Dodatkowo zaleca się wykonanie histerosalpingografi, histerosalpingosonografi z kontrastem oraz histeroskopii. To badania mające na celu sprawdzić, czy budowa narządów rodnych jest prawidłowa.  Badania USG są w stanie monitorować pracę jajników, co jest bardzo ważne przy zajściu w ciążę.

Badania hormonalne dla kobiet

Przy problemach z płodnością zaleca się zrobienie badań hormonalnych. Bardzo ważnym badaniem jest zmierzenie poziomu AMH we krwi. To badanie ma na celu wskazać jaka jest rezerwa jajeczek u pacjentki, a dzięki temu możliwe jest określenie jej płodności. Zaletą tego badania jest to, że można je wykonać w dowolnym momencie. Dzień cyklu w żaden sposób nie wpływa na wynik badania. Jeśli badanie wykaże niski poziom tego hormonu, to lekarz najprawdopodobniej zaleci skorzystanie z metody in vitro. Warto również skorzystać z badania stężenia hormonu FSH. Zaburzenia poziomu tego hormonu mogą prowadzić do problemów z nieregularnymi cyklami, a co więcej jest to jeden z objawów zespołu policystycznych jajników. Należy wykonać badania hormonów tarczycy. Zaburzenia pracy tego narządu przyczynić się mogą do wielu zaburzeń, w tym do obniżenia płodności i problemów z zajściem w ciąże.

Badania immunologiczne

Jeśli wyżej wymienione badania nie wskazują na żadne nieprawidłowości, warto wykonać badania immunologiczne, które mają za zadanie wykryć problemy w tej sferze, które bardzo często przyczyniają się do problemów z zajściem w ciążę. Najczęściej problemem jest celiakia, schorzenia w obrębie układu odpornościowego. Przy problemach immunologicznych bardzo często dochodzi do poronień, ponieważ organizm kobiety uważa ciąże za zagrożenie i wysyła sygnały, które każą się pozbyć zagrożenia.

Badania bakteriologiczne

Bardzo ważnym etapem w badaniach niepłodności jest sprawdzenie, czy kobieta nie ma żadnych infekcji, czy przedłużających się stanów zapalnych. Zakażenia w drodze rodnej mogą przyczynić się do problemów z zajściem w ciąże lub utrzymaniem ciąży. Najlepiej wykonać wymaz z pochwy i szyjki macicy przed rozpoczęciem starania się o potomstwo.

Badania genetyczne

Jeśli problemy z zajściem w ciąże się przedłużają, pojawiają się poronienia lub jedno z urodzonych dzieci ma wadę wrodzona, warto zdecydować się na wykonanie badań genetycznych. Jest to bardzo częsta przyczyna zaburzeń płodności.

Badanie PCT

Test wykonuje się tuż przed owulacją, czyli przed rozpoczęciem drugiej fazy cyklu. Test wykazuje, jaką jakość ma śluz płody kobiety, a także jakie szansę mają plemniki na przedostanie się do komórki jajowej. Jest to więc jeden ze sposobów na sprawdzenie szans na poczęcie dziecka.

Warto pamiętać, że wykonanie tych badań najczęściej daje obraz problemu, dzięki czemu możliwe jest określenie jaka jest szansa na poczęcie naturalne, a także jakie są sposoby na leczenie niepłodności.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *