Dla wielu młodych rodziców  pierwsza kąpiel dziecka to prawdziwe wyzwanie i bardzo stresujące zadanie. Stres pojawia się najczęściej u osób, które nigdy wcześniej nie miały doświadczenia z tak małymi dziećmi. Nie trzeba się jedna przejmować, ponieważ to zadanie tylko z pozoru wydaje się takie trudne, a w rzeczywistości nie tylko jest proste, ale również bardzo przyjemnie zarówno dla świeżo upieczonych rodziców, jak i dziecka.

Miejsce do kąpania niemowlaka

Przed przejściem do kąpieli trzeba wybrać miejsce, w którym ta czynność będzie wykonywana. Odpowiednie miejsce musi być jednocześnie bezpieczne dla dziecka. Nie można jednak zapomnieć o komforcie rodziców. Najlepiej wykonywać kąpiel, gdzie będą wykonywane kolejne etapy pielęgnacji. Takim miejscem jest przewijak dla dzieci. Miejsce do kąpieli powinno być większe, by nie pojawił się problem z brakiem miejsca i ograniczoną swobodą ruchów. Wanienkę trzeba ustawić na takiej wysokości, by pochylanie się nad nią nie było trudne dla rodziców, a co więcej, by przybrana pozycja nie powodowała bólu.  

Przygotowania do kąpieli noworodka

Zanim zaczniesz kąpiel, pamiętaj, by dobrze się do wszystkiego przygotować. Pod ręką postaw wszystkie akcesoria, które potrzebne Ci będą do mycia dziecka. Nie zapomnij o silikonowej macie, która sprawi, że maluch nie będzie się ślizgać po wanience. Ręcznik, waciki do mycia pępka, płyn do kąpieli to akcesoria, które musisz mieć przy sobie w czasie kąpieli noworodka. Potem możesz przygotować wodę. Pamiętaj jednak, by jej temperatura nie przekraczała 37 stopni.

Podzielcie się obowiązkami

Jest to potrzebne, by każde z was wiedziało jakie ma zadania. Dzięki temu nie dojdzie do nieporozumienia, co pozwoli wam uniknąć dodatkowego stresu. Ustalcie więc jakie macie zadania. Jedna osoba trzyma dziecka, a druga podaje akcesoria do kąpieli. Zastanawiasz się, jak trzymać niemowlę podczas kąpieli? To nic trudnego! Jedną rękę trzymaj główkę dziecka. Ręka powinna być ułożona przy karku i barku malucha. Pamiętaj, by chwyt był mocny i stabilny, by mieć pewność, że dziecko nie upadnie i będzie czuło się bezpiecznie.

Komfort dziecka jest najważniejszy

Warto ustalić, jaka pora na kąpiel dziecka jest najlepsza. Wielu mam uważa, że najlepszą porą na kąpiel dziecka jest czas przed jedzeniem. Jednak dziecko przed posiłkiem jest głodne, przez co może być marudne. Niestety kąpiel tuż po jedzeniu również nie jest dobrym momentem. Po zjedzeniu posiłku pojawi się problem z ulaniem lub innymi potrzebami fizjologicznymi. Dodatkowo maluch będzie miał więcej energii przez co utrzymanie go w bezpiecznej pozycji będzie trudniejsze. Najlepiej więc myć noworodka około godziny po posiłku. Brzuszek dziecka będzie pełny, a pierwsze pokłady energii będą już wyczerpane.

Niestety wielu rodziców stresuje się podczas kąpieli malucha. Jednak trzeba pamiętać, że dziecko jest w stanie wyczuć stres rodziców, przez co również zaczyna odczuwać niepokój. Lepiej więc dla wszystkich, jeśli zachowanie spokój i podejdziecie do tego zadania, jak do kolejnego wyzwania, jakie stawia przed wami nowa rola, w jakiej się znajdujecie. Dodatkowo dla rodziców, którzy bardzo stresują się tym etapem pielęgnacji dziecka, dostępne są specjalne pomoce. Położna ze szpitala może pomóc wam oswoić się z tym zadaniem.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *