W teorii większość polskich szpitali namawia młode mamy do karmienia piersią, jednak w praktyce ogromna część kobiet na oddziale położnym tuż po urodzeniu dziecka nie może liczyć na pomoc położnej przy karmieniu. W wielu szpitalach dzieci są dokarmiane sztucznymi mieszankami, szczególnie jeśli mama nie zaznaczy, że nie życzy sobie takiego działania. Warto więc wiedzieć o kilku najważniejszych rzeczach, zanim nadejdzie czas porodu, kiedy konieczne będzie karmienie malucha.

Sprawdź, jakie podejście do karmienia piersią ma szpital wybrany przez Ciebie jako placówka, w której odbędzie się poród

Warto zapoznać się z opiniami na temat szpitalu, w którym zdecydowałaś się rodzić. Koniecznie zwróć uwagę na to, jaki personel ma stosunek do karmienia piersią. Możesz udać się do szpitala i porozmawiać z położną. Ważne są pytania o to, czy szpital promuje karmienie piersią, czy po porodzie kobieta otrzyma wsparcie od personelu, który pomoże jej w karmieniu? Czy w szpitalu dziecko będzie dokarmiane mlekiem modyfikowanym? Czy kobieta będzie miała do dyspozycji laktator szpitalny? Czy w szpitalu będzie dostępna darmowa konsultacja i doradztwo laktacyjne? To wszystko bardzo ważne pytania, które będą w stanie pomóc ocenić, czy dana placówka, jest tą, która spełnia Twoje oczekiwania. Dodatkowo będziesz w stanie dowiedzieć się, co czeka Cię po porodzie i jak się do tego przygotować.

Zapoznaj się z prawami pacjenta na porodówce

Każda kobieta powinna znać swoje prawa na porodówce. Wiele z nich dotyczy również karmienia piersią. Kobiety mają prawo wymagać od personelu pomocy i doradztwa przy pierwszym karmieniu. Każdej mamie należy się również doradztwo laktacyjne. Przy pierwszym karmieniu ktoś z personelu powinien Ci towarzyszyć, by powiedzieć Ci, jak należy przykładać dziecko do piersi, a także ocenić, czy maluch prawidłowo ssie, czy nie ma problemów z połykaniem pokarmu.

Ważne jest również badanie dziecka. Konieczna jest ocena przez lekarza lub położną, czy dziecko nie ma żadnego problemu z jamą ustną i jest w stanie przyjmować prawidłowo pokarm.

Kiedy karmić piersią po porodzie?

Pierwsze karmienie piersią powinno odbyć się zaraz po porodzie. Najlepiej, by miało miejsce nie dłużej, niż po godzinie przyjścia dziecka na świat. W tym czasie w piersiach mamy gromadzi się siara, a to jeden z najważniejszych posiłków dziecka. To właśnie w nim znajduje się najwięcej wartościowych składników odżywczych oraz przeciwciał, które są potrzebne dziecko do prawidłowego rozwoju układu odpornościowego.

Jak karmić piersią? Jaka pozycja jest najlepsza?

Podczas karmienia najważniejsze jest to, by mama przyjęła wygodną pozycję, w której będzie w stanie utrzymać się przez kilkadziesiąt minut — karmienie dziecka może zająć nawet godzinę. Wygodną opcją jest karmienie na siedząco, szczególnie zaraz po porodzie. W tym wypadku należy usiąść w wygodnej pozycji. Dziecko powinno być podtrzymywane dłonią pod pupą, a także pod głową, by nie zwisała ona przez ramię. Usta malucha powinny być skierowane w stronę brodawki. Kiedy dziecko ją wyczuje powinno chwycić pierś w otwarte usta. Warto pamiętać, że jeśli maluch jest dobrze przystawiony do piersi, to przy karmieniu nie powinien pojawić się ból. Kolejną pozycją, jaką bardzo często wybierają mamy karmiące, jest leżenie. Można ułożyć się na boku. Dziecko powinno być ustawione w pozycji pionowej, dzięki czemu łatwiej będzie mu się odbijać.

Przekonaj się, czy szpital dokarmia dziecko mlekiem modyfikowanym bez Twojej wiedzy

Na początku warto zaznaczyć, że szpital nie ma prawa dokarmiać dziecka mlekiem modyfikowanym bez Twojej wiedzy i za Twoimi plecami. Niestety obecnie coraz więcej szpitali praktykuje ten sposób dokarmiania. Takie praktyki zmniejszają jednak szanse na karmienie piersią. Dziecko, które karmione jest butelką może nie ssać tak mocno piersi, a co więcej nie będzie potrzebować karmienia piersią, tak często, co przyczynić się może do zaburzenia laktacji, a nawet do jej całkowitego zatrzymania.

Kobiety po cesarskim cięciu mogą karmić piersią

Pamiętaj, że kobiety po cesarskim cięciu również mają prawo do karmienia piersią. Warto wiedzieć, że pokarm może pojawić się z lekkim opóźnieniem, jednak to nie oznacza, że wcale się nie pojawi. Warto często przykładać malucha do piersi, by pobudzić laktację, dzięki czemu pokarm pojawi się szybciej, a laktacja nie zostanie zaburzona.

Posiadając taką wiedzę z pewnością poczujesz się pewniej i bezpieczniej w szpitalu. Pamiętaj, że masz również wiele innych praw, które mają sprawić, że poczujesz się bezpiecznie. Koniecznie się z nimi zapoznaj, by wiedzieć, jakie zachowania personelu są niewłaściwe oraz czego możesz wymagać od szpitala.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *