Na temat karmienia piersią pojawia się wiele mitów. Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy chce karmić piersią, a jeśli tak, to czy pokarm w ogóle się pojawi? Wątpliwości pojawiają się nie tylko w głowie przyszłej mamy, powodują je również osoby z bliskiego otoczenia, które również zadają wiele pytać, powodując, że kobieta staje się niepewna siebie i zaczyna wątpić w swoje możliwości. Przekonaj się, jakie mity na temat karmienia możesz usłyszeć lub znaleźć w Internecie.

Wiele kobiet zaczyna się martwić, że od razu po porodzie nie pojawia się pokarm. Pojawia się wtedy obawa, że mimo szczerych chęci karmienie piersią nie będzie możliwe. Przed porodem koniecznie zapoznaj się z informacjami na temat karmienia piersią i zapomnij o stresie, który jedynie może nasilać problemy z laktacją.

Jeśli od razu po porodzie nie pojawi się pokarm, to mama nie będzie mogła karmić piersią z braku laktacji – MIT

Problem z brakiem pokarmu od razu po porodzie dotyczy wielu kobiet. Warto jednak zaznaczyć, że pokarm produkuje się jeszcze w trakcie ciąży, jednak może pojawić się dopiero po trzech dniach po porodzie. W tym czasie mama powinna przykładać malucha do piersi, nawet jeśli pokarm się nie pojawia. Ssanie piersi przez dziecko przyczyni się do pobudzenia laktacji, dzięki czemu z czasem pokarm zacznie wypływać.

Mleko marki jest za chude jeśli dziecko potrzebuje częstego karmienia — MIT

Kobiety bardzo często martwią się, że jeśli dziecko potrzebuje częstego karmienia, to oznacza, że ich mleko jest niewartościowe i chude. Trzeba jednak pamiętać, że częstotliwość karmień nie jest ściśle określona. To ile i jak często je dziecko zależy tylko od jego potrzeb. Nie jest określone, że każde dziecko ma jeść do dwie lub trzy godziny.

Dodatkowo warto pamiętać, że pokarm matki wytwarzany jest w czasie ciąży, dzięki czemu zawiera liczne składniki odżywcze, które są potrzebne dziecku do prawidłowego rozwoju. Nie trzeba więc martwić się, że pokarm jest małowartościowy lub za chudy, ponieważ organizm kobiety od początku ciąży, a także po porodzie nastawiony jest na to, by to dziecku dawać wszystko, co najważniejsze. Jeśli więc dieta matki w ostatnim czasie była nieco skromniejsza, to nadal wszystkie składniki odżywcze w pierwszej kolejności trafiają do pokarmu.

Warto również pamiętać, że karmienie piersią to dla dziecka nie tylko czas na spożywanie pokarmu, ale przede wszystkim chwile bliskości z matką. Dzięki temu maluch czuje się bezpiecznie. W początkowych tygodniach życia dzieci mogą wymagać częstego przykładania do piersi, nie dlatego, że tak często są głodne, a po prostu potrzebują bliskości. To właśnie dlatego w tym okresie życia maluchy często ulewają pokarm, ponieważ przejadają się nim, by dłużej pozostać w objęciach matki.

Kiedy pokarm jest wodnisty zawiera mało składników odżywczych — MIT

Konsystencja mleka matki oraz jego kolor mogą być różne. Jednak drobne zmiany wcale nie oznaczają, że pokarm jest niedobry i małowartościowy.

Dieta kobiety karmiącej powinna składać się tylko z mięsa i warzyw-MIT

Prawda jest taka, że kobieta, która karmi piersią może jeść niemal wszystko, na co ma ochotę. Nie można sięgać po alkohol lub produkty z konserwantami. Zaleca się jeść zdrowo i naturalnie, jednak to nie oznacza, że całkowicie masz rezygnować z ulubionych potraw. Najważniejsze są pierwsze miesiące, kiedy układ pokarmowy dziecka jest bardzo delikatny. W tym czasie należy jeść produkty łagodne, naturalne i najlepiej zrezygnować z ostrych przypraw. Jednak z czasem dieta mamy może być rozszerzona. Lepiej dodawać nowe produkty do diety stopniowo, by móc określić, po jakim produkcie pojawia się biegunka, wzdęcia, zaparcia lub wymioty u malucha, a kiedy to nastąpi można z łatwością wyeliminować alergen z codziennego jadłospisu.

Przy przeziębieniu i grypie nie można karmić piersią — MIT

Karmienie piersią w czasie przeziębienia lub grypie jest nie tylko bezpieczne, ale nawet wskazane. W czasie przeziębienia organizm matki wytwarza przeciwciała, które docierają również do pokarmu, dzięki czemu maluch także je otrzymuje. To zwiększa jego odporność i sprawia, że lepiej będzie sobie radzić w przypadku przeziębienia.

Karmienie piersią boli — MIT

Jeśli w czasie karmienia piersią pojawia się ból, to oznacza, że dziecko jest nieprawidłowo przystawione. W takim wypadku należy odsunąć malucha od piersi i przystawić go jeszcze raz. Podczas ssania usta malucha powinny być szeroka otwarte, język wysunięty i oparty o dolna wargę. Język dziecka powinien naciskać na spodnią część piersi, dzięki czemu będzie naciskać na kanaliki mlekowe, tym samym powodując wypływanie pokarmu. Jeśli dziecko jest prawidłowo przystawione do piersi nie powinien pojawić się ból. Karmieniu może towarzyszyć uczycie mocniejszego ssania, co wydawać się może na początku nieprzyjemne, ale z czasem kobieta przyzwyczai się do tego nowego doświadczenia.

Jeśli kobieta ma małe piersi nie będzie mogła karmić — MIT

Wielkość piersi uzależniona jest od ilości tkanki tłuszczowej, co oznacza, że nie ma to żadnego związku z karmieniem piersią. Za wytwarzanie pokarmu odpowiadają gruczoły i przewody mlekowe.

Znając już najczęściej powielane mity na temat karmienia piersią możesz poczuć się pewniej i bezpieczniej.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *